Rozdział 5 - Ustalanie kosztów usług finalnych - Szczegółowe zasady ewidencji dochodów i kosztów w publicznych zakładach opieki zdrowotnej.

Monitor Polski

M.P.1992.19.143

Akt utracił moc
Wersja od: 5 grudnia 1997 r.

Rozdział  5

Ustalanie kosztów usług finalnych

§  16.
1.
Koszty usług finalnych uzyskuje się przez sumowanie kosztów bezpośrednich ustalonych w ośrodkach zadaniowych z kosztami pośrednimi przeniesionymi z ośrodków usługowych.
2.
Rozdział kosztów ośrodka usługowego między ośrodki zadaniowe polega na przemnożeniu ustalonego kosztu jednostkowego usługi przez liczbę usług wykonanych dla każdego ośrodka zadaniowego. W przypadku braku ustalenia ceny usług cząstkowych świadczonych przez dany ośrodek usługowy, podziału jego kosztów na ośrodki zadaniowe dokonuje się według przyjętej dla niego podstawy rozliczenia.
3.
Przy rozliczaniu kosztów, o których mowa w ust. 2, należy stosować podstawy wymienione w załączniku nr 2 do zarządzenia. Podstawy rozliczenia dla innych ośrodków usługowych niż wymienione w załączniku nr 2 do zarządzenia kierownik zakładu określa w zakładowym planie kont.
4.
Zakład w miarę potrzeby może tworzyć inne ośrodki kosztów, dobierając dla nich odpowiednie podstawy rozdziału kosztów.
§  17.
1.
Rozdziału kosztów pośrednich można dokonać w oparciu o dwie metody:
1)
wielokrotnych przeksięgowań kosztów między ośrodkami wytwarzającymi i zużywającymi usługi cząstkowe lub finalne,
2)
metodą arkusza rozliczającego jednocześnie koszty wszystkich ośrodków na tym arkuszu.
2.
Objaśnienie metody wymienionej w ust. 1 pkt 2 zawarte jest w załączniku nr 3 do zarządzenia.
§  18.
Do czasu wprowadzenia powszechnie obowiązującej oceny punktowej świadczonych usług dopuszcza się korzystanie z zakładowych systemów punktowych.
§  19.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i ma zastosowanie do ewidencji dochodów i kosztów począwszy od dnia 1 stycznia 1993 r.