Rozdział 9 - Opodatkowanie szczególnie atrakcyjnych artykułów nowo wprowadzanych na rynek. - Szczegółowe zasady opodatkowania podatkiem obrotowym jednostek gospodarki uspołecznionej oraz ulgi i zwolnienia od tego podatku.

Monitor Polski

M.P.1969.1.2

Akt utracił moc
Wersja od: 7 lipca 1971 r.

Rozdział  9.

Opodatkowanie szczególnie atrakcyjnych artykułów nowo wprowadzanych na rynek.

§  26.
1.
Przedsiębiorstwa państwowe oraz spółdzielnie wytwarzające szczególnie atrakcyjne artykuły nowo wprowadzane na rynek, zwane w dalszym ciągu niniejszego rozdziału "artykułami", dla których zostały ustalone przejściowe oraz podstawowe ceny detaliczne, rozliczają z budżetem Państwa przy sprzedaży powyższych artykułów dokonywanej po cenach przejściowych w formie podatku obrotowego:
1)
w razie sprzedaży tych artykułów na rynek krajowy:
a)
w pierwszym roku obowiązywania ceny przejściowej - 20% różnicy pomiędzy przejściową a podstawową ceną zbytu tych artykułów,
b)
w drugim roku obowiązywania ceny przejściowej - 40% powyższej różnicy,
c)
w następnych latach obowiązywania ceny przejściowej - 100% powyższej różnicy;
2)
w razie sprzedaży tych artykułów przedsiębiorstwom handlu zagranicznego z przeznaczeniem na eksport - 100% wymienionej wyżej różnicy.
2.
Podatek obrotowy, o którym mowa w ust. 1, pobiera się niezależnie od podatku obrotowego, przypadającego od artykułów z innych tytułów.
§  27.
Jeżeli od sprzedaży danego artykułu oprócz podatku obrotowego, o którym mowa w § 26 ust. 1, należy się także podatek obrotowy pobierany z innych tytułów, to należny podatek z obu powyższych tytułów oblicza się łącznie w sposób następujący:
1)
w razie uiszczania przez jednostkę gospodarczą podatku obrotowego w formie różnicy pomiędzy ceną zbytu a ceną fabryczną - przez dodanie do różnicy między podstawową ceną zbytu a ceną fabryczną kwoty odpowiadającej 20%, 40% bądź 100% różnicy pomiędzy przejściową a podstawową ceną zbytu;
2)
w razie uiszczania przez jednostkę gospodarczą podatku obrotowego w formie procentowej - przez zastosowanie do obrotu ustalonego według przejściowych cen zbytu stawki podatkowej określonej według następującego wzoru:

(a + b) x 100

--------------

c

z tym że:

a - oznacza kwotę podatku obrotowego ustaloną przez zastosowanie obowiązującej stawki podatkowej do podstawowej ceny zbytu,

b - oznacza kwotę odpowiadającą 20%, 40% bądź 100% różnicy pomiędzy przejściową a podstawową ceną zbytu,

c - oznacza przejściową cenę zbytu.

§  28.
Jednostki gospodarcze, które nie są obowiązane do uiszczania podatku obrotowego z innych tytułów, uiszczają podatek obrotowy, o którym mowa w § 26 ust. 1, za okresy miesięczne, w terminie do dnia 23 miesiąca następującego po miesiącu sprawozdawczym. Stosuje się do nich odpowiednio przepisy dotyczące ewidencjonowania i rozliczania podatku, zawarte w przepisach o podatku obrotowym.
§  29.
Jednostka gospodarcza, o której mowa w § 26 ust. 1, obowiązana jest:
1)
zgłosić organowi finansowemu fakt ustalenia ceny przejściowej na produkowane przez nią artykuły; zgłoszenie powinno być wysłane w ciągu 7 dni po upływie miesiąca, w którym zawiadomiono jednostkę gospodarczą o decyzji ustalającej cenę przejściową artykułów; powinno ono obejmować wszystkie zawiadomienia, które wpłynęły w tym miesiącu;
2)
zawiadomić organ finansowy o terminie, od którego cenę sprzedaży artykułu stanowić będzie podstawowa cena zbytu artykułu, na 7 dni przed tym terminem;
3)
prowadzić oddzielną ewidencję artykułów sprzedawanych po przejściowych cenach zbytu, z uwidocznieniem różnicy pomiędzy wartością sprzedaży według przejściowych cen zbytu a wartością sprzedaży według podstawowych cen zbytu.