Rozdział 13 - Opodatkowanie niektórych spółek cywilnych lub handlowych oraz central prywatnego przemysłu. - Szczegółowe zasady opodatkowania podatkiem obrotowym jednostek gospodarki uspołecznionej oraz ulgi i zwolnienia od tego podatku.

Monitor Polski

M.P.1969.1.2

Akt utracił moc
Wersja od: 7 lipca 1971 r.

Rozdział  13.

Opodatkowanie niektórych spółek cywilnych lub handlowych oraz central prywatnego przemysłu.

§  81.
1.
Spółki cywilne lub handlowe, w których Skarb Państwa, przedsiębiorstwo państwowe albo instytucja, której przepisy szczególne przyznały osobowość prawną, posiadają udział wynoszący ponad 50% kapitału zakładowego, uiszczają z wyjątkiem przewidzianym w ust. 2 i § 82, podatek obrotowy w następującej wysokości:
1)
1% od obrotów osiągniętych ze sprzedaży materiałów budowlanych i prefabrykatów;
2)
4% od obrotów osiągniętych ze sprzedaży produktów nie wymienionych w pkt 1 oraz ze świadczenia usług budowlanych;
3)
5% od obrotów z usług nie wymienionych w pkt 2.
2.
Opodatkowaniu podlegają również obroty osiągnięte ze sprzedaży w stanie nie przerobionym nabytych produktów. Obrotem w tych wypadkach jest różnica między należnością za sprzedane produkty a ich wartością zakupu. Różnica ta podlega opodatkowaniu w wysokości:
1)
20% - jeżeli powyższa różnica nie przekracza 6% wartości należności za sprzedane produkty;
2)
33% - w razie niezachowania warunku określonego w pkt 1.
§  82.
Obroty osiągnięte przez jednostki, o których mowa w § 81, ze sprzedaży przedsiębiorstwom handlu zagranicznego produktów przeznaczonych na eksport oraz ze świadczenia usług związanych z eksportem zwalnia się od podatku obrotowego.
§  82a. 51
Przepisów § 81 i 82 nie stosuje się do usług świadczonych przez spółki cywilne lub handlowe nadzorowane przez Ministra Handlu Zagranicznego, których opodatkowanie normują odrębne przepisy.
§  83.
1.
Centrale prywatnego przemysłu uiszczają - z wyjątkami przewidzianymi w ust. 2 i 3 oraz w § 84 - podatek obrotowy od:
1)
obrotu ze sprzedaży wytworzonych produktów - w wysokości 4%;
2)
pozostałych obrotów - w wysokości 5%.
2.
Jeżeli centrala, o której mowa w ust. 1, zbywa produkt wytworzony przez osoby trzecie na jej zlecenie i z jej surowca (materiału), zwalnia się od podatku obrotowego część obrotu równającą się odpłacie należnej faktycznemu wykonawcy produktu, zwiększonej o koszt własny nabycia zużytego surowca oraz materiałów pomocniczych będących własnością centrali. Pozostała część obrotu podlega opodatkowaniu w wysokości:
1)
20% - jeżeli kwota obrotu podlegającego opodatkowaniu nie przekracza 6% wartości faktury wystawionej przez centralę;
2)
33% - w razie niezachowania warunku określonego w pkt 1.
3.
Przepisy § 81 ust. 2 i § 82 stosuje się również do central, o których mowa w ust. 1, z tym że obrót osiągnięty przez centrale ze sprzedaży w stanie nie przerobionym nabytych środków produkcji (surowców, materiałów, narzędzi itp.) przeznaczonych na zaopatrzenie producentów zwalnia się od podatku obrotowego.
§  84.
Jeżeli centrala, o której mowa w § 83, świadczy usługi polegające na przyjmowaniu zamówień na usługi lub produkty wykonywane na jej zlecenie przez osoby trzecie z surowców i materiałów tych osób lub zamawiającego, obrotem jest narzut przysługujący centrali z powyższego tytułu. Narzut ten podlega opodatkowaniu w wysokości:
1)
20% - jeżeli narzut nie przekracza 6% podstawy jego obliczenia;
2)
33% - w razie niezachowania warunku określonego w pkt 1.
51 § 82a dodany przez § 1 pkt 25 zarządzenia z dnia 5 stycznia 1971 r. (M.P.71.3.15) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 16 stycznia 1971 r.