Szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać posiłki profilaktyczne i regeneracyjne wzmacniające pod względem składu i wartości odżywczej, oraz warunki higienicznosanitarne wydawania tych posiłków.

Monitor Polski

M.P.1985.23.179

Akt utracił moc
Wersja od: 24 września 1985 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 4 lipca 1985 r.
w sprawie szczegółowych warunków, jakim powinny odpowiadać posiłki profilaktyczne i regeneracyjne wzmacniające pod względem składu i wartości odżywczej, oraz warunków higienicznosanitarnych wydawania tych posiłków.

Na podstawie § 2 ust. 2 uchwały nr 134 Rady Ministrów z dnia 8 października 1984 r. w sprawie zasad wydawania posiłków profilaktycznych i regeneracyjnych wzmacniających pracownikom zatrudnionym w warunkach szkodliwych dla zdrowia lub szczególnie uciążliwych (Monitor Polski Nr 25, poz. 168) zarządza sie, co następuje:
1.
Posiłki profilaktyczne i regeneracyjne wzmacniające powinny składać się z zupy z wkładką mięsną lub inną dostarczającą białka zwierzęcego albo z potrawy typu drugiego dania.
2.
Do zupy z wkładką mięsną lub inną dostarczającą białka zwierzęcego powinno być wydawane pieczywo mieszane (ciemne i jasne) w ilości:
1)
100-120 g do posiłku profilaktycznego,
2)
80-100 g do posiłku regeneracyjnego wzmacniającego.

Zalecany stosunek ilości pieczywa ciemnego do jasnego powinien wynosić 1:1.

Minimalna wartość kaloryczna posiłków, o których mowa w § 1, powinna wynosić:
1)
profilaktycznego 800 kcal,
2)
regeneracyjnego wzmacniającego 600 kcal.
1.
Każdy posiłek profilaktyczny i regeneracyjny wzmacniający powinien zawierać co najmniej 25% kalorii z tłuszczu, nie więcej jednak niż 35%, oraz co najmniej 11% kalorii z białka.
2.
Zaleca się dodawanie tłuszczu roślinnego.
1.
W każdym posiłku profilaktycznym i regeneracyjnym wzmacniającym białko zwierzęce w ogólnej ilości białka powinno stanowić nie mniej niż 50%.
2.
Ilość produktu stanowiącego źródło białka zwierzęcego - średnio na jeden posiłek w dekadzie - nie powinna być mniejsza niż:
Posiłek profilaktycznyPosiłek regeneracyjny wzmacniający
Mięso lub ryby120 g90 g
Przetwory mięsnezgodnie z tabelą zamiany produktów określoną odrębnymi przepisamizgodnie z tabelą zamiany produktów określoną odrębnymi przepisami
Jaja2 szt.

i 30 g mięsa lub ryb, lub 30 g twarogu, lub 15 g sera podpuszczkowego

2 szt.

i 20 g mięsa lub ryb lub 20 g twarogu, lub10 g sera podpuszczkowego

Ser twarogowy80 g70 g
Ser podpuszczkowy70 g55 g
Wymienione wyżej produkty mogą być stosowane przemiennie.
3.
W razie braku urządzeń chłodniczych nie należy podawać wędlin podrobowych.
4.
Zaleca się, aby każde ze źródeł białka zwierzęcego, o których mowa w ust. 2, nie występowało częściej w posiłku w okresie dekady niż trzykrotnie, z tym że jaja nie mogą być podawane w liczbie większej niż 2 szt. dziennie.
Posiłki profilaktyczne i regeneracyjne wzmacniające powinny zawierać w swoim składzie warzywa lub owoce oraz nasiona roślin strączkowych i ziemniaki.
1.
W razie braku możliwości zbiorowego wydania posiłków, należy pracownikom wydać produkty spożywcze w celu przyrządzenia posiłków we własnym zakresie. Łączna ilość wydanych produktów na jeden posiłek powinna wynosić:
Posiłek profilaktycznyPosiłek regeneracyjny wzmacniający
Pieczywo mieszane (ciemne i jasne)150 g130 g
Wędliny lub ryby150 g120 g
albo
Ser twarogowy110 g90 g
albo
Ser podpuszczkowy80 g70 g
albo
Jaja2 szt.

i 30 g mięsa lub ryb, lub 30 g twarogu, lub 15 g sera podpuszczkowego

2 szt.

i 20 g mięsa lub ryb lub 20 g twarogu, lub 10 g sera podpuszczkowego

Masło20 g15 g
Soki warzywno-owocowe lub soki warzywne, lub soki owocowe i owoce500 g400 g
2.
W przypadku, o którym mowa w ust. 1, należy maksymalnie wykorzystywać dostępne na rynku przygotowane przemysłowo gotowe potrawy oraz soki owocowe i warzywne.
3.
Przepis § 4 ust. 4 stosuje się odpowiednio.
Warunki sanitarne przy wydawaniu pracownikom produktów spożywczych wymienionych w § 6 powinny być takie, jakie obowiązują w miejscach sprzedaży środków spożywczych.
Warunki sanitarne wydawania posiłków profilaktycznych i regeneracyjnych wzmacniających powinny być takie, jakie obowiązują przy przygotowywaniu i wydawaniu posiłków obiadowych w stołówkach pracowniczych.
W uzasadnionych przypadkach właściwy państwowy terenowy inspektor sanitarny lub państwowy portowy inspektor sanitarny może na czas określony wyrazić zgodę na odstępstwa od niektórych warunków sanitarnych, o których mowa w § 7 i 8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.