Rozdział 1 - Przepisy ogólne. - Szczegółowe zasady działania inspektora nadzoru inwestorskiego.

Monitor Polski

M.P.1987.16.140

Akt utracił moc
Wersja od: 5 czerwca 1987 r.

Rozdział  1

Przepisy ogólne.

§  1.
1.
Inspektor nadzoru inwestorskiego, zwany dalej "inspektorem nadzoru", jest przedstawicielem inwestora na budowie, upoważnionym do podejmowania decyzji dotyczących zagadnień technicznych i ekonomicznych tej budowy w ramach dokumentacji projektowej, przepisów Prawa budowlanego oraz umowy o jej realizację.
2.
Jeżeli na danej budowie występuje kilku inspektorów nadzoru, prace ich koordynuje inspektor nadzoru wyznaczony przez inwestora.
§  2.
1.
Nadzór inwestorski sprawowany przez inspektora nadzoru może być wykonywany:
1)
przez pracowników własnych inwestora,
2)
w drodze zlecenia udzielonego:
a)
uprawnionym jednostkom organizacyjnym,
b)
osobom fizycznym, szczególnie w wypadku robót specjalistycznych lub występujących sporadycznie.
2.
W razie realizacji inwestycji w systemie generalnego realizatora inwestycji, sprawowanie nadzoru inwestorskiego należy do obowiązków generalnego realizatora inwestycji, chyba że zawarta przez niego umowa z inwestorem stanowi inaczej.
3.
W razie zlecenia nadzoru inwestorskiego jednostce projektowania, nadzór ten może być prowadzony w połączeniu z nadzorem autorskim.
4.
W razie realizacji przez inwestora robót remontowych systemem gospodarczym, prowadzonych pod nadzorem osoby mającej przygotowanie zawodowe wymagane do pełnienia samodzielnej funkcji technicznej w budownictwie, inwestor może zrezygnować z nadzorowania tych robót przez inspektora nadzoru.
§  3.
1.
Funkcje inspektora nadzoru rozpoczynają się z chwilą złożenia przez niego inwestorowi oświadczenia o podjęciu nadzoru inwestorskiego nad określoną budową (robotami budowlanymi).
2.
Obowiązki inspektora nadzoru wygasają po dokonaniu przez inwestora odbioru przedmiotu umowy i rozliczenia fakturą końcową. W razie odbioru przedmiotu umowy z wadami nadającymi się do usunięcia, obowiązki inspektora nadzoru wygasają po protokolarnym stwierdzeniu usunięcia tych wad.
3.
Inwestor może rozszerzyć obowiązki inspektora nadzoru o czynności związane z ujawnieniem i kontrolą usunięcia przez wykonawcę wad stwierdzonych w okresie rękojmi.
§  4.
1.
Objęcie funkcji inspektora nadzoru oraz podjęcie czynności koordynacyjnych, o których mowa w § 1 ust. 2, jak również zmiany w sprawowaniu tych funkcji i czynności w toku realizacji budowy powinny być potwierdzone odpowiednim wpisem w dzienniku budowy (rozbiórki).
2.
W razie czasowej niemożności wykonywania obowiązków przez inspektora nadzoru, inwestor jest obowiązany wyznaczyć na ten okres zastępcę.