Rozdział 6 - Postępowanie porewizyjne. - Szczegółowe zasady i tryb przeprowadzania rewizji gospodarczej.

Monitor Polski

M.P.1971.55.362

Akt utracił moc
Wersja od: 28 listopada 1975 r.

Rozdział  6

Postępowanie porewizyjne.

§  26.
Jeśli w wyniku rewizji wykryte zostaną poważne nieprawidłowości, należy na terenie rewidowanej jednostki zorganizować naradę porewizyjną, mającą na celu dokonanie analizy tych nieprawidłowości oraz podjęcie skutecznych kroków w celu usunięcia przyczyn i skutków stwierdzonych uchybień, jak również zapobiegnięcia powstawaniu ich w przyszłości. W naradzie porewizyjnej biorą udział: rewident, kierownik jednostki, główny księgowy i inni zainteresowani pracownicy, jak również przedstawiciele działających na terenie jednostki organizacji społecznych i politycznych. Wnioski z narady, podpisane przez przewodniczącego narady, rewidenta i protokolanta, dołącza się do protokołu rewizji.
§  27.
Na podstawie protokołu rewizji oraz dołączonych do protokołu materiałów, w tym także określonych w § 24 ust. 3, rewident przygotowuje wnioski porewizyjne, wskazując równocześnie środki, które należałoby przedsięwziąć dla usunięcia stwierdzonych uchybień.
§  28.
1.
Na podstawie ustaleń rewizji i wniosków porewizyjnych organ zarządzający rewizję wydaje najpóźniej w ciągu 30 dni od daty podpisania protokołu rewizji pisemne zarządzenie porewizyjne, którego celem jest:
1)
spowodowanie usunięcia uchybień stwierdzonych w toku rewizji i zapobieżenie ich powstawaniu w przyszłości,
2)
usprawnienie działalności gospodarczej i finansowej rewidowanej jednostki w zakresie wynikającym z ustaleń rewizji,
3)
pociągnięcie do odpowiedzialności osób winnych naruszenia dyscypliny finansowej, budżetowej i gospodarczej, jak również zastosowanie sankcji wobec tych osób.
2.
Jeżeli rewizję przeprowadzono w jednostce nie podlegającej bezpośrednio organowi zarządzającemu rewizję, organ ten kieruje wystąpienie porewizyjne do jednostki nadzorującej bezpośrednio tę jednostkę.
3.
Jednostka, która otrzymała zarządzenie porewizyjne, obowiązana jest zawiadomić jednostkę, która wydała zarządzenie, o jego wykonaniu lub o zachodzących przeszkodach w terminie 7 dni od daty otrzymania zarządzenia porewizyjnego.
§  29.
1.
Organ zarządzający rewizję niezależnie od zarządzenia porewizyjnego kierowanego do jednostki rewidowanej zawiadamia pisemnie:
1)
Milicję Obywatelską - o brakach i uchybieniach w zabezpieczeniu mienia społecznego, które mogą sprzyjać popełnianiu nadużyć gospodarczych,
2)
Narodowy Bank Polski - o uchybieniach w zakresie wykorzystania funduszu płac, kredytów itp.,
3) 6
właściwy okręgowy zarząd - o ujawnionych nieprawidłowościach w zakresie rozliczeń z budżetem centralnym,
4) 7
właściwy terenowy organ administracji państwowej - o ujawnionych nieprawidłowościach w zakresie rozliczeń z budżetem terenowym.
2.
Jeżeli w związku z przeprowadzoną rewizją zostaną ujawnione fakty wymagające zbadania określonych zagadnień, wychodzących poza zakres działania organu zarządzającego rewizję, organ ten obowiązany jest niezwłocznie przekazać na piśmie niezbędne informacje tym organom, które swoim zakresem działania obejmują zagadnienia wymagające zbadania.
6 § 29 ust. 1 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 5 lit. a) zarządzenia z dnia 25 listopada 1975 r. (M.P.75.36.216) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 28 listopada 1975 r.
7 § 29 ust. 1 pkt 4 dodany przez § 1 pkt 5 lit. b) zarządzenia z dnia 25 listopada 1975 r. (M.P.75.36.216) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 28 listopada 1975 r.