Rozdział 1 - Przepisy ogólne - Szczegółowe zasady ewidencji dochodów i kosztów w publicznych zakładach opieki zdrowotnej.

Monitor Polski

M.P.1992.19.143

Akt utracił moc
Wersja od: 5 grudnia 1997 r.

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1.
Ilekroć jest mowa o:
1)
zakładzie - rozumie się przez to publiczny zakład opieki zdrowotnej,
2)
ośrodku kosztów - rozumie się przez to miejsce, przedmiot działalności lub wyodrębniony rodzaj kosztów ponoszonych w zakładzie,
3)
ośrodku zadaniowym - rozumie się przez to miejsce dostarczania pacjentowi świadczenia kończącego proces leczenia lub określoną jego fazę w danym zakładzie albo dostarczania innemu odbiorcy produktu lub usługi będącej przedmiotem rozliczenia lub zamówienia; ośrodek zadaniowy jest zazwyczaj ośrodkiem kosztów usług finalnych,
4)
ośrodku usługowym - rozumie się przez to miejsce wytwarzania usługi, która z punktu widzenia korzystających jest usługą cząstkową, niezbędną dla realizacji szerzej ujętych zadań usługowych; niektóre ośrodki, takie jak laboratoria czy pracownie diagnostyczne, pralnia, kuchnia i inne, mogą pełnić jednocześnie funkcje usługowe i zadaniowe zależnie od finalnego lub pośredniego charakteru wytwarzanej usługi.
§  2.
Dla ośrodka kosztów zestawia się i rozlicza wszystkie koszty związane z wytworzeniem i podziałem określonego świadczenia zdrowotnego, produktu lub usługi albo koszty funkcjonowania określonej komórki organizacyjnej zakładu lub koszty realizacji określonego programu zdrowotnego, naukowego oraz innych programów, których prowadzenie zlecono zakładowi, w szczególności grupowane według kryteriów kalkulacyjnych, źródeł pochodzenia lub pokrycia.
§  3.
Zakłady stosują ewidencję księgową określoną w odrębnych przepisach, z uwzględnieniem zasad zawartych w zarządzeniu.
§  4.
1.
Decyzję o wyodrębnieniu ośrodka kosztów oraz uznaniu tego ośrodka za zadaniowy lub usługowy podejmuje kierownik zakładu.
2.
W przypadku gdy nie można jednoznacznie określić charakteru danego ośrodka kosztów, należy kierować się głównymi funkcjami ośrodka i zaliczyć go odpowiednio do ośrodków zadaniowych lub ośrodków usługowych.
3.
Jeżeli w ośrodku kosztów wymienionych w § 5 ust. 1 znaczącą część stanowią usługi cząstkowe, kierownik zakładu może go zaliczyć do ośrodków usługowych.
4.
Jeżeli w ośrodku kosztów wymienionym w § 5 ust. 2 znaczącą część stanowią usługi finalne, kierownik może go uznać za ośrodek zadaniowy.
§  5.
1.
Do ośrodków zadaniowych zalicza się w szczególności:
1)
ośrodki podstawowej opieki zdrowotnej, takie jak poradnie ogólne, dla dzieci, położniczo - ginekologiczne i stomatologiczne,
2)
ośrodki specjalistyczne: poradnie specjalistyczne - stosownie do struktury organizacyjnej zakładu,
3)
oddziały szpitalne -stosownie do struktury organizacyjnej zakładu,
4)
pogotowie ratunkowe.
2.
Do ośrodków usługowych zalicza się w szczególności:
1)
ośrodki o charakterze medycznym:
a)
pracownie diagnostyczne,
b)
działy zabiegowe/interwencyjne,
c)
laboratoria,
d)
jednostki organizacyjne prowadzące rejestrację, dokumentację i statystykę,
e)
apteki,
f)
izby przyjęć,
2)
ośrodki o charakterze niemedycznym:
a)
kuchnie,
b)
pralnie,
c)
kotłownie,
d)
zarząd i administrację,
e)
obsługę techniczną.