§ 5. - Szczegółowe zasady tworzenia i wykorzystywania odpisów dewizowych od wpływów w walutach wymienialnych i w clearingu w II obszarze płatniczym.

Monitor Polski

M.P.1988.9.83 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lipca 1988 r.
§  5.
1.
Środki z tytułu odpisów od wpływów w walutach wymienialnych i w clearingu oraz nabyte w trybie określonym w § 10 i 11 są gromadzone na wyodrębnionym rachunku majątkowym jednostki organizacyjnej, prowadzonym w polskim banku dewizowym w wybranej walucie wymienialnej spośród walut określonych przez Prezesa Narodowego Banku Polskiego. Środki na tym rachunku służą do finansowania wydatków na import, bez ograniczenia rodzaju waluty płatności.
2.
Środki z tytułu odpisów od wpływów w walutach wymienialnych są gromadzone na rachunku podstawowym jednostki organizacyjnej, prowadzonym w walucie rachunku, o której mowa w ust. 1. Środki na rachunku podstawowym służą do finansowania wydatków:
1)
wolnodewizowych - zgodnie z wartością środków,
2)
clearingowych - przy zastosowaniu przeliczników ustalanych przez Ministra Współpracy Gospodarczej z Zagranicą dla poszczególnych wpływów clearingowych.
3.
Środki z tytułu odpisów od wpływów w clearingu są gromadzone na rachunku dodatkowym jednostki organizacyjnej, prowadzonym w walucie rachunku, o której mowa w ust. 1. Środki na rachunku dodatkowym służą do finansowania wydatków:
1)
clearingowych - zgodnie z wartością środków,
2)
wolnodewizowych - przy zastosowaniu przeliczników ustalanych przez Ministra Współpracy Gospodarczej z Zagranicą dla poszczególnych wydatków clearingowych.
4.
Jednostki organizacyjne w ewidencji księgowej wykazują środki posiadane na rachunkach odpisów dewizowych na oddzielnym koncie, prowadzonym w walucie bankowego rachunku odpisów dewizowych i w złotych. Skutki zmian bieżących i podstawowych kursów złotego do walut obcych wpływają na wynik finansowy jednostki organizacyjnej.