Rozdział 4 - Ewidencjonowanie kosztów na kontach analitycznych - Szczegółowe zasady ewidencji dochodów i kosztów w publicznych zakładach opieki zdrowotnej.

Monitor Polski

M.P.1992.19.143

Akt utracił moc
Wersja od: 5 grudnia 1997 r.

Rozdział  4

Ewidencjonowanie kosztów na kontach analitycznych

§  13.
1.
Księgowanie kosztów ponoszonych przez zakład następuje na karcie kosztów. Przykładowy wzór karty kosztów stanowi załącznik nr 1 do zarządzenia.
2.
Kartę kosztów zakłada się dla każdego ośrodka kosztów.
3.
Na karcie kosztów ewidencjonowane są wszystkie koszty za dany okres.
4.
Karty kosztów można prowadzić na wewnętrznych nośnikach informacji, przy zachowaniu zasad określonych dla ksiąg rachunkowych.
§  14.
1.
W karcie kosztów ośrodka zadaniowego lub usługowego uwzględnia się:
1)
nazwę ośrodka,
2)
rezultaty działalności - rodzaj dóbr i świadczeń,
3)
podstawę rozliczenia kosztów,
4)
liczbę usług lub punktów,
5)
liczbę porządkową, datę, treść i cechy dokumentu księgowego,
6)
wielkość kosztów (kwotowo),
7)
koszty bezpośrednie i ich rodzaje,
8)
koszty pośrednie i ich rodzaje.
2.
Dokumenty określające koszty związane z wynagrodzeniami pracowników powinny być opracowane w taki sposób, aby umożliwić wyodrębnienie części płac przypadających na poszczególne ośrodki kosztów.
3.
Dokumenty dotyczące kosztów ponoszonych w całym zakładzie lub jego części, takie jak rachunki za zużytą wodę, energię elektryczną i cieplną, raty amortyzacyjne środków trwałych nie przypisanych do jednego ośrodka kosztów, nie mogą być bezpośrednio przeniesione na kartę kosztów. Wymagają one rozdzielenia na odpowiednie ośrodki kosztów.
4.
Koszty, które dotyczą ośrodków, a ich rozliczenie sprawia szczególną trudność, należy ująć w całości na karcie kosztów ośrodka obsługującego wszystkie inne ośrodki, takiego jak administracja, pion gospodarczy lub techniczny, aby po zakończeniu okresu sprawozdawczego można było je rozdzielić na inne ośrodki, stosownie do przyjętej podstawy rozliczeń dla tego ośrodka usługowego.
§  15.
1.
Koszty usług zakładów przemysłowej, kolejowej i akademickiej służby zdrowia należy ewidencjonować na dwóch kartach kosztów:
1)
na karcie nr 1 ewidencjonowane są koszty bezpośrednio ponoszone w zakładzie,
2)
na karcie nr 2 ewidencjonowane są koszty pokrywane przez przedsiębiorstwo (szkołę wyższą w odniesieniu do zakładów akademickiej służby zdrowia).
2.
Kierownik zakładu i główny księgowy zapewniają terminowe uzyskiwanie niezbędnych informacji z przedsiębiorstwa oraz szkoły wyższej o pokrywanych przez nie kosztach usług zdrowotnych.
3.
Ustalone koszty na karcie nr 2 są w końcu okresu przenoszone na kartę nr 1.