§ 4. - Szczegółowe zasady gospodarki finansowej central zjednoczeń przemysłowych i budownictwa objętych planowaniem centralnym.

Monitor Polski

M.P.1965.71.409

Akt utracił moc
Wersja od: 30 grudnia 1965 r.
§  4.
1.
Centrale zjednoczeń posiadają we właściwym oddziale banku finansującego rachunek środków na utrzymanie centrali zjednoczenia. Na rachunek ten wpływają:
1)
wpłaty przedsiębiorstw przeznaczone na pokrycie kosztów utrzymania centrali zjednoczenia,
2)
dochody z innej działalności (§ 2 ust. 2).
2.
Z rachunku bankowego środków na utrzymanie centrali zjednoczenia pokrywa się wydatki dotyczące:
1)
kosztów utrzymania centrali zjednoczenia zarówno osobowych, jak i rzeczowych (w tym także kosztów osobowych kolegium i rady techniczno-ekonomicznej zjednoczenia, ponoszonych w ramach bezosobowego funduszu płac),
2)
kosztów innej działalności (§ 2 ust. 2),
3)
przelewów odpisów amortyzacyjnych od wartości środków trwałych centrali zjednoczenia, odprowadzanych na rachunek, z którego pokrywane są koszty kapitalnych remontów (§ 5 ust. 1 pkt 5).
3.
Rzeczywiste koszty utrzymania centrali zjednoczenia, zwiększone (zmniejszone) o różnicę między kosztami i dochodami innej działalności (§ 2 ust. 2) oraz o saldo zysków i strat nadzwyczajnych związanych z utrzymaniem centrali zjednoczenia, odnoszone są w końcu roku na konto finansowania kosztów utrzymania centrali zjednoczenia. Ewentualne saldo na tym koncie, stanowiące nadwyżkę dochodów nad kosztami utrzymania centrali, powstałe w roku poprzedzającym rok planowy, wykazywane jest w planie finansowym centrali zjednoczenia jako pozostałość na początek roku planowego i jest składnikiem dochodów planu utrzymania centrali zjednoczenia. Plan dochodów i kosztów utrzymania centrali zjednoczenia na dany rok powinien być zrównoważony.
4.
Wydatki dotyczące własnych inwestycji centrali zjednoczenia pokrywane są z rachunku funduszu inwestycyjnego zjednoczenia, a wydatki na kapitalne remonty z odrębnego rachunku środków na kapitalne remonty centrali zjednoczenia.