§ 1. - Szczegółowe zasady i tryb gromadzenia i wykorzystywania środków funduszu rezerwowego zjednoczeń.

Monitor Polski

M.P.1965.66.379

Akt utracił moc
Wersja od: 9 grudnia 1965 r.
§  1.
1.
Środki funduszu rezerwowego, o których mowa w § 10 ust. 1 uchwały nr 280 Rady Ministrów z dnia 28 października 1965 r. w sprawie zasad gospodarki finansowej państwowych przedsiębiorstw przemysłu terenowego i wykonawstwa inwestycyjnego objętych planowaniem terenowym (Monitor Polski Nr 61, poz. 320), przedsiębiorstwa przekazują wynikowo w oparciu o kwartalne rozliczenie funduszu rezerwowego na podstawie sprawozdawczości finansowej w terminie 10 dni od daty, w której powinno być sporządzane kwartalne sprawozdanie.
2.
Wysokość środków, o których mowa w ust. 1, przedsiębiorstwa ustalają w ten sposób, że od funduszu rezerwowego wynikającego z dokonanych na koniec kwartału (roku) odpisów odejmują 8% planowanego rocznego osobowego funduszu płac. Różnica stanowi nadwyżkę funduszu rezerwowego przedsiębiorstwa przypadającą do przekazania na rachunek funduszu rezerwowego zjednoczenia.
3.
Wpłaty kwartalne na rachunek funduszu rezerwowego zjednoczenia są rozliczane ostatecznie niezależnie od wyniku działalności przedsiębiorstwa według zatwierdzonego sprawozdania finansowego.
4.
W razie gdy zysk prawidłowy przedsiębiorstwa według zatwierdzonego rocznego sprawozdania finansowego, po potrąceniu należnych odpisów na fundusz zakładowy, nie wystarcza na odprowadzenie nadwyżki funduszu rezerwowego przedsiębiorstwa ustalonej według zasad podanych w ust. 2 i 3, odprowadzeniu podlega kwota zysku bilansowego po potrąceniu należnych odpisów na fundusz zakładowy. Nadpłacone kwoty w ciągu roku podlegają wówczas zwrotowi przedsiębiorstwu z rachunku funduszu rezerwowego zjednoczenia.
5.
Przedsiębiorstwa, dokonując wpłat funduszu rezerwowego, przesyłają zjednoczeniom (jednostkom równorzędnym) zawiadomienia o wysokości wpłaty nadwyżki funduszu rezerwowego.