Rozdział 1 - Przepisy ogólne - Szczegółowe zasady eksploatacji urządzeń i instalacji energetycznych służących do przesyłania paliw gazowych.

Monitor Polski

M.P.1988.25.219

Akt utracił moc
Wersja od: 5 grudnia 1997 r.

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1.
1.
Zarządzenie określa szczegółowe zasady eksploatacji urządzeń i instalacji energetycznych służących do przesyłania paliw gazowych w jednostkach gospodarki uspołecznionej i nie uspołecznionej.
2.
Szczegółowych zasad eksploatacji nie stosuje się do sieci gazowych w kanałach zbiorczych.
§  2.
Eksploatację urządzeń i instalacji energetycznych służących do przesyłania paliw gazowych należy prowadzić zgodnie z przepisami zarządzenia oraz ogólnymi zasadami eksploatacji, określonymi w zarządzeniu Ministrów Górnictwa i Energetyki oraz Gospodarki Materiałowej i Paliwowej z dnia 18 lipca 1986 r. w sprawie ogólnych zasad eksploatacji urządzeń i instalacji energetycznych (Monitor Polski Nr 25, poz. 174).
§  3.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o urządzeniach i instalacjach energetycznych służących do przesyłania paliw gazowych, rozumie się przez to:
1)
gazociągi wraz z wyposażeniem, usytuowane na zewnątrz obiektów produkcyjnych, wydobywających lub użytkujących paliwa gazowe, służące do przesyłania tych paliw, zwane dalej "siecią gazową",
2)
przewody gazowe wraz z wyposażeniem, usytuowane pomiędzy armaturą odcinającą przepływ gazu z sieci gazowej a urządzeniem zużywającym paliwo gazowe, zwane dalej "instalacją gazową",
3)
zespół urządzeń wraz z wyposażeniem, o przepustowości większej niż 60 m3/h, służący do regulacji ciśnienia, pomiaru, mieszania lub rozdzielania przepływającego gazu, z wyjątkiem domowych urządzeń redukcyjnych, zwany dalej "stacją gazową",
4)
zespół urządzeń służący do podwyższania ciśnienia gazu, zwany dalej "tłocznią gazową",
5)
urządzenia naziemne służące do magazynowania przesyłanych paliw gazowych, zwane dalej "zbiornikami gazowymi".
§  4.
Wprowadza się podział urządzeń i instalacji energetycznych służących do przesyłania paliw gazowych, w zależności od wielkości ciśnienia gazu, na:
1)
urządzenia i instalacje niskiego ciśnienia (do 5 kPa),
2)
urządzenia i instalacje średniego ciśnienia (od 5 kPa do 400 kPa),
3)
urządzenia i instalacje wysokiego ciśnienia (powyżej 400 kPa).
§  5.
Przyjęcie do eksploatacji urządzeń i instalacji energetycznych służących do przesyłania paliw gazowych nowych, przebudowanych lub po remoncie może nastąpić po:
1)
stwierdzeniu, że zostały spełnione wymagania określone w warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać te urządzenia i instalacje, oraz w warunkach technicznych ich wykonania i odbioru, Polskich Normach, normach branżowych oraz w dokumentacji projektowej i fabrycznej,
2)
przeprowadzeniu prób wytrzymałości i szczelności,
3)
sprawdzeniu działania urządzeń zabezpieczających, redukcyjnych i regulacyjnych, sterujących i odcinających oraz aparatury kontrolno-pomiarowej,
4)
odpowietrzeniu i napełnieniu gazem,
5)
przeprowadzeniu prób, rozruchu i ruchu próbnego,
6)
wyznaczeniu osoby odpowiedzialnej za eksploatację.
§  6.
1.
Odpowietrzanie i napełnianie sieci i instalacji gazowych powinno być dokonywane:
1)
w uzgodnieniu z jednostką zarządzającą wspólną siecią gazową,
2)
pod nadzorem osoby odpowiedzialnej za eksploatację sieci i instalacji gazowych,
3)
po uprzednim trwałym odłączeniu wylotów odgałęzień i zabezpieczeniu przewodów gazowych przed przepływem gazu do instalacji, pomieszczeń lub obiektów nie przyjmowanych do eksploatacji.
2.
Przy odpowietrzaniu należy przestrzegać następujących zasad:
1)
ciśnienie gazu przy odpowietrzaniu nie powinno przekraczać na początku napełnianego odcinka sieci:
a)
ciśnienia roboczego - dla sieci niskiego ciśnienia,
b)
50 kPa - dla sieci średniego ciśnienia,
c)
200 kPa - dla sieci wysokiego ciśnienia,
2)
wylot rury odpowietrzającej powinien być wyprowadzony na wysokość nie mniejszą od 3 m ponad poziom terenu, a w przypadku instalacji w budynkach - na zewnątrz budynku, w sposób uniemożliwiający przedostanie się mieszaniny gazowo-powietrznej do jego wnętrza,
3)
odpowietrzanie należy wstrzymać, jeżeli wyniki uzyskane co najmniej z 3 próbek wykażą, że zawartość tlenu w sieci gazowej nie przekracza dopuszczalnych ilości.
3.
Nie należy odpowietrzać urządzeń sieci i instalacji gazowych podczas wyładowań atmosferycznych.
4.
Przy napełnianiu sieci gazem należy przestrzegać następujących zasad:
1)
napełnianie paliwem gazowym sieci gazowych zasilających odbiorców komunalno-bytowych powinno być poprzedzone nawonieniem tego paliwa,
2)
sieci gazowe należy napełniać stopniowo, z tym że dopuszczalny wzrost ciśnienia, mierzonego na początku napełnianego odcinka, nie może przekraczać:
a)
50 kPa/min - dla sieci średniego ciśnienia,
b)
100 kPa/min - dla sieci wysokiego ciśnienia.
3)
napełnianie sieci gazowych należy przerwać w razie stwierdzenia ich nieszczelności.
§  7.
1.
Stan techniczny urządzeń i instalacji energetycznych służących do przesyłania paliw gazowych oraz ich zdolność do dalszej pracy powinny być poddawane ocenie, z wyjątkiem instalacji gazowych, o których mowa w § 15 ust. 2 pkt. 2. Oceny należy dokonywać nie rzadziej niż raz w roku. Wyniki oceny powinny być odnotowane w dokumentacji technicznej.
2.
Przy dokonywaniu oceny stanu technicznego urządzeń i instalacji należy uwzględnić w szczególności:
1)
wyniki oględzin, przeglądów, prób i pomiarów eksploatacyjnych,
2)
liczbę, rodzaje i przyczyny zakłóceń i awarii,
3)
stopień wykorzystania zdolności przesyłowej,
4)
ocenę wielkości strat przy przesyłaniu paliw gazowych,
5)
stan armatury, urządzeń i rurociągów oraz zmian spowodowanych ruchami podłoża na obszarach szkód górniczych.
§  8.
W zakładzie prowadzącym eksploatację urządzeń i instalacji energetycznych służących do przesyłania paliw gazowych powinno być zorganizowane pogotowie techniczne wykonujące zabezpieczenia lub naprawy w przypadku wystąpienia uszkodzeń bądź zakłóceń w pracy tych urządzeń i instalacji.