Rozdział 2 - Gromadzenie środków funduszu. - Szczegółowe zasady gospodarki finansowej funduszu postępu techniczno-ekonomicznego.

Monitor Polski

M.P.1964.13.60

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1964 r.

Rozdział  2.

Gromadzenie środków funduszu.

§  4.
1.
Właściwy oddział banku finansującego działalność eksploatacyjną jednostki będącej dysponentem funduszu otwiera dla niej odrębny rachunek bankowy, zwany "rachunkiem funduszu". Podstawą otwarcia rachunku funduszu jest decyzja właściwego ministra określająca dysponentów funduszu.
2.
Wypłaty z rachunku funduszu są ograniczone wysokością sum zgromadzonych na rachunku.
§  5.
Dotacje budżetowe wpływają na rachunek funduszu ministerstwa. Pozostałe dochody, a w szczególności dochody z tytułu narzutów na koszty przedsiębiorstw oraz dochody ze sprzedaży składników majątkowych, nabytych lub wytworzonych ze środków funduszu, wpływają na rachunki funduszu właściwych dysponentów.
§  6.
Obowiązek zarachowywania w ciężar kosztów narzutów na rzecz funduszu dotyczy wszystkich przedsiębiorstw branży, określonej przez ministra zgodnie z § 1 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 8 października 1963 r. w sprawie funduszu postępu techniczno-ekonomicznego (Dz. U. Nr 49, poz. 274), zwanego dalej "rozporządzeniem z dnia 8 października 1963 r."
§  7.
1.
Wysokość planowanych kwot narzutów na rzecz funduszu określa dla poszczególnych przedsiębiorstw dyrektor zjednoczenia na podstawie kwoty narzutów ustalonej dla zjednoczenia przez ministra.
2.
Wysokość faktycznych narzutów należnych od przedsiębiorstwa ustala się zgodnie z przepisami § 5 ust. 5 i 6 rozporządzenia z dnia 8 października 1963 r., z tym że:
1)
przy określaniu procentowej stawki narzutów za podstawę, względem której oblicza się tę stawkę, przyjmuje się planowaną wartość sprzedaży produkcji i usług, obliczoną według cen zbytu, zmniejszoną o podatek obrotowy lub podatek od operacji nietowarowych oraz o dodatnie różnice budżetowe, a zwiększoną o ujemne różnice budżetowe i dotacje przedmiotowe; do planowanej wartości sprzedaży nie wlicza się obrotów z tytułu sprzedaży towarów handlowych i materiałów oraz sprzedaży usług podwykonawców w budownictwie;
2)
przy ustalaniu należnej kwoty narzutów przyjmuje się za podstawę stawkę procentową (pkt 1) oraz rzeczywiste, uwidocznione w księgowości przedsiębiorstwa obroty z tytułu sprzedaży produkcji i usług, skorygowane o elementy wymienione w pkt 1; jeżeli rzeczywiste obroty z tytułu sprzedaży za dany rok okażą się niższe od planowanej wartości sprzedaży (pkt 1), wpłaty dokonywane są na podstawie stawki procentowej i planowanej wartości sprzedaży.
§  8.
1.
Przedsiębiorstwa dokonują wpłat narzutów na właściwy rachunek funduszu.
2.
Przedsiębiorstwo nie będące dysponentem funduszu dokonuje wpłaty całkowitej sumy narzutów na rachunek funduszu jednostki nadrzędnej będącej dysponentem funduszu.
3.
Przedsiębiorstwo będące dysponentem funduszu wpłaca na rachunek funduszu jednostki nadrzędnej kwotę wynikającą z pomnożenia faktycznie zarachowanych narzutów przez wskaźnik procentowy ustalony przez jednostkę nadrzędną przy zatwierdzaniu rocznego planu finansowego funduszu, pozostałą zaś część narzutów przelewa z rachunku rozliczeniowego na swój rachunek funduszu. Wskaźnik procentowy podziału kwoty narzutów ustala jednostka nadrzędna uwzględniając rozmiar planowanych zadań przedsiębiorstwa finansowanych z funduszu i wysokość dochodów przewidzianych w planie finansowym.
§  9.
1.
Przedsiębiorstwa dokonują wpłat, o których mowa w § 8, w ratach kwartalnych w terminach do:
1)
15 stycznia - za I kwartał;
2)
25 dni po rozpoczęciu każdego z następnych kwartałów.
2.
Raty obejmują zaliczki z tytułu narzutów, obliczone od wartości sprzedaży produkcji i usług planowanej na dany kwartał, oraz wyrównanie za kwartał ubiegły, obliczone na podstawie danych księgowości, z tym że wyrównanie za rok ubiegły następuje przy wpłacie za drugi kwartał. Ewentualna korekta wyrównania za rok ubiegły, wynikająca ze zmiany danych bilansowych w związku z zatwierdzeniem sprawozdania finansowego, powinna być uwzględniona przy najbliższej wpłacie kwartalnej.
§  10.
Zjednoczenie będące dysponentem funduszu dokonuje przelewu odpowiedniej części narzutów na rachunek funduszu ministerstwa na zasadach określonych w § 8 ust. 3.
§  11.
1.
Zjednoczenie dokonuje przelewów, o których mowa w § 10, w ratach kwartalnych w terminach do:
1)
20 stycznia - za I kwartał;
2)
30 dni po rozpoczęciu każdego z następnych kwartałów.
2.
Przepis § 9 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
§  12.
1.
Ministerstwa i zjednoczenia dokonują przelewów środków z własnego rachunku funduszu na rachunki funduszu jednostek podległych, zgodnie z planami finansowymi funduszu (redystrybucja planowa).
2.
Redystrybucji planowej dokonuje się w ratach kwartalnych na podstawie planu finansowego funduszu w następujących terminach:
1)
ministerstwo do:
a)
25 stycznia - za I kwartał;
b)
35 dni po rozpoczęciu każdego z następnych kwartałów;
2)
zjednoczenia do:
a)
31 stycznia - za I kwartał,
b)
40 dni po rozpoczęciu każdego z następnych kwartałów.
3.
Ministerstwa i zjednoczenia mogą dokonywać w ciągu roku przesunięć środków funduszu między poszczególnymi jego dysponentami w miarę potrzeb, wynikających z analizy faktycznych wpływów i wydatków funduszu oraz z przebiegu wykonywania prac związanych z rozwojem techniki lub z postępem organizacyjno-ekonomicznym (redystrybucja bieżąca). Redystrybucji bieżącej dokonuje się w formie przelewów pomiędzy rachunkami funduszu różnych dysponentów na podstawie decyzji jednostki nadrzędnej.
§  13.
W uzasadnionych przypadkach, na wniosek właściwych ministrów, może być ustalony odmienny tryb gromadzenia oraz redystrybucji środków funduszu.