Rozdział 1 - Szczegółowe zasady nadawania orderów i odznaczeń. - Szczegółowe zasady oraz tryb nadawania orderów i odznaczeń.

Monitor Polski

M.P.1977.2.12

Akt utracił moc
Wersja od: 30 czerwca 1982 r.

Rozdział  1

Szczegółowe zasady nadawania orderów i odznaczeń.

§  1.
1.
Ordery i odznaczenia nadawane są osobom, jak również społecznym zbiorowościom, jako szczególnie zaszczytna forma trwałego uznania zasług dla Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
2.
Ordery i odznaczenia, będące ważnym elementem kształtowania socjalistycznych postaw w społeczeństwie, powinny odgrywać doniosłą rolę w polityce wychowawczej państwa socjalistycznego. Celem tej polityki jest nagradzanie obywateli lub społecznych zbiorowości za zasługi poniesione dla kraju, za ich dobrą i efektywną pracę, przekraczającą zwykłe wykonywanie obowiązków, oraz tworzenie klimatu wysokiej społecznej oceny dla takich postaw zawodowych i społecznych, które mobilizują do akceptowanych przez państwo i społeczeństwo wzorów życia i pracy.
§  2.
1.
Ordery lub odznaczenia nadaje się osobom i społecznym zbiorowościom za określone w ustawie zasługi, czyny lub całokształt pracy i osiągnięć.
2.
W postępowaniu o nadanie orderów i odznaczeń stosuje się, poza wyjątkami uzasadnionymi szczególnymi okolicznościami, następujące zasady:
1)
formą uznania dla dotychczas nie odznaczonych osób o krótkim stażu pracy zawodowej i działalności społecznej jest Brązowy Krzyż Zasługi; po dłuższym stażu wyróżniającej się pracy lub działalności może być od razu nadany Srebrny lub Złoty Krzyż Zasługi;
2)
order, jako szczególnie wysoka forma uznania, nadawany jest tylko osobom, które położyły wybitne zasługi i w zasadzie mają już Krzyż Zasługi;
3)
przed nadaniem kolejnego Krzyża Zasługi powinno upłynąć co najmniej 5 lat, a kolejnego orderu - co najmniej 7 lat; odstępstwo od tej zasady dopuszczalne jest wyjątkowo w razie konkretnych, szczególnych osiągnięć, ale nie za całokształt pracy;
4)
odznaczenia młodym pracownikom nadaje się po upływie co najmniej 5-letniej wyróżniającej się pracy zawodowej i działalności społecznej.
§  3. 1
Za nieprzerwaną i wyróżniającą się pracę górniczą nadawany będzie:

po 7 latach - Brązowy Krzyż Zasługi,

po 10 latach - Srebrny Krzyż Zasługi,

po 15 latach - Złoty Krzyż Zasługi,

po 20 latach - Order Sztandaru Pracy II klasy,

po 25 latach - Order Sztandaru Pracy I klasy.

§  4. 2
Za nieprzerwaną i wyróżniającą się pracę hutniczą, wykonywaną w wydziałach produkcyjnych, remontowych, transportowych i pomocniczych, lub w warunkach uciążliwych bądź szkodliwych dla zdrowia w hutnictwie żelaza i stali, hutnictwie i przetwórstwie metali nieżelaznych oraz przy produkcji koksu, gazu, materiałów ogniotrwałych i elektrod węglowych, nadawany będzie:

po 7 latach - Brązowy Krzyż Zasługi,

po 10 latach - Srebrny Krzyż Zasługi,

po 15 latach - Złoty Krzyż Zasługi.

§  5. 3
Za nieprzerwaną i wyróżniającą się pracę w morskich stoczniach, w wydziałach kadłubowych, maszynowych i wyposażeniowych nadawany będzie:

po 7 latach - Brązowy Krzyż Zasługi,

po 10 latach - Srebrny Krzyż Zasługi,

po 15 latach - Złoty Krzyż Zasługi.

§  6. 4
Za nieprzerwaną i wyróżniającą się pracę w morskich portach handlowych przy obsłudze statków i urządzeń portowych nadawany będzie:

po 7 latach - Brązowy Krzyż Zasługi,

po 10 latach - Srebrny Krzyż Zasługi,

po 15 latach - Złoty Krzyż Zasługi.

§  7.
Order lub odznaczenie Rada Państwa nadaje na wniosek organu uprawnionego do przedstawienia takiego wniosku.
1 § 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 uchwały z dnia 3 czerwca 1982 r. (M.P.82.16.124) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 30 czerwca 2003 r.
2 § 4 zmieniony przez § 1 pkt 1 uchwały z dnia 3 czerwca 1982 r. (M.P.82.16.124) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 30 czerwca 2003 r.
3 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 1 uchwały z dnia 3 czerwca 1982 r. (M.P.82.16.124) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 30 czerwca 2003 r.
4 § 6 zmieniony przez § 1 pkt 1 uchwały z dnia 3 czerwca 1982 r. (M.P.82.16.124) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 30 czerwca 2003 r.