Rozdział 11 - Zwolnienia i ulgi podatkowe. - Szczegółowe zasady opodatkowania podatkiem obrotowym jednostek gospodarki uspołecznionej oraz ulgi i zwolnienia od tego podatku.

Monitor Polski

M.P.1969.1.2

Akt utracił moc
Wersja od: 7 lipca 1971 r.

Rozdział  11.

Zwolnienia i ulgi podatkowe.

§  31.
Zwalnia się od podatku obrotowego obroty osiągnięte:
1)
przez państwowe jednostki wykonawstwa inwestycyjnego, z wyjątkiem obrotów osiągniętych ze sprzedaży wytworzonych przez te jednostki materiałów budowlanych i prefabrykatów;
2) 17
przez państwowe jednostki gospodarcze nie wymienione w pkt 1 ze sprzedaży produktów i świadczenia usług jednostkom gospodarki uspołecznionej, za które te ostatnie pokrywają przypadającą należność z funduszów przeznaczonych na finansowanie inwestycji i kapitalnych remontów - jeżeli przepisy rozdziału 12 lub inne przepisy szczególne nie przewidują inaczej; powyższe zwolnienie nie dotyczy jednostek gospodarczych objętych systemem cen fabrycznych i uiszczających w związku z tym podatek obrotowy w formie różnicy cen;
2a) 18
(skreślony);
3)
przez przedsiębiorstwa państwowe oraz spółdzielnie i ich związki ze sprzedaży artykułów nietypowych oraz świadczenia nietypowych usług (robót) przemysłowych, o których mowa w §§ 1 i 2 uchwały nr 72 Rady Ministrów z dnia 5 lutego 1963 r. w sprawie cen artykułów nietypowych i opłat za nietypowe usługi (roboty) przemysłowe wykonywane na rzecz jednostek gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski z 1963 r. Nr 17, poz. 96, z 1966 r. Nr 1, poz. 4 i Nr 26, poz. 132 i z 1968 r. Nr 10, poz. 57), pod warunkiem że powyższe artykuły lub usługi są wykonywane na indywidualne zamówienie jednostek gospodarki uspołecznionej;
4)
przez przedsiębiorstwa państwowe i spółdzielnie pracy ze sprzedaży produktów oraz świadczenia usług, o których mowa w § 1 uchwały nr 314 Rady Ministrów z dnia 8 sierpnia 1961 r. w sprawie usprawnienia kooperacji przemysłowej (Monitor Polski z 1961 r. Nr 69, poz. 296 i Nr 85, poz. 363, z 1963 r. Nr 47, poz. 239 i z 1968 r. Nr 53, poz. 366);
5)
przez jednostki państwowe objęte planem terenowym oraz spółdzielnie i ich związki z wykonywania na rzecz jednostek gospodarki uspołecznionej robót (usług) w zakresie napraw maszyn i urządzeń produkcyjnych lub robót (usług) związanych z wytwarzaniem, przetwarzaniem, podziałem i opakowaniem produkowanych artykułów (§ 1 ust. 1 pkt 2 uchwały nr 228 Rady Ministrów z dnia 29 lipca 1964 r. w sprawie zasad i właściwości organów do ustalania cen zbytu artykułów zaopatrzeniowych i inwestycyjnych oraz robót (usług) produkcji jednostek państwowych objętych planem terenowym, spółdzielni, organizacji społecznych i jednostek gospodarki nie uspołecznionej - Monitor Polski z 1964 r. Nr 56, poz. 264 i z 1966 r. Nr 26, poz. 132);
6)
ze sprzedaży nie przerobionych sposobem przemysłowym produktów uzyskanych w wyniku prowadzenia gospodarki rolnej, hodowlanej, ogrodniczej, łąkowej, wodnej i rybnej (w tym również ryb, krabów itp. pochodzących z połowów morskich);
7) 19
ze sprzedaży produktów wytwarzanych w ramach produkcji specjalnej dla sił zbrojnych;
8)
z tytułu wynajmu:
a)
lokali w trybie przepisów o publicznej gospodarce lokalami oraz z tytułu używania lokali w domach spółdzielni budownictwa mieszkaniowego na prawach członkowskich (spółdzielcze prawo do lokalu),
b)
zbiorowych pokojów gościnnych przez zakłady pracy pracownikom państwowym i przedsiębiorstw uspołecznionych,
c)
w wypadkach, gdy wynajem nie stanowi stałej działalności gospodarczej danej jednostki;
9)
z tytułu organizowania i prowadzenia kursów naukowych bądź nauczania, odczytów, wystaw, muzeów, publicznych imprez teatralnych, muzycznych i baletowych, zabaw i wieczorków tanecznych, zwierzyńców, świetlic, domów kultury, bibliotek i czytelni, publicznego udostępniania zbiorów bibliotecznych, działalności oświatowej, kulturalnej, artystycznej lub rozrywkowej, z wyjątkiem wyświetlania filmów oraz urządzania widowisk cyrkowych i estradowych;
10)
z tytułu tranzytu organizowanego;
11)
ze sprzedaży utensyliów pogrzebowych i trumien (z wyjątkiem metalowych) oraz ze świadczenia usług pogrzebowych;
12)
w związku z prowadzeniem publicznych toalet, umywalni itp.;
13)
przez jednostki gospodarcze podległe:
a)
Ministrowi Obrony Narodowej,
b)
Ministrowi Sprawiedliwości,
c)
Ministrowi Spraw Wewnętrznych,
d)
Ministrowi Zdrowia i Opieki Społecznej,
e)
Prezesowi Centralnego Urzędu Geologii,
f)
Prezesowi Centralnego Urzędu Jakości i Miar,
g)
Prezesowi Urzędu Rezerw Państwowych,
h)
Prezesowi Polskiego Komitetu Normalizacyjnego,
