Rozdział 2 - Ewidencjonowanie, rozliczanie i płatność podatku. - Szczegółowe zasady opodatkowania podatkiem obrotowym jednostek gospodarki uspołecznionej oraz ulgi i zwolnienia od tego podatku.

Monitor Polski

M.P.1969.1.2

Akt utracił moc
Wersja od: 7 lipca 1971 r.

Rozdział  2.

Ewidencjonowanie, rozliczanie i płatność podatku.

§  3.
1.
Jednostka gospodarcza obowiązana jest prowadzić księgowość w sposób umożliwiający ustalenie:
1)
w razie opodatkowania przy zastosowaniu stawek procentowych:
a)
wielkości obrotu, z podziałem na obroty opodatkowane według poszczególnych stawek podatkowych, oraz obrotu nie podlegającego opodatkowaniu bądź zwolnionego od podatku,
b)
wysokości należnego podatku;
2)
w razie opodatkowania w formie różnicy cen:
a)
rodzaju (gatunku), ilości, wartości sprzedaży poszczególnych produktów w cenach zbytu i cenach fabrycznych oraz wysokości należnego podatku od poszczególnych produktów,
b)
wielkości obrotu nie podlegającego podatkowi bądź zwolnionego od podatku.
2.
W razie niejednolitego sposobu opodatkowania obowiązującego danego podatnika urządzenia księgowe powinny odrębnie wykazywać dane wiążące się z opodatkowaniem według każdego z tych sposobów opodatkowania.
3.
Przepisy ust. 1 pkt 1 oraz ust. 2 stosuje się odpowiednio w zakresie usług i imprez.
§  4.
1. 4
Jeżeli jednostka gospodarcza obowiązana do uiszczania podatku obrotowego według różnych stawek nie podaje w urządzeniach księgowych lub w ewidencji danych, o których mowa w § 3, bądź sporządza wadliwie dokumenty dotyczące rozliczenia podatku i wskutek tego uniemożliwia prawidłowy podział obrotu według poszczególnych stawek podatkowych oraz prawidłowe wydzielenie obrotu nie podlegającego opodatkowaniu bądź zwolnionego od podatku - organ finansowy ustala należny podatek przez zastosowanie do całego obrotu podlegającego opodatkowaniu stawki właściwej dla najwyżej opodatkowanego w danej grupie produktu, sprzedanego w okresie objętym rozliczeniem. W razie niemożności wydzielenia przez jednostkę gospodarczą obrotu nie podlegającego opodatkowaniu lub zwolnionego od podatku, podatek ustala się przez zastosowanie powyższej stawki podatkowej do pełnego obrotu.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do jednostek gospodarczych świadczących usługi lub organizujących imprezy.
§  5. 5
(skreślony).
§  6.
1.
Jednostka gospodarcza uiszczająca podatek obrotowy za okresy dekadowe (§ 18 ust. 3 uchwały) może obliczać i uiszczać podatek za te okresy w danym miesiącu prowizorycznie, stosując do obrotu podlegającego opodatkowaniu procentową stawkę wynikającą ze stosunku kwoty podatku obrotowego do kwoty obrotu podlegającego opodatkowaniu, przewidzianych na dany kwartał w planie techniczno-ekonomicznym. W okresie sporządzania planu należy stosować stawkę wynikającą ze stosunku kwoty podatku obrotowego do kwoty opodatkowanego obrotu, przewidzianych w poprzednim kwartale w planie techniczno-ekonomicznym. W razie trudności w wydzieleniu w planie obrotu podlegającego opodatkowaniu stawkę powyższą określa się na podstawie stosunku kwoty podatku do pełnego obrotu, z tym że podatek oblicza się wówczas stosując stawkę do pełnego obrotu.
2.
Jednostka gospodarcza, o której mowa w ust. 1, może za zgodą organu finansowego obliczać i uiszczać podatek prowizorycznie za okresy dekadowe w ciągu miesiąca w kwocie odpowiadającej 1/9 kwoty podatku przewidzianego na dany kwartał w planie techniczno-ekonomicznym lub 1/9 kwoty podatku należnego za poprzedni kwartał.
3.
Prowizoryczny sposób obliczania i uiszczania podatku przewidziany w ust. 1 może być stosowany również przez jednostkę gospodarczą uiszczającą podatek obrotowy za okresy miesięczne (§ 18 ust. 2 uchwały), z tym że podatek oblicza się i uiszcza prowizorycznie za poszczególne miesiące danego kwartału. Za zgodą organu finansowego prowizoryczna wpłata za okres miesięczny może wynosić 1/3 kwoty podatku przewidzianego na dany kwartał w planie techniczno-ekonomicznym jednostki gospodarczej lub 1/3 kwoty podatku należnego za poprzedni kwartał.
4. 6
