Rozdział 5 - Protokół rewizji. - Szczegółowe zasady i tryb przeprowadzania rewizji gospodarczej.

Monitor Polski

M.P.1971.55.362

Akt utracił moc
Wersja od: 28 listopada 1975 r.

Rozdział  5

Protokół rewizji.

§  21.
1.
Z wyników rewizji rewident sporządza protokół w odpowiedniej liczbie egzemplarzy, z których jeden doręcza kierownikowi rewidowanej jednostki; jeżeli rewizją objęto dokumenty tajne, należy wyniki tej rewizji ująć w odrębnym tajnym protokole. W treści protokołu nie wolno dokonywać poprawek ani uzupełnień bez ich omówienia na końcu protokołu, z wyjątkiem sprostowania oczywistych omyłek pisarskich, które prostuje rewident. Każdą kartę protokołu parafują rewident i kierownik lub główny księgowy rewidowanej jednostki. Protokół rewizji służy tylko do użytku służbowego.
2.
W wypadkach określonych w § 19 sporządza się odpowiednio większą liczbę protokołów. Jeśli tematyka rewizji była koordynowana przez Najwyższą Izbę Kontroli, jeden egzemplarz protokołu rewizji przesyła się Najwyższej Izbie Kontroli.
3.
Jeden egzemplarz protokołu rewizji, w której toku rewident stwierdził fakty lub okoliczności nasuwające podejrzenie o popełnienie przestępstwa, rewident przekazuje właściwej miejscowo komendzie Milicji Obywatelskiej.
§  22.
1.
Protokół rewizji powinien zawierać:
1)
nazwę rewidowanej jednostki w pełnym brzmieniu i jej dokładny adres, imiona i nazwiska kierownika oraz głównego księgowego, a w miarę potrzeby także i kierowników komórek organizacyjnych rewidowanej jednostki oraz okres zajmowania przez nich stanowisk,
2)
datę rozpoczęcia i zakończenia czynności rewizyjnych z wyszczególnieniem przerw, imię i nazwisko i stanowisko służbowe rewidenta oraz datę i numer zarządzenia przeprowadzenia rewizji, określenie zakresu przedmiotowego i rodzaju rewizji oraz okresu objętego rewizją,
3)
określenie sposobu badania; jeżeli operacje i dokumenty badano wyrywkowo, należy wyszczególnić, do jakich dokumentów, zapisów księgowych lub innych materiałów ograniczono badanie, oraz podać, w jakim stosunku znajduje się liczba dokumentów zbadanych do ogólnej liczby dokumentów podlegających rewizji, zwięzły opis wykonanych czynności rewizyjnych oraz imiona, nazwiska i stanowiska służbowe osób udzielających wyjaśnień w toku rewizji,
4)
szczegółowe ustalenia rewizji,
5)
stwierdzenie, w ilu egzemplarzach sporządzono protokół, ze wzmianką o doręczeniu jednego egzemplarza kierownikowi rewidowanej jednostki oraz o wpisie do ewidencji kontroli w przedsiębiorstwie i wyszczególnienie załączników,
6)
datę podpisania protokołu.
2.
Szczegółowe ustalenia rewizji powinny być w miarę możliwości ujmowane w protokole w grupach tematycznych (np. zagadnienie inwentaryzacji, gospodarka materiałowa, zlecanie dostaw, robót i usług itp.).
3.
W razie stwierdzenia w toku rewizji uchybień i nieprawidłowości, a także wypadków naruszenia dyscypliny finansowej i budżetowej, należy w protokole wymienić konkretne fakty i poprzeć je dokumentami oraz wskazać przepisy, które zostały naruszone.
4.
Zgłoszone przez kierownika jednostki rewidowanej przed podpisaniem protokołu zastrzeżenia co do ustaleń zawartych w protokole rewident powinien szczegółowo zbadać.
§  23.
1.
Do protokołu rewizji załącza się zebrane w toku rewizji dowody.
2.
W uzasadnionych wypadkach rewident może nie załączać do protokołu poszczególnych materiałów zebranych w toku rewizji, lecz przekazać je odrębnie organowi zarządzającemu przeprowadzenie rewizji.
§  24.
1.
Protokół rewizji podpisują: rewident, kierownik i główny księgowy rewidowanej jednostki, a w miarę potrzeby osoby, które brały udział w rewizji.
2.
Jeżeli kierownik lub główny księgowy rewidowanej jednostki odmówił podpisania protokołu, jest obowiązany do złożenia pisemnego wyjaśnienia przyczyn odmowy. O odmowie podpisania protokołu rewident czyni wzmiankę w końcowej części protokołu. Odmowa podpisu przez kierownika lub głównego księgowego rewidowanej jednostki nie stanowi przeszkody do podpisania protokołu przez inne osoby.
3.
Kierownik rewidowanej jednostki może przy podpisaniu protokołu lub w ciągu 7 dni od daty podpisania złożyć na piśmie organowi zarządzającemu rewizję wyjaśnienia dotyczące stwierdzonych w protokole naruszeń i uchybień oraz przyczyn ich powstania.
§  25.
Rewident dokonuje odpowiednich wpisów do książki kontroli rewidowanej jednostki; w szczególności wpisuje datę rozpoczęcia i zakończenia rewizji, jej zakres przedmiotowy, nazwę organu zarządzającego rewizję oraz imię i nazwisko przeprowadzającego rewizję.