i)
Komitetowi do Spraw Radia i Telewizji "Polskie Radio i Telewizja",
j)
Pełnomocnikowi Rządu do Spraw Elektronicznej Techniki Obliczeniowej,
k)
Pełnomocnikowi Rządu do Spraw Wykorzystania Energii Jądrowej;
14)
przez przedsiębiorstwa państwowe podległe instytucjom, którym przepisy szczególne przyznały osobowość prawną;
15)
przez banki oraz Powszechną Kasę Oszczędności;
16)
przez Polski Monopol Loteryjny;
17)
przez Państwowy Zakład Ubezpieczeń oraz "Wartę" Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji S.A;
18) 20
przez jednostki gospodarcze zgrupowane w Zjednoczeniu Przemysłu Okrętowego;
19) 21
ze sprzedaży produktów Zjednoczeniu Przemysłu Okrętowego z wyjątkiem drewna grubego w stanie okrągłym lub przerobionym dostarczonego przez okręgowe zarządy lasów państwowych.
§  32.
1.
W stosunku do przedsiębiorstw państwowych, spółdzielni i ich związków, wytwarzających produkty zaliczane do grupy "1001 drobiazgów", właściwy miejscowo wydział finansowy prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) w porozumieniu z wydziałem przemysłu i handlu zaniecha ustalania zobowiązań z tytułu podatku obrotowego od obrotu osiągniętego ze sprzedaży wymienionych wyżej produktów w całości lub w takiej części, która umożliwiłaby jednostkom, o których mowa wyżej, osiągnięcie odsetka zysku dwukrotnie wyższego od odsetka zysku planowanego na podobnych produktach lub na całości produkcji danego przedsiębiorstwa (spółdzielni).
2.
Przepis ust. 1 stosuje się do przedsiębiorstw i spółdzielni objętych ustaloną listą w trybie § 12 ust. 3 uchwały nr 167 Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z dnia 7 lipca 1967 r. w sprawie dalszej poprawy zaopatrzenia rynku w drobne artykuły przemysłowe powszechnego użytku. Do czasu wprowadzenia eksperymentalnych zasad planowania (§ 9 ust. 3 tej uchwały) przepisy ust. 1 stosuje się ponadto do przedsiębiorstw i spółdzielni objętych listą, stanowiącą załącznik nr 2 do powołanej uchwały.
3.
Zaniechanie, o którym mowa w ust. 1, stosuje się do czasu ewentualnej zmiany cen produktu, w zasadzie nie dłużej niż na okres 1 roku, licząc od miesiąca następującego po miesiącu, w którym rozpoczęto sprzedaż produktu, jeżeli idzie o produkty wprowadzone po raz pierwszy na rynek, bądź - jeżeli idzie o pozostałe produkty - w którym wydział finansowy wydał decyzję o zaniechaniu poboru podatku. W razie przedłużenia przez organ właściwy do spraw cen okresu stosowania wyższego zysku, przedłuża się odpowiednio okres stosowania ulgi podatkowej.
4.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się, jeżeli ustalona cena produktu zawiera zysk, który wyrażony w procencie kosztu własnego jest dwukrotnie wyższy od takiego odsetka zysku planowanego na podobnych produktach lub na całości produkcji danego przedsiębiorstwa (spółdzielni).
5.
Zaniechanie poboru podatku, o którym mowa w ust. 1, następuje na wniosek producenta. Wniosek powinien zawierać odpisy:
1)
decyzji właściwego organu do spraw cen, zatwierdzającej cenę produktu,
2)
kalkulacji kosztów produkcji, dołączonej do wniosku o ustalenie ceny produktu, z powołaniem się na pozycję listy przedsiębiorstw oraz pozycję listy produktów, o których mowa w ust. 1 i 2.
6.
Jednostki objęte eksperymentem według zasad ustalonych zarządzeniem Przewodniczącego Komitetu Drobnej Wytwórczości nr 22 z dnia 30 marca 1962 r. w sprawie wprowadzenia eksperymentalnych zasad planowania i zarządzania w przedsiębiorstwach drobnej wytwórczości, specjalizujących się w produkcji artykułów grupy "1001 drobiazgów", nie korzystają z ulg podatkowych, o których mowa w ust. 1.
17 § 31 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 6 zarządzenia z dnia 22 stycznia 1970 r. (M.P.70.4.34) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 14 września 1969 r.
18 § 31 pkt 2a skreślony przez § 8 zarządzenia z dnia 23 czerwca 1971 r. w sprawie podatku obrotowego od obrotu osiągniętego przez niektóre jednostki gospodarki uspołecznionej ze sprzedaży produktów przeznaczonych na eksport (M.P.71.36.232) z dniem 7 lipca 1971 r.
19 § 31 pkt 7 zmieniony przez § 1 pkt 12 lit. b) zarządzenia z dnia 5 stycznia 1971 r. (M.P.71.3.15) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 16 stycznia 1971 r.
20 § 31 pkt 18 dodany przez § 1 pkt 12 lit. c) zarządzenia z dnia 5 stycznia 1971 r. (M.P.71.3.15) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 16 stycznia 1971 r.
21 § 31 pkt 19 dodany przez § 1 pkt 12 lit. c) zarządzenia z dnia 5 stycznia 1971 r. (M.P.71.3.15) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 16 stycznia 1971 r.