Prowizoryczny sposób obliczania podatku przewidziany w ust. 1 może być stosowany również przez jednostkę gospodarczą uiszczającą podatek obrotowy w drodze potrącania go przez bank przy inkasie faktur. W tym wypadku należy w ciągu miesiąca, a jeżeli chodzi o jednostki, dla których według rocznego planu techniczno-ekonomicznego ustalono podatek obrotowy w kwocie nie wyższej od 2.400.000 zł - w ciągu kwartału obliczać podatek obrotowy prowizorycznie na pozostającej u nich kopii faktury oraz na 1, 2 i 4 egzemplarzu żądania zapłaty, dotyczących transakcji towarowych podlegających opodatkowaniu.
5. 7
(skreślony).
6.
Jednostka gospodarcza zamierzająca prowizorycznie obliczać i uiszczać podatek obrotowy (ust. 1, 3 i 4) powinna o tym uprzedzić organ finansowy, z tym że zgłoszony tryb rozliczania obowiązuje jednostkę gospodarczą do końca roku podatkowego.
7. 8
Rozliczenie należnego podatku obrotowego na podstawie stawek wynikających z tabeli lub katalogu cen fabrycznych w wypadkach, o których mowa w:
1)
ust. 1 i 2 - następuje za okresy miesięczne,
2)
ust. 3 - następuje za okresy kwartalne,
3)
ust. 4 - następuje za okresy miesięczne lub kwartalne.
§  7.
1.
Jeżeli w wyniku obrachunku przeprowadzonego w późniejszym okresie rozliczeniowym w związku z prowizorycznym obliczaniem podatku w sposób określony w § 6 powstanie różnica między kwotą podatku ostatecznie ustaloną za okres płatności a kwotą podatku obliczoną prowizorycznie - brakującą różnicę należy wpłacić bez obliczania odsetek za zwłokę w terminie przewidzianym do złożenia rozliczenia podatkowego, nadpłatę zaś zalicza się na należności bieżące bądź na żądanie jednostki gospodarczej podlega ona zwrotowi w ciągu 7 dni po złożeniu wniosku o zwrot nadpłaty.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do wszystkich wypadków sprostowania, w wyniku rozliczenia okresowego, wysokości należnego i uiszczonego podatku obrotowego, wynikającego z rozliczeń podatkowych za poprzednie okresy objęte rozliczeniem, jeżeli sprostowania te są wynikiem okoliczności ujawnionych po dokonaniu rozliczeń za okres, którego dotyczą te sprostowania. Sprostowania obrotów i należnego podatku powinny być uwzględnione w rozliczeniu podatkowym za ten okres, w którym wprowadzono odpowiednie poprawki do ksiąg. Podatek obrotowy nie objęty rozliczeniami okresowymi, a zadeklarowany w rozliczeniu rocznym w związku ze sprostowaniem lub uzupełnieniem zapisów księgowych, dokonanych w toku sporządzania rocznego sprawozdania finansowego - płatny jest przed upływem terminu do złożenia rozliczenia podatku obrotowego za dany rok podatkowy.
§  8.
1.
Jednostki gospodarcze rozliczają podatek obrotowy:
1)
za okresy miesięczne, jeżeli obowiązane są do uiszczania podatku obrotowego za okresy dekadowe albo inne, lecz krótsze od miesiąca bądź miesięczne;
2)
za okresy kwartalne, jeżeli obowiązane są do uiszczania podatku obrotowego za okresy kwartalne.
2.
Wszystkie jednostki gospodarcze obowiązane są do dokonywania ostatecznego rozliczenia podatku obrotowego za rok podatkowy.
3. 9
Rozliczenia podatku dokonuje się przez przedstawienie organowi finansowemu odpowiednich dokumentów rozliczeniowych według zasad i w trybie (w terminach) określonych w odrębnych przepisach.
4 § 4 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 5 stycznia 1971 r. (M.P.71.3.15) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 16 stycznia 1971 r.
5 § 5 skreślony przez § 1 pkt 4 zarządzenia z dnia 5 stycznia 1971 r. (M.P.71.3.15) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 16 stycznia 1971 r.
6 § 6 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 22 stycznia 1970 r. (M.P.70.4.34) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 14 września 1969 r.
7 § 6 ust. 5 skreślony przez § 1 pkt 5 zarządzenia z dnia 5 stycznia 1971 r. (M.P.71.3.15) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 16 stycznia 1971 r.
8 § 6 ust. 7 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 22 stycznia 1970 r. (M.P.70.4.34) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 14 września 1969 r.
9 § 8 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 4 zarządzenia z dnia 22 stycznia 1970 r. (M.P.70.4.34) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 14 września 1969 r.