Rozdział 5 - Eksploatacja sieci cieplnych. - Szczegółowe zasady eksploatacji sieci cieplnych.

Monitor Polski

M.P.1988.29.261

Akt utracił moc
Wersja od: 5 grudnia 1997 r.

Rozdział  5

Eksploatacja sieci cieplnych.

§  13.
1.
Eksploatacja sieci cieplnych powinna być prowadzona zgodnie z instrukcją eksploatacji, zatwierdzoną przez kierownika jednostki zarządzającej siecią cieplną.
2.
Ruch sieci cieplnych należy prowadzić na podstawie programów pracy, opracowywanych dla każdego sezonu grzewczego i pozostałego okresu eksploatacji sieci cieplnych oraz na bieżąco aktualizowanych z uwzględnieniem wyników pomiarów i badań prowadzonych podczas eksploatacji.
3.
W programach, o których mowa w ust. 2, należy ustalić ekonomiczne wskaźniki eksploatacyjne w źródle energii cieplnej oraz sposób racjonalnego wykorzystania energii cieplnej z zachowaniem technicznie uzasadnionego poziomu strat nośnika energii cieplnej oraz strat cieplnych podczas ich przesyłania. W programach należy w szczególności uwzględniać :
1)
wymaganą niezawodność zasilania odbiorców przyłączonych do sieci cieplnych,
2)
stosowanie ograniczeń w dostawie ciepła, w celu ogrzewania budynków przemysłowych i użyteczności publicznej w dni wolne od pracy,
3)
dane wyjściowe do regulacji hydraulicznej oraz wykresów regulacyjnych temperatury wody sieciowej,
4)
poziom strat ciepła podczas jego przesyłania i możliwość ich zmniejszenia,
5)
poziom i możliwość zmniejszenia strat nośnika ciepła oraz sposób uzupełniania ubytków tego nośnika w warunkach awarii i normalnej pracy sieci (z wykorzystaniem zbiorników retencyjnych i wyrównawczych),
6)
warunki zasilania w ciepło z różnych źródeł, wraz z możliwością pracy sieci w układzie pierścieniowym,
7)
stosowanie właściwych parametrów nośnika energii cieplnej w wyniku dokonywania zmian regulacji hydraulicznej sieci cieplnych oraz regulacji temperatury wody sieciowej zgodnie z wykresami regulacyjnymi,
8)
warunki przerywania i wyłączania ogrzewania oraz zasady pracy sieci w okresie letnim,
9)
wydajność i warunki techniczne urządzeń dostawcy energii cieplnej.
4.
W razie zasilania sieci cieplnej z kilku źródeł, w programach pracy sieci należy ponadto uwzględnić podział obciążeń i rejonów zasilania z tych źródeł i kierunków zasilania w warunkach awaryjnych, w sposób zapewniający optymalne, z punktu widzenia racjonalnego użytkowania paliw i energii, wykorzystanie urządzeń w tych źródłach w okresie ogrzewczym i letnim.
5.
Przez budynki użyteczności publicznej rozumie się budynki służące celom administracji, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, nauki, służby zdrowia, opieki społecznej, handlu, turystyki, sportu, komunikacji w zakresie obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym i wodnym, poczty i telekomunikacji oraz innym podobnym celom.
§  14.
1.
Sieci cieplne wodne powinny być wyregulowane w sposób zapewniający prawidłowe wykorzystanie energii cieplnej dostarczanej do sieci oraz rozdzielanie nośnika energii cieplnej, z uwzględnieniem potrzeb poszczególnych odbiorców. Regulację należy wykonywać po każdym etapie rozbudowy i zmianie warunków hydraulicznych pracy sieci, a także w razie stwierdzenia nieprawidłowości w rozdziale nośnika energii cieplnej lub niezgodności temperatury wody sieciowej, także powrotnej, z wykresami regulacyjnymi.
2.
Podstawę do przeprowadzenia regulacji hydraulicznej sieci cieplnych powinny stanowić dane wyjściowe i obliczenia hydrauliczne, uwzględniające wyniki pomiarów i analiz pracy sieci cieplnych w poprzednich sezonach grzewczych.
3.
przy ustalaniu danych wyjściowych do regulacji hydraulicznej i określeniu zapotrzebowania na energię cieplną dostarczaną do poszczególnych odcinków sieci należy stosować współczynniki zmniejszające, uwzględniające niejednoczesność poboru ciepła przez poszczególnych odbiorców przyłączonych do tego odcinka. Współczynniki te należy ustalić na podstawie analiz pracy sieci cieplnych w poprzednich sezonach grzewczych.
