§ 9. - Szczegółowe zasady i tryb rozliczeń państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej z tytułu zysków i strat z budżetami terenowymi lub z budżetem centralnym.

Monitor Polski

M.P.1959.87.457

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lipca 1959 r.
§  9.
1.
Cześć zysku przeznaczona na fundusz rezerwowy podlega zgodnie z § 4 ust. 2 uchwały podziałowi:
1)
50% na fundusz rezerwowy gospodarstwa,
2)
50% na scentralizowany fundusz rezerwowy.
2.
Środki funduszu rezerwowego gospodarstwa pozostają na rachunku związanym z działalnością eksploatacyjną gospodarstwa.
3.
Część funduszu rezerwowego podlegająca odprowadzeniu na scentralizowany fundusz rezerwowy (ust. 1 pkt 2) przelewana jest na odrębny rachunek scentralizowanego funduszu rezerwowego, prowadzony przez wojewódzkie zjednoczenie państwowych gospodarstw rolnych, centralny zarząd lub jednostkę równorzędną we właściwym oddziale wojewódzkim Banku Rolnego.
4.
Z chwilą osiągnięcia przez fundusz rezerwowy gospodarstwa wysokości 10% planowanego osobowego funduszu płac danego roku gospodarczego dalsze odpisy na fundusz rezerwowy przeznacza się na rachunek scentralizowanego funduszu rezerwowego.
5.
Wysokość scentralizowanego funduszu rezerwowego nie może przekroczyć 10% planowanego osobowego funduszu płac podległych gospodarstw. W przypadku osiągnięcia tej granicy nie dokonuje się dalszych odpisów na scentralizowany fundusz rezerwowy, lecz o odpowiednią część zysku, która zgodnie z obowiązującymi przepisami podlegać ma przekazaniu na ten fundusz, powiększa się fundusze rezerwowe gospodarstw do wysokości określonej w ust. 4 lub ich fundusze rozwoju.