Rozdział 2 - Gromadzenie środków funduszu. - Szczegółowe zasady gospodarowania funduszem nowych uruchomień.

Monitor Polski

M.P.1967.20.97

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1967 r.

Rozdział  2

Gromadzenie środków funduszu.

§  3.
1.
Właściwy oddział banku finansującego działalność eksploatacyjną zjednoczenia otwiera odrębny rachunek bankowy, zwany "rachunkiem funduszu". Podstawą otwarcia rachunku jest ustalony zgodnie z § 1 ust. 2 rozporządzenia wykaz zjednoczeń tworzących fundusz.
2.
Wypłaty z rachunku funduszu są ograniczone wysokością sum zgromadzonych na tym rachunku.
§  4.
1.
Planowane wpłaty przedsiębiorstw przelicza się na stawki procentowe. Stawki te określa się w procentach planowanej wartości sprzedaży produkcji towarowej w cenach fabrycznych.
2.
W braku cen fabrycznych wartość sprzedaży oblicza się według cen zbytu, odejmując następnie podatek obrotowy oraz dodatnie różnice budżetowe, a dodając ujemne różnice budżetowe i dotacje przedmiotowe.
3.
Przy ustalaniu należnych wpłat w ciągu roku, przyjmuje się za podstawę planową stawkę procentową oraz rzeczywistą wartość sprzedaży produkcji towarowej. Jeżeli rzeczywista wartość sprzedaży jest niższa od wartości ustalonej w planie rocznym, wpłat dokonuje się na podstawie wartości planowanej.
§  5.
1.
Przedsiębiorstwa obowiązane do wpłat na fundusz dokonują tych wpłat na rachunek dysponenta funduszu w ratach kwartalnych w terminach do:
1)
15 stycznia - za I kwartał,
2)
25 dni po rozpoczęciu każdego z następnych kwartałów.
2.
Raty obejmują zaliczki na wpłaty przedsiębiorstw, obliczone od wartości sprzedaży produkcji towarowej planowanej na dany kwartał, oraz wyrównanie za kwartał ubiegły, obliczone na podstawie danych ewidencji, z tym że wyrównanie za rok ubiegły następuje przy wpłacie za drugi kwartał. Ewentualna korekta wyrównania za rok ubiegły, wynikająca ze zmiany danych bilansowych w związku z zatwierdzeniem sprawozdania finansowego, powinna być uwzględniona przy najbliższej wpłacie kwartalnej.
§  6.
Zasady zaciągania kredytu bankowego (§ 4 ust. 5 rozporządzenia) określa Prezes Narodowego Banku Polskiego.