Oddział 3 - Odpisy na fundusze: rozwoju, statutowy i inwestycyjno-remontowy. - Szczegółowe zasady gospodarki finansowej przedsiębiorstw gospodarki komunalnej.

Monitor Polski

M.P.1969.6.61

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1969 r.

3.

Odpisy na fundusze: rozwoju, statutowy i inwestycyjno-remontowy.

§  14.
1.
Fundusz rozwoju przedsiębiorstwa tworzy się:
1)
w okresach miesięcznych - z zaliczkowych odpisów w wysokości 1/3 kwoty planowanego na kwartał odpisu, a w okresach kwartalnych (rocznym) - z pozostałej części zysku po dokonaniu wpłat do budżetu, odpisów na fundusz zakładowy i odpisów na fundusz rezerwowy (§ 6 ust. 1 uchwały),
2)
z nadwyżek funduszu statutowego na początek roku.
2.
Przedsiębiorstwo dokonuje odpisów z zysku na fundusz rozwoju w terminach określonych w § 12 ust. 1-3.
§  15.
Fundusz rozwoju przeznaczony jest:
1)
na pokrycie niedoboru funduszu statutowego na początek roku,
2)
na pokrycie planowanego wzrostu własnych środków obrotowych w ciągu roku w granicach ich pokrycia funduszami własnymi w obrocie,
3)
w pozostałej części - na fundusz inwestycyjno-remontowy.
§  16.
1.
Przedsiębiorstwo dokonuje w okresach kwartalnych pod datą ostatniego dnia kwartału odpisów z funduszu rozwoju na fundusz statutowy z tytułu planowanego pokrycia środków obrotowych (§ 15 pkt 1 i 2). Środki funduszu rozwoju przeznaczone na ten cel pozostają na rachunku rozliczeniowym przedsiębiorstwa.
2.
Przedsiębiorstwo dokonuje odpisów z funduszu rozwoju na fundusz inwestycyjno-remontowy:
1)
miesięcznie - w wysokości 1/3 planowanego odpisu kwartalnego,
2)
kwartalnie - zgodnie z przepisem § 15 pkt 3.

Odpisy i przelewy środków z tego tytułu z rachunku rozliczeniowego na rachunek środków funduszu inwestycyjno-remontowego są dokonywane w terminach określonych w § 12 ust. 1 i 2.

3.
Ostatecznie rozliczenie funduszu rozwoju z funduszem statutowym i inwestycyjno-remontowym następuje na podstawie zatwierdzonego rocznego sprawozdania finansowego.