§ 6. - Szczegółowe zasady rozliczeń pieniężnych jednostek gospodarki uspołecznionej.

Monitor Polski

M.P.1982.18.159

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lipca 1982 r.
§  6.
1.
Polecenie pobrania stanowi udzieloną bankowi dyspozycję wierzyciela uznania jego rachunku określoną kwotą i obciążenia tą kwotą rachunku dłużnika. Bank uznaje rachunek wierzyciela z obciążeniem rachunku dłużnika najpóźniej w następnym dniu roboczym po przyjęciu polecenia pobrania. Obciążenie przez bank rachunku dłużnika nie wymaga jego zgody.
2.
Za pomocą polecenia pobrania rozliczane są obligatoryjnie należności dotyczące:
1)
płatności objętych tytułami wykonawczymi bądź prawomocnymi tytułami egzekucyjnymi oraz płatności objętych dokumentami mającymi moc tytułów egzekucyjnych,
2)
kar i odszkodowań umownych oraz odsetek za opóźnienia w zapłacie do kwoty 100.000 zł, jeżeli kary te i odsetki nie zostały zapłacone przez dłużnika i nie są przez niego kwestionowane,
3)
przewoźnego, opłat dodatkowych i kar za przetrzymywanie wagonów, przypadających na rzecz Polskich Kolei Państwowych,
4)
dotacji przedmiotowych,
5)
wyrobów spirytusowych i spirytusu "luzem",
6)
ujemnych różnic budżetowych z tytułu przeceny zapasów towarów w handlu w wyniku zmian cen.
3.
Za pomocą polecenia pobrania mogą być, poza należnościami, o których mowa w ust. 2, rozliczane wszelkie transakcje z tytułu umów, jeżeli strony ustalą w umowie regulowanie należności za pomocą tej formy. Ustalenie w umowie rozliczeń w formie polecenia pobrania wymaga uzyskania przez dłużnika gwarancji jego banku zapewniającego pokrycie finansowe na rachunku dłużnika.
4.
W razie braku środków, w ciągu 5 dni roboczych, na rachunku dłużnika na pokrycie polecenia pobrania, bank zwraca polecenie pobrania wierzycielowi, a sumą tego polecenia obciąża jego rachunek. Polecenie pobrania dotyczące należności, o których mowa w ust. 2 pkt 1, bank przechowuje do czasu jego pokrycia, chyba że wierzyciel zażąda zwrotu tytułu bądź dokumentu objętego tym poleceniem.