Rozdział 4 - Ewidencja i sprawozdawczość finansowa. - Szczegółowe zasady gospodarowania funduszem nowych uruchomień.

Monitor Polski

M.P.1967.20.97

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1967 r.

Rozdział  4

Ewidencja i sprawozdawczość finansowa.

§  8.
1.
Zjednoczenia oraz przedsiębiorstwa prowadzą ewidencję operacji finansowych związanych z funduszem na zasadach określonych w przepisach w sprawie planów kont dla jednostek gospodarki uspołecznionej.
2.
Ewidencję funduszu w zjednoczeniu prowadzi się na koncie "Fundusz nowych uruchomień" w zespole 8 "Wyniki i fundusze" z podziałem na dwa konta analityczne: konto "Koszty funduszu nowych uruchomień", zwane dalej "kontem kosztów funduszu", oraz konto "Fundusz nowych uruchomień", zwane dalej "kontem funduszu". Na kontach tych księguje się następujące podstawowe operacje:
1)
na stronie Wn konta kosztów funduszu - koszty prac nad nowymi uruchomieniami, rozliczone przez zainteresowane przedsiębiorstwa, z zapisem przeciwstawnym na właściwym koncie rozrachunków z przedsiębiorstwami,
2)
na stronie Ma konta kosztów funduszu i na stronie Wn konta funduszu - koszty zadań całkowicie zakończonych i rozliczonych,
3)
na stronie Ma konta funduszu - kwoty należnych wpłat przedsiębiorstw za dany okres oraz inne dochody, w szczególności dochody z tytułu sprzedaży składników majątkowych z zapisami przeciwstawnymi na właściwych kontach rozrachunków.

Łączne saldo Ma konta "Fundusz nowych uruchomień" (saldo sald obu kont analitycznych) wyraża stan funduszu.

3.
Ewidencję stanu środków i operacji pieniężnych na rachunku funduszu prowadzi się na koncie analitycznym "Rachunek bankowy środków funduszu nowych uruchomień", zwanym dalej "kontem rachunku funduszu", utworzonym w ramach konta 139 "Inne środki pieniężne". Na koncie tym księguje się następujące podstawowe operacje:
1)
na stronie Wn:
a)
wpłaty przedsiębiorstw oraz inne wpływy, w szczególności wpływy z tytułu sprzedaży składników majątkowych - z zapisami przeciwstawnymi na właściwych kontach rozrachunków,
b)
otrzymany kredyt bankowy z zapisem przeciwstawnym na koncie 152 "Różne kredyty celowe",
2)
na stronie Ma:
a)
przelewy dokonywane przez zjednoczenie na rzecz przedsiębiorstw z tytułu refundacji rozliczonych kosztów nowych uruchomień - z zapisem przeciwstawnym na właściwym koncie rozrachunków z przedsiębiorstwami,
b)
spłata kredytu (konto 152 "Różne kredyty celowe").
4.
Przedsiębiorstwa wykonujące prace nad nowymi uruchomieniami ewidencjonują rozliczone i zgłoszone do refundacji koszty prac na właściwym koncie sprzedaży w korespondencji z kontem rozrachunków ze zjednoczeniem, a związane z tym przelewy refundacyjne otrzymane od zjednoczenia - na stronie Ma konta rozrachunków ze zjednoczeniem i na stronie Wn konta rachunku rozliczeniowego.
5.
Przedsiębiorstwa, obowiązane do wpłat na fundusz, równowartość ich zarachowują okresowo w ciężar konta 409 "Pozostałe koszty" i na dobro konta rozrachunków ze zjednoczeniem, a dokonane z tego tytułu przelewy na rzecz zjednoczenia - w ciężar konta zjednoczenia i na dobro konta rachunku rozliczeniowego. W ewidencji kosztów prowadzonej w zespole 5 "Koszty działalności" i w kalkulacji produktów wpłaty na fundusz traktowane są jako koszty specjalne (Wn konto 500 "Produkcja podstawowa"), a wyjątkowo - jeżeli wpłaty te za okres roczny stanowią nieznaczną część ogółu kosztów produkcji przedsiębiorstwa (np. mniej niż 1%) - jako koszty ogólnozakładowe (Wn konto 555).
6.
Ewidencja szczegółowa operacji związanych z funduszem powinna umożliwiać wyodrębnienie elementów niezbędnych do sporządzania sprawozdań z tego zakresu, zwłaszcza poszczególnych rodzajów dochodów i kosztów oraz wpływów i wydatków w układzie klasyfikacyjnym przyjętym w planie finansowym funduszu, a także - w koniecznych wypadkach - orientację co do stanu zaangażowania środków pozostających na rachunkach funduszu na koniec okresów sprawozdawczych.
§  9.
W sprawie zasad gospodarowania materialnymi składnikami majątkowymi funduszu oraz ich ewidencji mają zastosowanie przepisy w sprawie funduszu postępu techniczno-ekonomicznego.
§  10.
1.
Zjednoczenia sporządzają sprawozdania z wykonania planu finansowego funduszu według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do zarządzenia, w układzie odpowiadającym pozycjom planu finansowego (§ 1).
2.
Sprawozdania sporządza się za okresy kwartalne w sumach narastających od początku roku. Właściwy minister (kierownik urzędu centralnego) może ograniczyć obowiązek sporządzania sprawozdań do dwóch razy w roku:
1)
za I półrocze oraz
2)
za cały rok sprawozdawczy.
3.
Na podstawie sprawozdań zjednoczeń ministerstwa (urzędy centralne) sporządzają sprawozdania zbiorcze i przesyłają w dwóch egzemplarzach do Ministerstwa Finansów:
1)
sprawozdanie za I półrocze - w terminie do dnia 5 sierpnia oraz
2)
sprawozdanie roczne - w terminie do dnia 10 marca roku następnego po roku sprawozdawczym.
4.
Sprawozdania roczne uzupełnia się następującymi danymi:
1)
ogólną sumą kosztów zadań zakończonych i rozliczonych w roku sprawozdawczym,
2)
stanem należności od przedsiębiorstw z tytułu narzutów,
3)
stanem materialnym składników majątkowych funduszu,
4)
wartością składników majątkowych o charakterze środków trwałych, nieodpłatnie przekazanych.