Rozdział 4 - Podatek obrotowy płatny przy inkasie faktur. - Szczegółowe zasady opodatkowania podatkiem obrotowym jednostek gospodarki uspołecznionej oraz ulgi i zwolnienia od tego podatku.

Monitor Polski

M.P.1969.1.2

Akt utracił moc
Wersja od: 7 lipca 1971 r.

Rozdział  4.

Podatek obrotowy płatny przy inkasie faktur.

§  11.
1.
Podatek obrotowy regulowany w drodze potrącania go przy inkasie faktur (§ 18 ust. 6 uchwały) uiszczają jednostki gospodarcze:
1) 11
podległe Ministrowi Przemysłu Lekkiego, z wyjątkiem jednostek gospodarczych zgrupowanych w Zjednoczeniu Przemysłu Lniarskiego i Odzieżowego oraz przedsiębiorstw przemysłu garbarskiego zgrupowanych w Zjednoczeniu Przemysłu Skórzanego;
2)
podległe Ministrowi Przemysłu Spożywczego, z wyjątkiem jednostek gospodarczych zgrupowanych w Centralach: Przemysłu Mięsnego i Zbożowo-Młynarskiego "PZZ" oraz w Zjednoczeniach Przemysłów: Olejarskiego, Ziemniaczanego, Zielarskiego, Paszowego "Bacutil" i Koncentratów Spożywczych;
3)
zgrupowane w Zjednoczeniu Przemysłu Chemii Gospodarczej.
2.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się do podatku od obrotów nie rozliczanych w trybie inkasowym, jak np. podatku:
1)
od produktów objętych żądaniami zapłaty, co do których odbiorca odmówił akceptu;
2)
wynikającego z not debetowych (dodatkowych obciążeń odbiorcy za dostarczone mu przez podatnika produkty);
3)
od nadmiernych ubytków produktów.
§  12.
1.
Jednostki gospodarcze, o których mowa w § 11 ust. 1, obowiązane są na kopii faktury pozostającej u nich oraz na 1, 2 i 4 egzemplarzu żądania zapłaty przesłanym do banku podać kwotę przypadającego podatku obrotowego od obrotów objętych fakturą. Jeżeli żądania zapłaty sporządzane są łącznie dla kilku faktur, kwota należnego podatku powinna być obliczona oddzielnie na każdej kopii faktury, natomiast na żądaniu zapłaty podatek powinien być podany w łącznej sumie.
2.
W razie obliczania podatku w sposób prowizoryczny należy na żądaniu zapłaty przesłanym do banku podać wysokość zastosowanej średniej stawki podatkowej (§ 6 ust. 1 i 4).
§  13.
Podatek obrotowy należny od obrotów wynikających z faktur częściowo akceptowanych bądź częściowo regulowanych przez odbiorcę produktu potrąca bank z zainkasowanych kwot przed innymi należnościami. W razie gdyby powyższy sposób regulowania podatku powodował trudności finansowe dla jednostki gospodarczej, bank może potrącać na poczet należnego podatku z zainkasowanych należności kwotę obliczoną przez pomnożenie zainkasowanej należności przez procent wynikający ze stosunku należnego podatku do pełnej należności objętej żądaniem zapłaty.
§  14.
1.
Jeżeli wskutek odmowy akceptu przez odbiorcę produktu należności za sprzedany produkt zamiast w drodze inkasa jest realizowana na podstawie polecenia przelewu, wówczas należny podatek obrotowy płatny jest w ciągu 13 dni po upływie miesiąca, w którym bank zawiadomił podatnika o odmowie akceptu.
2.
W razie wystawienia not debetowych (§ 11 ust. 2 pkt 2) podatek obrotowy przypadający od obrotów wynikających z tych not płatny jest w ciągu 13 dni po upływie miesiąca, w którym wystawiono notę debetową.
§  15.
1.
Jeżeli przy ostatecznym rozliczeniu podatku za okres roczny, dokonanym na podstawie rocznego rozliczenia podatku obrotowego, kwota podatku obrotowego ustalona według obowiązujących stawek okaże się wyższa od kwoty wpłaconej na poczet powyższej należności, zaległość powstała w wyniku niezrealizowania faktur płatna jest w miarę inkasowania należności wynikających z tych faktur. Jednostka gospodarcza obowiązana jest dołączyć do rozliczenia podatku obrotowego za ostatni miesiąc (kwartał) roku podatkowego zestawienie faktur złożonych do inkasa w ciągu roku, a nie zrealizowanych do dnia złożenia rozliczenia rocznego podatku obrotowego. Zestawienie powinno zawierać numer i datę faktury, datę złożenia żądania zapłaty do inkasa oraz kwotę podatku obrotowego obliczonego na kopii faktury.
2.
W rozliczeniach miesięcznych podatku obrotowego należy do czasu całkowitej spłaty należnego podatku (ust. 1) podawać w oddzielnej pozycji wpłacone kwoty podatku wynikające z faktur złożonych do inkasa w ubiegłym roku podatkowym, a zrealizowanych po dniu złożenia rozliczenia podatku obrotowego za powyższy rok.
11 § 11 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 7 zarządzenia z dnia 5 stycznia 1971 r. (M.P.71.3.15) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 16 stycznia 1971 r.