Rozdział 2 - Rozliczenia z budżetem z tytułu zysków i strat oraz dotacji podmiotowych. - Szczegółowe zasady i tryb rozliczeń z budżetami terenowymi oraz dokonywanie odpisów na fundusze: rezerwowy, rozwoju i inwestycyjno-remontowy przez wojewódzkie przedsiębiorstwa Państwowej Komunikacji Samochodowej podległe prezydiom wojewódzkich rad narodowych.

Monitor Polski

M.P.1963.71.350

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1963 r.

II.

Rozliczenia z budżetem z tytułu zysków i strat oraz dotacji podmiotowych.

§  2.
1.
Zarządy dokonują rozliczeń z tytułu wpłat z zysku bezpośrednio z budżetem wojewódzkiej rady narodowej.
2.
Oddziały dokonują rozliczeń z budżetem wojewódzkiej rady narodowej z tytułu zysków i strat poprzez rachunek rozliczeń z zarządem.
§  3.
1.
Rozliczenia oddziału z zarządem z tytułu wpłat z zysku obejmują:
1)
wpłaty części zysku prawidłowego według stawki procentowej ustalonej przez zarządy w planach finansowych,
2)
wpłaty zysku niezależnego w wysokości 100% tego zysku, ustalonego w trybie przepisów w sprawie rewizji finansowo-księgowej państwowych jednostek organizacyjnych,
3)
wpłaty zysku nieprawidłowego w wysokości 100% tego zysku, ustalonego w trybie, o którym mowa w pkt 2.
2.
Rozliczenia oddziału z zarządem z tytułu dotacji podmiotowych obejmują dotacje na pokrycie straty oraz na utworzenie funduszu zakładowego i funduszu rozwoju, ustalone zgodnie z § 14 i § 15 uchwały.
3.
Rozliczenia zarządu z budżetem wojewódzkiej rady narodowej z tytułu wpłat z zysku obejmują:
1)
wpłaty części zysku prawidłowego według stawki procentowej ustalonej przez prezydia wojewódzkich rad narodowych w planach finansowych przedsiębiorstwa,
2)
wpłaty zysku niezależnego oddziałów,
3)
wpłaty 50% zysku nieprawidłowego oddziałów.
§  4.
1.
Wysokość rocznej stawki wpłat z zysku do budżetu stanowi stosunek procentowy planowanej kwoty wpłat z zysku do budżetu do ogólnej kwoty zysku planowanego na dany rok, pomniejszonego o planowane dochody ze sprzedaży lub likwidacji środków trwałych pomniejszone o koszty sprzedaży lub likwidacji oraz o planowane odpisy na fundusz zakładowy.
2.
Roczną stawkę wpłat z zysku do budżetu stosuje się do zysku osiągniętego w granicach określonych w planie za okres objęty rozliczeniem. Dla rozliczenia zysku ponadplanowego roczną stawkę wpłat z zysku do budżetu podwyższa się o 1% za każdy procent przekroczenia zysku planowanego, z tym że wpłata nie może przekroczyć 90% zysku ponadplanowego. Wielkość procentowego przekroczenia planowanego zysku oblicza się z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku.
3.
Stawka wpłat z zysku zarządu do budżetu, nie może być niższa niż 10% zysku.
§  5.
Oddziały (zarządy) dokonują rozliczeń z budżetem z tytułu wpłat z zysku miesięcznie, kwartalnie i rocznie. Wpłaty miesięczne mają charakter wpłat zaliczkowych, a wpłaty kwartalne i roczne - wpłat wynikowych.
§  6.
1.
Przy rozliczeniach miesięcznych wpłatę zaliczkową z tytułu wpłat z zysku stanowi wpłata w wysokości 1/3 wpłaty ustalonej w poszczególnych kwartałach planu finansowego oddziału (przedsiębiorstwa).
2.
Przy rozliczeniach kwartalnych wpłatę wynikową z tytułu wpłat z zysku do budżetu stanowi część osiągniętego zysku wykazanego w sprawozdaniu finansowym, po potrąceniu dochodów ze sprzedaży lub likwidacji środków trwałych pomniejszonych o koszty sprzedaży lub likwidacji, oraz należnych odpisów na fundusz zakładowy, obliczona według stawki ustalonej na zasadach określonych w § 4.
§  7.
1.
Przy rozliczeniach rocznych wpłatę wynikową z tytułu wpłat z zysku stanowi część zysku obliczona według zasad określonych w § 6 ust. 2 po uprzednim pomniejszeniu zysku bilansowego o zysk niezależny i nieprawidłowy.
2.
Oddziały (zarządy) dokonują rozliczeń, o których mowa w ust. 1, wstępnie na podstawie sporządzonych rocznych sprawozdań finansowych i ostatecznie na podstawie zatwierdzonych rocznych sprawozdań.
§  8.
1.
Wpłat z zysku (zaliczkowych i wynikowych) dokonują:
1)
oddziały na rachunek rozliczeń z zarządem,
2)
zarządy na rachunek dochodów budżetowych wydziału finansowego.
2.
Jeżeli dokonane wpłaty miesięczne (kwartalne) przekraczają kwotę należnej wpłaty kwartalnej (rocznej), zarząd (wydział finansowy) zaliczy nadpłacone kwoty na poczet wpłat okresu następnego lub dokona zwrotu w terminie 5 dni od daty otrzymania odpowiedniego wniosku oddziału (zarządu). W razie zaliczenia nadpłaty przy rozliczeniach rocznych na poczet wpłat zysku roku następnego, zarząd (wydział finansowy) zawiadamia o tym oddział (zarząd).
