Rozdział 2 - Organy uprawnione do przedstawiania Radzie Państwa wniosków o nadanie orderów i odznaczeń. - Szczegółowe zasady oraz tryb nadawania orderów i odznaczeń.

Monitor Polski

M.P.1977.2.12

Akt utracił moc
Wersja od: 30 czerwca 1982 r.

Rozdział  2

Organy uprawnione do przedstawiania Radzie Państwa wniosków o nadanie orderów i odznaczeń.

§  8.
1.
Wnioski o nadanie orderów i odznaczeń przedstawiają Radzie Państwa:
1)
za zasługi położone w dziedzinach objętych działalnością Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego i Stronnictwa Demokratycznego - upoważnione organy naczelnych władz tych organizacji;
2)
za zasługi w ruchu zawodowym, w działalności społeczno-politycznej komitetów Frontu Jedności Narodu, samorządu mieszkańców, w ruchu spółdzielczym, kobiecym i młodzieżowym - upoważnione organy naczelnych władz, odpowiednio: Centralnej Rady Związków Zawodowych, Ogólnopolskiego Komitetu Frontu Jedności Narodu, Naczelnej Rady Spółdzielczej, Ligi Kobiet i Federacji Socjalistycznych Związków Młodzieży Polskiej;
3)
za zasługi położone w pracy wykonywanej w podporządkowanych lub nadzorowanych jednostkach organizacyjnych albo w dziedzinie związanej z ich działalnością - ministrowie oraz kierownicy centralnych urzędów;
4)
za działalność społeczno-polityczną radnych wykazywaną w wykonywaniu mandatu lub za aktywne zaangażowanie działaczy rad narodowych na rzecz rozwoju terenu i realizacji zadań rady oraz za zasługi w pracy zawodowej pracowników biur rad narodowych - przewodniczący rad narodowych stopnia wojewódzkiego;
5)
za zasługi położone w pracy zawodowej lub działalności społecznej i kulturalnej przez osoby związane z określonym terenem - wojewodowie i prezydenci miast stopnia wojewódzkiego, z tym że wnioski dotyczące kierowników zakładów pracy nie podporządkowanych radom narodowym wymagają porozumienia z właściwym ministrem (kierownikiem centralnego urzędu).
2.
Przepis ust. 1 pkt 3 stosuje się odpowiednio do:

- Prezesa Najwyższej Izby Kontroli,

- Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego,

- Prokuratora Generalnego Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej,

- Prezesa Polskiej Akademii Nauk.

3.
Naczelne władze stowarzyszeń wyższej użyteczności oraz organizacji działających na podstawie odrębnych ustaw mogą przedstawiać Radzie Państwa wnioski o nadanie orderów i odznaczeń za zasługi położone w dziedzinach objętych ich działalnością w porozumieniu z organami nadzorującymi lub koordynującymi ich działalność.
4.
Naczelne władze organizacji nie wymienionych w poprzednich ustępach mogą przedstawiać wnioski o nadanie orderów i odznaczeń za pośrednictwem organów nadzorujących lub koordynujących ich działalność.
§  9.
1.
Wnioski o nadanie orderów i odznaczeń za zasługi położone w działalności poselskiej przedstawia Radzie Państwa Prezydium Sejmu.
2.
Wnioski o nadanie orderów i odznaczeń za zasługi położone na stanowisku:
1)
członka Rady Państwa, Szefa Kancelarii Rady Państwa, Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, Prokuratora Generalnego Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, osoby wchodzącej w skład prezydium rady narodowej stopnia wojewódzkiego - przedstawia Radzie Państwa jej Przewodniczący;
2)
członka Rządu, wiceministra, kierownika centralnego urzędu lub instytucji nadzorowanych przez Prezesa Rady Ministrów, Prezesa Polskiej Akademii Nauk i Prezesa Naczelnej Rady Spółdzielczej oraz wojewody (prezydenta miasta stopnia wojewódzkiego) lub jego zastępcy - przedstawia Radzie Państwa Prezes Rady Ministrów;
3)
Szefa Kancelarii Sejmu - przedstawia Radzie Państwa Marszałek Sejmu.
§  10.
1.
Wnioski o nadanie Orderu Budowniczych Polski Ludowej lub Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski przedstawia Radzie Państwa jej Przewodniczący lub Prezes Rady Ministrów.
2.
Z wnioskami, o których mowa w ust. 1, może również wystąpić upoważniony organ naczelnych władz Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.
3.
Z wnioskiem o nadanie Medalu "Za ofiarność i odwagę" może wystąpić do Rady Państwa członek Rządu, kierownik centralnego urzędu albo wojewoda lub prezydent miasta stopnia wojewódzkiego.
4.
Z wnioskiem o nadanie Medalu "Za długoletnie pożycie małżeńskie" może wystąpić do Rady Państwa wojewoda lub prezydent miasta stopnia wojewódzkiego.
§  11.
Organy, o których mowa w § 8-10, przedstawiają Radzie Państwa wnioski o nadanie orderów i odznaczeń z własnej inicjatywy, z inicjatywy organów im podległych lub przez nie nadzorowanych (koordynowanych) albo z inicjatywy:
1)
egzekutyw (prezydiów) wojewódzkich, miejskich, dzielnicowych i gminnych komitetów Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej i stronnictw politycznych;
2)
przewodniczących rad narodowych;
3)
terenowych organów administracji państwowej;
4)
terenowych władz organizacji społecznych, zawodowych, młodzieżowych i spółdzielczych;
5)
kierowników zakładów pracy.
§  12.
1.
Wnioski o nadanie orderów i odznaczeń społecznym zbiorowościom (jednostkom podziału terytorialnego, przedsiębiorstwom, zakładom, instytucjom, jednostkom wojskowym lub innym jednostkom organizacyjnym) przedstawiają Radzie Państwa organy, o których mowa w § 8.
2.
Wnioski wymienione w ust. 1 mogą być też przedstawione Radzie Państwa przez jej Przewodniczącego lub przez Prezesa Rady Ministrów.