Rozdział 3 - Zasady i tryb dokonywania odpisów na fundusze. - Szczegółowe zasady i tryb rozliczeń z budżetami terenowymi oraz dokonywanie odpisów na fundusze: rezerwowy, rozwoju i inwestycyjno-remontowy przez wojewódzkie przedsiębiorstwa Państwowej Komunikacji Samochodowej podległe prezydiom wojewódzkich rad narodowych.

Monitor Polski

M.P.1963.71.350

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1963 r.

III.

Zasady i tryb dokonywania odpisów na fundusze.

§  16.
1.
Oddziały dokonują wpłat zaliczkowych na fundusz rezerwowy zarządu w ratach miesięcznych, w wysokości 1/3 planowanego odpisu przypadającego na dany kwartał, w terminie do 25 dnia miesiąca, którego odpis dotyczy.
2.
Odpisów wynikowych na fundusz rezerwowy (kwartalnych i rocznych) oddziały dokonują:
1)
z zysku osiągniętego w granicach określonych w planie na dany okres - według stawki procentowej stanowiącej stosunek rocznych odpisów planowanych do ogólnej kwoty planowanego zysku, pomniejszonego o planowane dochody ze sprzedaży lub likwidacji środków trwałych pomniejszone o koszty sprzedaży i likwidacji oraz o planowane odpisy na fundusz zakładowy,
2)
z kwoty zysku ponadplanowego pozostałej po potrąceniu należnych wpłat do budżetu i dodatkowego funduszu zakładowego - według stawki stanowiącej procentowy stosunek planowanych rocznych odpisów na fundusz rezerwowy do łącznej sumy funduszów rozwoju i rezerwowego planowanych na dany rok.
3.
Odpisów, o których mowa w ust. 2, oddziały dokonują w terminie 10 dni od daty sporządzenia kwartalnego sprawozdania finansowego oraz za rok pod datą 31 grudnia.
4.
Przy dokonywaniu odpisów wynikowych koryguje się odpisy zaliczkowe.
§  17.
1.
Środki funduszu rezerwowego oddział przelewa na rachunek rozliczeń z zarządem w terminach dokonywania odpisów, a przy odpisie rocznym - w terminie 10 dni od daty sporządzenia (zatwierdzenia) rocznego sprawozdania finansowego.
2.
Zarząd przelewa na rachunek funduszu rezerwowego zjednoczenia 30% wszystkich wpływów na fundusz rezerwowy w terminie 40 dni po upływie kwartału objętego sprawozdaniem.
§  18.
1.
Wydatkowanie środków funduszu rezerwowego na cele wymienione w § 11 ust. 1 uchwały następuje na podstawie decyzji dyrektora przedsiębiorstwa.
2.
Jeżeli celem wydatku jest pokrycie strat oddziału, dyspozycję przekazania środków funduszu rezerwowego na rachunek rozliczeniowy oddziału powinna poprzedzać analiza jego działalności, a w szczególności analiza przyczyn powstania nie planowanych strat i określenie środków zaradczych w celu zapobieżenia dalszemu ich powstawaniu.
3.
Zarząd obowiązany jest składać informacje prezydium wojewódzkiej rady narodowej o każdorazowym wydatkowaniu środków funduszu rezerwowego na pokrycie strat oddziałów.
4.
Jeżeli nie planowane straty powstaną w przedsiębiorstwie jednozakładowym, o którym mowa w § 1 pkt 1 lit. b), dyspozycja przekazania środków funduszu rezerwowego na rachunek rozliczeniowy tego przedsiębiorstwa powinna być poprzedzona analizą działalności, przy czym decyzję w tej sprawie wydaje prezydium wojewódzkiej rady narodowej na wniosek dyrektora przedsiębiorstwa.
§  19.
Oddziały dokonują odpisów na fundusz rozwoju:
1)
zaliczkowych - w ratach miesięcznych w wysokości 1/3 odpisu kwartalnego ustalonego w planie finansowym w terminie do ostatniego dnia miesiąca, za który odpis przypada,
2)
wynikowych (kwartalnych i rocznych) - według zasad i w terminach, o których mowa w § 16 ust. 2, 3 i 4.

Równocześnie z odpisem oddziały przelewają środki funduszu rozwoju na odrębny rachunek bankowy oddziału.

§  20.
Nadwyżki środków obrotowych ustalone w planie finansowym oddział przenosi na konto funduszu rozwoju w wysokości i w okresach ustalonych w planie finansowym oddziału oraz przedsiębiorstwa jednozakładowego, o którym mowa w § 1 pkt 1 lit. b), bądź też w wysokości ustalonej w ciągu roku, w wyniku zmian normatywów środków obrotowych lub pasywów stałych określonych planem, w terminie 5 dni po upływie kwartału.
§  21.
1.
Odpisów z funduszu rozwoju na uzupełnienie własnych środków obrotowych oddziały oraz przedsiębiorstwa, o których mowa w § 1 pkt 1 lit, b), dokonują w wysokości i w okresach ustalonych w planie finansowym tych jednostek w terminie 20 dni od rozpoczęcia kwartału, w którym zaplanowano zwiększenie środków. Wraz z odpisem należy dokonać przelewu środków na rachunek rozliczeniowy.
.
W okresie 10 dni po upływie terminu sporządzenia miesięcznego i kwartalnego sprawozdania finansowego oraz za rok pod datą 31 grudnia oddziały dokonują odpisów z funduszu rozwoju na fundusz inwestycyjno-remontowy.
3.
Wysokość odpisów, o których mowa w ust. 1, określa się w formie różnicy między należną kwotą funduszu rozwoju z zysku osiągniętego w granicach planu a kwotą planowanego uzupełnienia środków własnych w obrocie.
4.
Środki funduszu rozwoju pochodzące z ponadplanowego zysku mogą być przeznaczone na fundusz inwestycyjno-remontowy po zatwierdzeniu bilansu.
5.
Jednocześnie z dokonaniem odpisów, o których mowa w ust. 3, oddziały zobowiązane są przekazać środki na rachunek funduszu inwestycyjno-remontowego.
§  22.
Środki funduszu inwestycyjno-remontowego oddział gromadzi na odrębnym rachunku w oddziale banku finansującym jego działalność eksploatacyjną.
§  23.
1.
Oddział dokonuje miesięcznych odpisów na fundusz inwestycyjno-remontowy z części funduszu amortyzacyjnego pozostawionej do jego dyspozycji, w wysokości 1/3 kwoty planowanej na dany kwartał, zgodnie ze wskaźnikiem procentowym wynikającym z podziału ustalonego przez zarząd w myśl przepisów § 24 uchwały. Jednocześnie z dokonaniem odpisów, o których wyżej mowa, oddziały obowiązane są przekazać środki z rachunku rozliczeniowego na rachunek funduszu inwestycyjno-remontowego.
2.
Odpisy, o których mowa w ust. 1, oddziały korygują w okresie 10 dni po upływie terminu sporządzenia kwartalnego sprawozdania finansowego oraz za rok pod datą 31 grudnia. Jednocześnie z kwartalną i roczną korektą odpisów oddziały dokonują odpowiednich przelewów środków z rachunku rozliczeniowego na rachunek funduszu inwestycyjno-remontowego lub odwrotnie.
3.
Wpływy i dotacje na fundusz inwestycyjno-remontowy ewidencjonuje się na koncie funduszu inwestycyjno-remontowego pod datą otrzymania zawiadomienia o przekazaniu środków bądź uzyskania wpływów na ten fundusz.