Rozdział 4 - Wojewódzkie komisje odznaczeń państwowych. - Szczegółowe zasady oraz tryb nadawania orderów i odznaczeń.

Monitor Polski

M.P.1977.2.12

Akt utracił moc
Wersja od: 30 czerwca 1982 r.

Rozdział  4

Wojewódzkie komisje odznaczeń państwowych.

§  15.
1.
Wojewódzką komisję odznaczeń państwowych, zwaną w dalszych przepisach "komisją odznaczeń", powołuje rada narodowa stopnia wojewódzkiego, w następującym składzie:
1)
zastępca przewodniczącego rady narodowej lub inna osoba ze składu jej prezydium - jako przewodniczący komisji odznaczeń,
2)
przedstawiciele komitetu wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, wojewódzkich instancji stronnictw politycznych, wojewody (prezydenta miasta) oraz wojewódzkiego komitetu Frontu Jedności Narodu i Wojewódzkiej Rady Związków Zawodowych - jako członkowie komisji odznaczeń.
2.
W miarę potrzeby rada narodowa powołuje w skład komisji odznaczeń również inne osoby.
3.
Zastępcę przewodniczącego wybiera komisja odznaczeń ze swego grona.
4.
Komisja odznaczeń powoływana jest na kadencję rady narodowej i pełni swoje funkcje do czasu powołania nowej komisji.
§  16.
1.
Komisja odznaczeń działa przy prezydium rady narodowej, która ją powołała, i w całej swej działalności podlega nadzorowi tego prezydium.
2.
Komisja odznaczeń obowiązana jest kierować się w swej działalności wytycznymi Rady Państwa w sprawie polityki odznaczeniowej oraz uchwalonym przez siebie regulaminem, który przedstawia radzie narodowej do zatwierdzenia.
§  17.
1.
Do zadań komisji odznaczeń należy:
1)
opiniowanie wniosków o nadanie orderów i odznaczeń,
2)
aktywne wpływanie na prawidłowe kształtowanie polityki odznaczeniowej przez dokonywanie okresowych jej analiz;
3)
inspirowanie przedsięwzięć oddziaływających na wzrost rangi odznaczonych w opinii publicznej.
2.
Komisja odznaczeń wyraża opinię w sprawach przedstawianych jej przez przewodniczących rad narodowych, terenowe organy administracji państwowej, ministerstwa i centralne urzędy lub podległe im jednostki oraz przez upoważnione organy naczelnych i wojewódzkich władz organizacji wymienionych w § 8 ust. 1 pkt 1 i 2 oraz ust. 2-4.
3.
Wnioski o nadanie orderów i odznaczeń, wymagające zaopiniowania przez komisję odznaczeń, powinny być jej składane w jednym egzemplarzu najpóźniej na miesiąc przed przewidzianym terminem przedstawienia ich Radzie Państwa.
§  18.
1.
Opiniując poszczególne wnioski komisja odznaczeń rozważa, czy istnieją podstawy do pozytywnego zaopiniowania całokształtu danej sprawy, a w szczególności:

- czy w sposób dostatecznie konkretny określono zasługi przytoczone w uzasadnieniu wniosku,

- czy zasługi te i postawa społeczna kandydata uzasadniają nadanie orderu lub odznaczenia, czy też słuszniejszym byłoby wyróżnienie go w inny sposób, np. odznaką, dyplomem uznania lub listem pochwalnym,

- czy wniosek uzasadniony jest w świetle już otrzymanych przez daną osobę orderów lub odznaczeń,

- czy przytoczone zasługi uzasadniają nadanie orderu lub odznaczenia danego rodzaju, klasy czy też stopnia.

2.
W miarę potrzeby komisja odznaczeń może zwrócić się do jednostki, z której inicjatywy sprawa została podjęta, lub do innych właściwych jednostek o udzielenie dodatkowych informacji.
3.
Negatywna opinia komisji odznaczeń powinna być uzasadniona. Wniosek przedstawiony Radzie Państwa, pomimo negatywnej opinii komisji, wymaga uzupełnienia przez wnioskodawcę dodatkowym uzasadnieniem, wskazującym przesłanki takiej decyzji.
§  19.
1.
Komisja odznaczeń działa kolegialnie na posiedzeniach w obecności co najmniej połowy swego składu, w tym przewodniczącego komisji lub jego zastępcy.
2.
Komisja odznaczeń może postanowić, że poszczególne sprawy rozpatrywane będą w zespołach złożonych co najmniej z trzech osób z jej składu, w tym przewodniczącego komisji lub jego zastępcy.
3.
Skierowanie sprawy na posiedzenie komisji lub zespołu zarządza przewodniczący komisji.
4.
Uchwały komisji (zespołu) zapadają zwykłą większością głosów; w razie równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego.
5.
Z obrad komisji (zespołu) sporządza się protokół, który podpisuje przewodniczący komisji (zespołu).
6.
Sekretariat komisji prowadzony jest przez biuro rady narodowej.