Rozdział 5 - Przepisy przejściowe i końcowe. - Szczegółowe zasady gospodarki finansowej instytutów naukowo-badawczych.

Monitor Polski

M.P.1967.40.191

Akt utracił moc
Wersja od: 18 lipca 1967 r.

V.

Przepisy przejściowe i końcowe.

§  14.
1.
Prace wykonywane na podstawie umów bądź zleceń, nie zakończone w dniu przejścia instytutu na rozrachunek gospodarczy, rozliczane są aż do ich zakończenia według zasad dotychczasowych, z tym że w instytutach będących przedtem zakładami budżetowymi nie pobiera się zaliczek od zamawiających.
2.
Jeżeli umowa (zlecenie) dotycząca pracy nie zakończonej przewiduje oddzielne rozliczanie etapów pracy, etapy rozpoczynane po przejściu instytutu na rozrachunek gospodarczy rozliczane są według nowych zasad.
3.
W wypadkach uzasadnionych długim cyklem wykonywania prac, jeśli podział na etapy nie jest stosowany, zainteresowane strony mogą ustalić w aneksie do umowy (zlecenia), że do faktycznych kosztów, jakie instytut poniesie w związku z pracą w okresie po przejściu na rozrachunek gospodarczy, dolicza się zysk według zasad określonych w rozporządzeniu.
§  15.
W instytutach zmieniających formę gospodarki finansowej, jeśli forma poprzednia tej gospodarki przewidywała wykonywanie wszystkich bądź części prac bez umowy bądź zlecenia, nowa zaś forma możliwości takiej nie stwarza, należy określić zakres rzeczowy i przewidywane koszty zakończenia prac kontynuowanych, wykonywanych przedtem bez umowy (zlecenia), a następnie - na tej podstawie - zawrzeć odpowiednie umowy lub uzyskać zlecenia jednostki nadrzędnej.
§  16.
1.
Instytuty prowadzące dotychczas gospodarkę finansową w formie jednostki lub zakładu budżetowego w dniu przejścia na rozrachunek gospodarczy otrzymują dotację budżetową na sfinansowanie własnych środków obrotowych do wysokości normatywu.
2.
W instytutach będących poprzednio zakładami budżetowymi, a przechodzących na rozrachunek gospodarczy, oddział banku może zablokować na odrębnym rachunku bankowym środki pochodzące z dotacji budżetowej na sfinansowanie normatywu w części odpowiadającej otrzymanym od zleceniodawców i nie rozliczonym zaliczkom.
§  17.
Plany finansowe instytutów, będących poprzednio zakładami budżetowymi i działających nadal w formie zakładu budżetowego, zatwierdzone na rok 1957, podlegają zmianom stosownie do rozporządzenia, z tym że inwestycje i kapitalne remonty finansuje się w roku 1967 według zasad obowiązujących instytuty w 1966 r.
§  18.
1.
Zasady przekształcania formy gospodarki finansowej instytutu w ciągu roku 1967 (§ 24 rozporządzenia) będą ustalane odrębnie w indywidualnych wypadkach.
2.
Zmiana formy gospodarki instytutu w ciągu roku 1967 powinna być poprzedzona wnioskiem właściwego ministra o dokonanie odpowiednich zmian w budżecie w trybie przepisów prawa budżetowego.
§  19.
W zakresie finansowania inwestycji i kapitalnych remontów instytutów, o ile zawarte w zarządzeniu przepisy nie stanowią inaczej, mają zastosowanie ogólne przepisy dotyczące jednostek i zakładów budżetowych.
§  20.
1.
Zasady prowadzenia księgowości instytutów na rozrachunku gospodarczym określa załącznik nr 1 do zarządzenia.
2.
Zasady sporządzania sprawozdań finansowych w instytutach, o których mowa w ust. 1, oraz zasady przekształcenia bilansów sporządzanych na dzień przejścia instytutów z formy zakładu budżetowego bądź jednostki budżetowej na formę rozrachunku gospodarczego ureguluje instrukcja.
§  21.
Instytuty działające w formie zakładu budżetowego w sprawozdaniach rocznych, sporządzanych na formularzu Rb-30 (sprawozdanie o środkach pozabudżetowych), podają - jako dane uzupełniające - następująca dodatkowe pozycje:
1)
zaliczki nie rozliczone - wyrażające stan na koniec roku sprawozdawczego nie rozliczonych zaliczek, otrzymanych przez instytut od zamawiających prace,
2)
koszty prac nie zakończonych, wykonywanych na podstawie umów i zleceń - wyrażające sumy kosztów prac w toku na koniec roku sprawozdawczego oraz prac wykonanych, których odbiór nie nastąpił przed zakończeniem roku,
3)
koszty działalności ogólnotechnicznej za rok sprawozdawczy (pokrywane przez jednostkę nadrzędną) z podziałem według rodzajów tej działalności.
§  22.
Wzór planu finansowego instytutu na rozrachunku gospodarczym na rok 1967 i 1968 ustala załącznik nr 2 do zarządzenia.
§  23.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI