Oddział 2 - Odpisy na fundusz rezerwowy. - Szczegółowe zasady gospodarki finansowej przedsiębiorstw gospodarki komunalnej.

Monitor Polski

M.P.1969.6.61

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1969 r.

2.

Odpisy na fundusz rezerwowy.

§  11.
1.
Fundusz rezerwowy tworzy się z części zysku po dokonaniu wpłat do budżetu i odpisów na fundusz zakładowy.
2.
Na fundusz rezerwowy przedsiębiorstwa odpisuje się kwartalnie część zysku w wysokości nie mniejszej niż 2% planowanego na kwartał osobowego funduszu płac. Z chwilą zgromadzenia przez przedsiębiorstwo sumy wynoszącej 8% planowanego rocznie osobowego funduszu płac, środki uzyskane z dokonywanych w dalszym ciągu odpisów przedsiębiorstwo przekazuje na fundusz rezerwowy zjednoczenia.
3.
Środki funduszu rezerwowego przedsiębiorstwa są gromadzone na odrębnym rachunku bankowym "Fundusz rezerwowy" w oddziale banku finansującego działalność eksploatacyjną przedsiębiorstwa.
§  12.
1.
Przedsiębiorstwa dokonują zaliczkowych odpisów na fundusz rezerwowy miesięcznie w wysokości 1/3 planowanego na kwartał odpisu i dokonują przelewu środków w terminie do dnia 25 każdego miesiąca.
2.
W okresach kwartalnych przedsiębiorstwa dokonują odpisów na fundusz rezerwowy pod datą ostatniego dnia kwartału. Przelew środków z rachunku rozliczeniowego na rachunek funduszu rezerwowego następuje w terminie 10 dni od daty ustalonej dla sporządzenia kwartalnego (rocznego) sprawozdania finansowego.
3.
Przedsiębiorstwo dokonuje ostatecznych odpisów rocznych na fundusz rezerwowy w wysokości planowanej, nie mniejszej jednak niż 2% planowanego rocznie osobowego funduszu płac, pod datą 31 grudnia, a przelewów wyrównawczych - na podstawie zatwierdzonego rocznego sprawozdania finansowego w terminie 10 dni od daty zatwierdzenia tego sprawozdania.
4.
W terminach określonych w ust. 2 i 3 przedsiębiorstwo dokonuje przelewu środków funduszu rezerwowego przedsiębiorstwa na rachunek funduszu rezerwowego zjednoczenia.
§  13.
1.
Fundusz rezerwowy służy w pierwszej kolejności na pokrycie strat z całokształtu działalności, wykazanych w kwartalnych i rocznym sprawozdaniu finansowym przedsiębiorstwa.
2.
Pokrycie strat, wykazanych w sprawozdaniu finansowym (ust. 1), polega na przelaniu środków z rachunku funduszu rezerwowego na rachunek rozliczeniowy przedsiębiorstwa, natomiast rozliczenie funduszu rezerwowego z tego tytułu następuje na podstawie rozliczenia wyników po zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego.
3.
Sfinansowanie ponadplanowych usług nierentownych (§ 5 ust. 2 pkt 3 uchwały) polega na pokryciu środkami funduszu rezerwowego należnej dopłaty do tych usług, której przedsiębiorstwo nie może otrzymać w trybie ustalonym w § 8 ust. 4 uchwały.
4.
Pokrycie środkami funduszu rezerwowego strat, o których mowa w § 5 ust. 2 pkt 5 uchwały, obejmuje również straty na sprzedaży przecenionych materiałów, wyrobów lub produkcji nie zakończonej tych wyrobów.
5.
Przelewy środków z rachunku funduszu rezerwowego na cele, o których mowa w § 5 ust. 2 uchwały, następują na podstawie dyspozycji dyrektora przedsiębiorstwa.
6.
Przedsiębiorstwo jest obowiązane składać informację prezydium rady narodowej o każdorazowym wydatkowaniu środków z funduszu rezerwowego na pokrycie strat z całokształtu działalności.