§  9.
1.
Część zysku podlegająca zaliczkowej wpłacie powinna być przelana:
1)
przez oddziały i przedsiębiorstwa jednozakładowe, o których mowa w § 1 pkt 1 lit. b), w terminie do dnia 25 miesiąca, za który przypada wpłata,
2)
przez zarządy - w terminie do ostatniego dnia miesiąca, za który przypada wpłata.
2.
Wpłaty wynikowe kwartalne lub ustalone wstępnie wpłaty roczne powinny być przelane w terminie 10 dni od upływu obowiązującego terminu sporządzenia kwartalnego lub rocznego sprawozdania finansowego.
3.
Wpłaty wynikowe roczne, ustalone ostatecznie, powinny być przelane w terminie 10 dni od daty zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego.
§  10.
1.
Oddziały (zarządy) dokonując wpłat z zysku do budżetu przesyłają zarządom (wydziałom finansowym) zawiadomienia według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do zarządzenia.
2.
W terminach przewidzianych do sporządzenia kwartalnych i rocznych sprawozdań finansowych oddziały (zarządy) sporządzają deklaracje wpłat z zysku do budżetu według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do zarządzenia i przesyłają ją zarządom (wydziałom finansowym).
3.
Kopie zawiadomień i rozliczeń (ust. 1 i 2) oddziały przedstawiają właściwym dla siedziby oddziału wydziałom finansowym prezydiów powiatowych (dzielnicowych) rad narodowych.
§  11.
1.
Wysokość wynikowych wpłat z zysku zatwierdza dla oddziału zarząd, a dla zarządu wydział finansowy w terminie 10 dni od daty złożenia deklaracji.
2.
W terminie dwóch dni od daty otrzymania zatwierdzenia wysokości wpłaty wynikowej oddział (zarząd) jest obowiązany dokonać przelewu przypadającej różnicy.
§  12.
1.
Zysk niezależny i nieprawidłowy oddziały (zarządy) odprowadzają:
1)
wstępnie - w terminie 10 dni od daty, w której powinno być sporządzone roczne sprawozdanie finansowe,
2)
ostatecznie - w terminie 10 dni od daty zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego.
2.
Prezydium wojewódzkiej rady narodowej na wniosek wydziału finansowego może zobowiązać zarząd i oddziały do odprowadzenia do budżetu zysku niezależnego według wstępnych ustaleń, na podstawie kwartalnych sprawozdań finansowych.
§  13.
1.
Oddziały (zarządy), dokonując wpłat zysku niezależnego i nieprawidłowego, przesyłają zarządom (wydziałom finansowym) zawiadomienia według wzoru stanowiącego załącznik nr 3 do zarządzenia.
2.
Kopię zawiadomienia (załącznik nr 3) oddziały przedstawiają właściwym dla siedziby oddziału wydziałom finansowym prezydiów powiatowych (dzielnicowych) rad narodowych.
§  14.
1.
W razie niedokonania przez oddział wpłat w terminach określonych w §§ 9, 11 i 12 na wniosek zarządu bank dokona przelewu należnej kwoty wpłat z zysku na rachunek rozliczeń z zarządem - w ciężar rachunku rozliczeniowego oddziału.
2.
W razie niedokonania przez przedsiębiorstwo jednozakładowe, o którym mowa w § 1 pkt 1 lit. b), wpłat w terminach określonych w §§ 9, 11 i 12 - na wniosek wydziału finansowego - bank dokona przelewu należnej kwoty wpłat z zysku na rachunek dochodów budżetowych wydziału finansowego.
3.
Od nie uiszczonych w terminie wpłat pobiera się odsetki za zwłokę zgodnie z przepisami zarządzenia Ministra Finansów z dnia 29 lipca 1961 r. w sprawie wysokości i zasad obliczania odsetek za zwłokę od zaległości budżetowych należnych od jednostek gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski Nr 63, poz. 274).
4.
Odsetki oblicza i przelewa:
1)
oddział - do wydziału finansowego prezydium powiatowej (dzielnicowej) rady narodowej właściwej dla siedziby oddziału,
2)
zarząd - do wydziału finansowego wraz z należną wpłatą z zysku, jeśli opóźnienie wpłaty nastąpiło z winy zarządu.
§  15.
1.
Dotacje podmiotowe na pokrycie strat, na utworzenie funduszu zakładowego i funduszu rozwoju oddziały otrzymują z zarządu w granicach określonych w planie na dany rok.
2.
Zarząd przekazuje dotacje miesięcznie w wysokości 1/3 kwoty planowanej na dany kwartał w terminie do dnia 5 miesiąca, na który przypada dotacja.
3.
Jeżeli osiągnięte wyniki (kwartalne, roczne) oddziału planowo deficytowego odbiegają od planowanych, oddział (zarząd) dokonuje rozliczeń w myśl zasad podanych w § 14 uchwały oraz w terminach określonych w § 9 ust. 2 i 3.