4.
Sieć grzewcza powinna mieć określone wielkości przepływu i wykresy regulacyjne temperatur wody sieciowej w węzłach cieplnych zasilających poszczególnych odbiorców. Ilość i temperatura wody sieciowej przepływającej przez węzeł w określonych warunkach eksploatacji powinna uwzględniać charakterystyki cieplne instalacji odbiorczych i zapewnić właściwe warunki pracy odbiorników energii cieplnej.
5.
Podstawowe dane oraz charakterystyka sieci cieplnej i przepompowni, umożliwiające właściwe współdziałanie w prowadzeniu eksploatacji systemu ciepłowniczego w sposób zapewniający racjonalne i oszczędne użytkowanie paliw i energii, udostępnia się jednostce gospodarki uspołecznionej zarządzającej źródłem energii cieplnej.
§  15.
1.
Temperatury wody sieciowej w rurociągu zasilającym i powrotnym powinny być regulowane zgodnie z wykresami regulacyjnymi, opracowywanymi dla każdego sezonu grzewczego.
2.
Wykresy regulacyjne, o których mowa w ust. 1, powinny być opracowywane zgodnie z zasadami ustalania temperatury wody sieciowej w źródła ciepła i sieciach cieplnych oraz powinny uwzględniać charakterystykę cieplną instalacji odbiorczych przyłączonych do danej sieci cieplnej.Wykresy te powinny być opracowywane w porozumieniu z dostawcą energii cieplnej oraz uzgodnione z właściwym terenowo okręgowym inspektoratem gospodarki energetycznej.
§  16.
1.
W wyznaczonych punktach kontrolnych należy prowadzić rejestrację ciśnienia wody sieciowej przy wejściu i powrocie, a w szczególności przepływów, ciśnień i temperatur nośnika energii cieplnej, oraz okresowe badania jakości wody sieciowej i wody uzupełniającej, a także odczyty ilości wody uzupełniającej kierowanej do sieci cieplnej.
2.
Częstotliwość zapisów i badań, o których mowa w ust. 1, ustala osoba sprawująca nadzór nad eksploatacją sieci cieplnej. W sezonie grzewczym zapisy powinny być dokonywane co najmniej raz w miesiącu.
§  17.
1.
Woda w sieciach cieplnych wodnych, jeśli wymagania wytwórców urządzeń zainstalowanych w źródle energii cieplnej nie stanowią inaczej, powinna odpowiadać wymaganiom PN-85/C-04601 - "Woda do celów energetycznych. Wymagania i badania jakości wody dla kotłów wodnych i zamkniętych obiegów ciepłowniczych."
2.
Ubytki wody sieci cieplnych, w których jakość wody nie odpowiada wymaganiom określonym w ust. 2, może być prowadzona wyłącznie za zgodą osoby sprawującej nadzór nad eksploatacją źródła energii cieplnej.
§  18.
Ciśnienie w najwyższym punkcie sieci cieplnej wodnej w czasie eksploatacji powinno być takie , aby nie następowało odparowanie wody w danej temperaturze.
§  19.
1.
Ilość wody uzupełniającej do napełniania i płukania instalacji odbiorczych i sieci cieplnych przed każdym sezonem grzewczym powinna być określona przez osobę sprawującą nadzór nad eksploatacją sieci cieplnej. Ilość ta nie może przekroczyć 1,5-krotnej objętości sieci cieplnych wraz ze wszystkimi instalacjami odbiorczymi, przyłączonymi do tej sieci.
2.
Godzinowe ubytki wody sieciowej w okresie eksploatacji sieci cieplnych nie powinny przekraczać 1% natężenia przepływu.
3.
W uzasadnionych przypadkach właściwy terenowo okręgowy inspektorat gospodarki energetycznej może wyrazić zgodę na okresowe zwiększenie dopuszczalnych ubytków wody sieciowej.
4.
Kompensowanie pozornych ubytków wody sieciowej wskutek zmian jej objętości spowodowanych zmianami temperatury wody oraz ubytków wody w razie awarii powinno być zapewnione przez magazynowanie wody uzdatnionej w zbiornikach retencyjnych i wyrównawczych.
5.
Ilość wody uzupełniającej ubytki nośniki nośnika ciepła w sieciach parowych powinna być określona w dokumentacji technicznej, z uwzględnieniem zwracanych skroplin i pobieranej pary przez poszczególnych odbiorców.
§  20.
1.
Po zakończeniu każdego sezonu grzewczego należy opracować analizę pracy sieci cieplnych.
2.
