§ 13. - Szczegółowe zasady i tryb realizowania niektórych drobnych inwestycji w zakresie mechanizacji i racjonalizacji.

Monitor Polski

M.P.1956.41.519

Akt utracił moc
Wersja od: 26 maja 1956 r.
§  13.
1.
Na spłatę kredytu bankowego udzielonego na finansowanie drobnych inwestycji w zakresie mechanizacji i racjonalizacji przeznacza się:
1)
w odniesieniu do przedsiębiorstw planowo-rentownych:
a)
w roku kalendarzowym, w którym inwestycja została oddana do eksploatacji - ponadplanowy zysk przedsiębiorstwa w części pozostałej po dokonaniu odpisów na fundusz zakładowy i fundusz popierania produkcji ubocznej (w państwowych przedsiębiorstwach przemysłu terenowego także na fundusz rozwoju przemysłu terenowego) oraz po zabezpieczeniu minimalnej 10% wpłaty z zysku do budżetu,
b)
w latach następnych - odpowiednią wyodrębnioną część planowego zysku przedsiębiorstwa w kwocie równej sumie rat kredytu przypadających do spłaty w danym roku (po zabezpieczeniu minimalnej 10% wpłaty z zysku do budżetu oraz odpisów na inne cele, przewidziane obowiązującymi przepisami), jeśli zysk osiągnięty w danym okresie jest mniejszy od zysku planowego, wówczas część zysku przeznaczoną na spłatę kredytu bankowego ustala się w rozliczeniach wynikowych w takim stosunku do zysku osiągniętego, w jakim pozostaje kwota planowana na ten cel do zysku planowego;
2)
w odniesieniu do przedsiębiorstw planowo-deficytowych:
a)
w roku kalendarzowym, w którym inwestycja została oddana do eksploatacji - planową dotację na sfinansowanie strat, w części stanowiącej różnicę miedzy stratą planową a stratą faktycznie poniesioną, jeżeli ta ostatnia jest niższa (po uwzględnieniu odpisów na fundusz zakładowy); w związku z tym, jeżeli strata faktycznie poniesiona jest niższa od straty planowej, różnica nie podlega zwrotowi do budżetu w części odpowiadającej kwocie przypadających w danym okresie do spłaty rat kredytu,
b)
w latach następnych - planowe dotacje na sfinansowanie strat w części przewidzianej na ten cel w bilansie dochodów i wydatków przedsiębiorstwa; w związku z tym kwota planowych dotacji na sfinansowanie strat powinna być równa sumie planowych strat (z uwzględnieniem sfinansowania funduszu zakładowego) powiększonej o kwotę rat kredytu, przypadających do spłaty w danym roku.
2.
W razie nieosiągnięcia przez przedsiębiorstwo zysku w wysokości wystarczającej na spłatę kredytu bądź w razie niezmniejszenia straty o odpowiednią kwotę w stosunku do straty planowej, różnica pomniejsza własne środki obrotowe przedsiębiorstwa. Powstały stąd niedobór podlega pokryciu w trybie przewidzianym, dla pokrywania niedoborów środków obrotowych z tytułu pogorszenia wyników.
3.
W przypadkach, o których mowa w ust. 2, przedsiębiorstwo traci w przyszłości - w myśl § 8 ust. 3 uchwały - przywileje samodzielnego ubiegania się o kredyt bankowy i uzyskania tego kredytu na podstawie planu rzeczowo-finansowego zatwierdzonego przez dyrektora przedsiębiorstwa. Udzielenie kredytu może wówczas nastąpić wyłącznie na podstawie planu rzeczowo-finansowego zatwierdzonego przez jednostkę nadrzędną, przy równoczesnym zaaprobowaniu przez tę jednostkę wniosku kredytowego przedsiębiorstwa. Ograniczenia te obowiązują do czasu wygospodarowania przez przedsiębiorstwo wyników finansowych w wysokości wystarczającej na spłatę odpowiedniej części kredytu.
4.
Kwotę odpisów przeznaczoną na spłatę kredytu bankowego należy w rozliczeniach wynikowych wykazywać jako odpisy z zysku przeznaczone na inne cele, z tym że w rozliczeniach tych należy podawać również planowaną wartość wykonanej inwestycji.
5.
Kredyt bankowy, o którym mowa w § 4, przedsiębiorstwa ewidencjonują na specjalnie wyodrębnionym subkoncie pn. "Kredyt na finansowanie mechanizacji i racjonalizacji" prowadzonym w ramach konta 054 "Inne kredyty".
6.
Odpisy z zysku na spłatę kredytu są księgowano na stronie Winien konta 037 "Przelewy części zysku na inwestycje" i stronie Ma konto 024 "Fundusze na inwestycje i remonty kapitalne" (subkonto "Fundusze na inwestycje pozalimitowe").
7.
Odpisy z zysku, o których mowa w ust. 6, księgowane są na podstawie i pod datą dowodów bankowych, stwierdzających spłatę kredytów. Odpisy te księguje się w wysokości dokonanych spłat kredytu bez względu na to, czy znajdują one pokrycie w środkach, o których mowa w ust. 1, czy też umniejszają one własne środki obrotowe przedsiębiorstwa (ust. 2). Łączne odpisy z zysku na drobne inwestycje w zakresie mechanizacji i racjonalizacji nie mogą przekroczyć rzeczywiście poniesionych nakładów na te inwestycje.
8.
W bilansach kredyt na finansowanie mechanizacji i racjonalizacji wykazuje się w dziale "inwestycje" w pozycji "Kredyty na inwestycje".
9.
Podane w ust. 5 i 6 nazwy i symbole kont, zaczerpnięte z ramowego planu kont dla państwowych przedsiębiorstw przemysłu wielkiego i średniego, mają odpowiednie zastosowanie w przedsiębiorstwach prowadzących księgowość w oparciu o inne ramowe plany kont.