Analiza ta, o której mowa w ust. 1, powinna być opracowana w porozumieniu z jednostką zarządzającą źródłem energii cieplnej, w celu ustalenia danych do opracowania programu pracy na następny sezon grzewczy oraz określenia uzyskanych wskaźników techniczno-ekonomicznych dotyczących wytwarzania, przesyłania i odbioru energii cieplnej.
3.
Analiza pracy sieci cieplnych powinna w szczególności uwzględniać :
1)
ocenę stanu technicznego sieci cieplnych,
2)
liczbę, rodzaje oraz przyczyny awarii i zakłóceń w dostawie energii cieplnej, jakie wystąpiły w źródłach energii cieplnej i sieciach cieplnych,
3)
ocenę stopnia wykorzystania zdolności przesyłowych sieci cieplnych, rzeczywistych przepływów wody sieciowej oraz spadków ciśnienia w poszczególnych odcinkach sieci cieplnej,
4)
ocenę strat ciepła powstałych w czasie przesyłania energii, na podstawie bieżących pomiarów ruchowych oraz strat nośnika ciepła w okresie objętym analizą,
5)
ocenę pracy węzłów cieplnych z punktu widzenia racjonalnego wykorzystania dostarczanej energii cieplnej przez odbiorców oraz potrzeby modernizacji niezbędnej do poprawy efektywności wykorzystania tej energii,
6)
ocenę stosowanych ograniczeń ogrzewania w dni wolne od pracy i uzyskanych efektów oszczędnościowych w sieci i źródle ciepła,
7)
graficzne i opisowe przedstawienie zgodności średniodobowych temperatur wody sieciowej (zasilającej i powrotnej) z uzgodnionymi wykresami regulacyjnymi, odpowiednio do temperatur zewnętrznych występujących podczas sezonu grzewczego,
8)
graficzne i opisowe przedstawienie wykorzystania mocy cieplnej źródeł ciepła w stosunku do mocy zamówionej przez odbiorców,
9)
ocenę wykonaną przez jednostkę zarządzającą źródłem energii cieplnej w zakresie wykorzystania urządzeń w źródłach ciepła oraz zużycia paliw i energii z określeniem wskaźników jednostkowej energochłonności i innych wskaźników techniczno-ekonomicznych wytwarzania i przesyłania energii cieplnej.
§  21.
1.
W razie awarii sieci cieplnej, uszkodzony odcinek należy niezwłocznie wyłączyć z eksploatacji. Wyłączenie powinno nastąpić w porozumieniu z jednostką zarządzającą źródłem energii cieplnej, a w razie potrzeby wprowadzenia zmian w układzie komunikacyjnym (zamknięcia lub utrudnienia ruchu drogowego ) - również z właściwymi organami zarządzającymi ruchem na drogach.
2.
Po ustaleniu miejsca awarii obiekty budowlane należy zabezpieczyć przed ich uszkodzeniem lub zalaniem gorącą wodą oraz zabezpieczyć i oznakować miejsce awarii i armaturę użytą do odcięcia uszkodzonego odcinka sieci.
3.
przed przystąpieniem do naprawy uszkodzonego odcinka sieci cieplnej należy sprawdzić szczelność zamknięcia zasuw lub zaworów odcinających ten odcinek od pracującej sieci cieplnej.
4.
W razie potrzeby dokonania naprawy uszkodzonego odcinka sieci cieplnej, należy go opróżnić z wody. Spuszczaną wodę odprowadza się do miejsca określonego w dokumentacji eksploatacyjnej.
§  22.
1.
Wyłączanie z eksploatacji poszczególnych odcinków sieci cieplnej lub całej sieci powinno nastąpić z zachowaniem warunków określonych w § 10 ust. 1. Wyłączenie z eksploatacji całej sieci na dłuższy czas powinno nastąpić zgodnie z ustaleniami instrukcji eksploatacji dotyczącymi napełniania i uruchamiania tej sieci.
2.
Po wyłączeniu sieci cieplnej wodnej z eksploatacji i przerwaniu obiegu wody sieciowej ciśnienie statyczne w sieci powinno być tak wysokie, aby nie nastąpiło opróżnienie instalacji odbiorczej z wody.
§  23.
1.
Przed opróżnieniem odcinków sieci cieplnej w okresie letnim lub w razie awarii należy odłączyć przyłożone do tych odcinków instalacje odbiorcze i pozostawić je napełnione wodą.
2.
W razie wyłączenia lub awarii sieci w okresie niskich temperatur zewnętrznych w celu zapobieżenia zamarznięciu wody w sieci, należy zapewnić cyrkulację wody w odcinkach wyłączonych z eksploatacji i przyłączonych do nich instalacji odbiorczych. W razie braku możliwości zapewnienia cyrkulacji, instalację należy opróżnić z wody.