Rozdział 2 - Warunki i tryb przeprowadzania przewodów habilitacyjnych. - Szczegółowe warunki i tryb przeprowadzania przewodów doktorskich i habilitacyjnych oraz zakres egzaminów doktorskich i kolokwiów habilitacyjnych.

Monitor Polski

M.P.1986.11.74

Akt utracił moc
Wersja od: 25 marca 1991 r.

Rozdział  2

Warunki i tryb przeprowadzania przewodów habilitacyjnych.

§  16.
1.
Przewody habilitacyjne przeprowadzają rady wydziałów i rady naukowe jednostek organizacyjnych, uprawnionych do nadawania stopnia naukowego doktora habilitowanego w określonej dziedzinie nauki i dyscyplinie naukowej.
2.
Rady wydziałów i rady naukowe mogą przeprowadzać przewody habilitacyjne wyłącznie w zakresach dziedziny nauki i dyscypliny naukowej objętych uprawnieniem, jeżeli wśród członków rady zatrudnionych w jednostce organizacyjnej znajduje się co najmniej jeden pracownik z tytułem naukowym lub stopniem naukowym doktora habilitowanego i zajmujący stanowisko docenta, reprezentujący specjalność odpowiadającą tematowi rozprawy habilitacyjnej.
§  17.
1.
Przewód habilitacyjny obejmuje następujące czynności:
1)
wszczęcie przewodu habilitacyjnego na podstawie przedstawionej rozprawy habilitacyjnej oraz dokumentów dotyczących dorobku naukowego,
2)
powołanie co najmniej trzech recenzentów dla przygotowania recenzji, o której mowa w § 21,
3)
ocenę dorobku naukowego i rozprawy habilitacyjnej,
4)
kolokwium habilitacyjne,
5)
ocenę kolokwium habilitacyjnego,
6)
wykład habilitacyjny wygłoszony przez osobę ubiegającą się o nadanie stopnia naukowego na jeden z trzech tematów zgłoszonych radzie wydziału (radzie naukowej) do wyboru,
7)
podjęcie uchwały o nadaniu stopnia naukowego doktora habilitowanego.
2.
W szczególnie uzasadnionych wypadkach rada wydziału (rada naukowa) może zwolnić osobę ubiegającą się o nadanie stopnia naukowego doktora habilitowanego, zwaną dalej "habilitantem", a nie będącą nauczycielem akademickim, z przeprowadzenia wykładu habilitacyjnego.
§  18.
1.
Habilitant składa dziekanowi (kierownikowi jednostki organizacyjnej) podanie o wszczęcie przewodu habilitacyjnego.
2.
Do podania należy dołączyć:
1)
dokument stwierdzający uzyskanie stopnia naukowego doktora - w oryginale lub uwierzytelnionym odpisie,
2)
dokładny życiorys z przedstawieniem przebiegu pracy zawodowej i naukowej habilitanta,
3)
wykaz publikowanych prac naukowych,
4)
rozprawę habilitacyjną w pięciu egzemplarzach.
3.
Jeżeli rozprawa habilitacyjna była przedstawiona w innej jednostce organizacyjnej jako podstawa przewodu habilitacyjnego, habilitant obowiązany jest przedstawić informację o przebiegu i wynikach przeprowadzonego tam postępowania.
4.
Dziekan (kierownik jednostki organizacyjnej) po stwierdzeniu prawidłowości złożonej dokumentacji przekazuje ją radzie wydziału (radzie naukowej).
5.
Do rozprawy habilitacyjnej stosuje się odpowiednio przepisy § 9 ust. 1, 2 i 5.
§  19.
1.
Rada wydziału (rada naukowa) przeprowadza wszystkie czynności przewodu habilitacyjnego. Czynności przewodu habilitacyjnego wymienione w § 17 ust. 1 pkt 3 oraz przygotowanie wniosku dotyczącego czynności wymienionych w § 17 ust. 1 pkt 1 i 2 rada wydziału (rada naukowa) może przekazać komisji powołanej spośród członków rady. W uchwale o powołaniu komisji określa się jej skład, wyznacza przewodniczącego oraz określa zakres przekazanych czynności.
2.
W skład komisji wchodzi co najmniej pięć osób z tytułem naukowym lub zajmujących stanowisko docenta i posiadających stopień naukowy doktora habilitowanego, przy czym większość członków komisji powinna posiadać tytuł naukowy. Przewodniczącemu komisji przysługują w zakresie przekazanych czynności uprawnienia dziekana (przewodniczącego rady naukowej).
§  20.
1.
Rada wydziału (rada naukowa), podejmując uchwałę o wszczęciu przewodu habilitacyjnego, powołuje nie mniej niż trzech recenzentów, z których co najmniej dwóch powinno posiadać tytuł naukowy, a pozostali posiadać stopień naukowy doktora habilitowanego z dziedziny odpowiadającej tematowi rozprawy i zajmować stanowisko docenta. Co najmniej dwóch recenzentów powołuje się spoza grona pracowników i emerytów - byłych pracowników jednostki organizacyjnej, która przeprowadza przewód habilitacyjny, oraz spoza grona członków jej rady.
2.
W razie uchylenia przez radę wydziału (radę naukową) obowiązku przedstawienia rozprawy habilitacyjnej w formie publikacji zgodnie z art. 16 ust. 5 ustawy, dziekan (przewodniczący rady naukowej) zawiadamia o temacie rozprawy habilitacyjnej odpowiednie instytucje naukowe w celu umożliwienia zainteresowanym zapoznania się z jej treścią w siedzibie jednostki przeprowadzającej przewód, a także przekazuje rozprawę do specjalistycznych instytucji naukowych i bibliotek.
§  21.
1.
Recenzja powinna zawierać ocenę spełnienia przez rozprawę habilitacyjną warunków określonych w art. 16 ustawy oraz ocenę, czy dorobek naukowy kandydata uzasadnia nadanie stopnia naukowego doktora habilitowanego. Opinia recenzenta powinna być szczegółowo uzasadniona.
2.
Recenzje należy przedstawić nie później niż w ciągu trzech miesięcy od otrzymania rozprawy. Dziekan (kierownik jednostki organizacyjnej) może w uzasadnionych wypadkach przedłużyć termin przedstawienia recenzji.
§  22.
1.
Komisja, o której mowa w § 19, sprawdza, czy recenzje odpowiadają wymaganiom określonym w § 21 ust. 1, a w razie potrzeby zarządza ich uzupełnienie oraz uchwala wniosek dla rady wydziału (rady naukowej) o dopuszczenie lub niedopuszczenie habilitanta do kolokwium habilitacyjnego. W razie niedopuszczenia habilitanta przez radę wydziału (radę naukową) do kolokwium habilitacyjnego, rozprawa habilitacyjna nie może stanowić podstawy ubiegania się o nadanie stopnia naukowego doktora habilitowanego w innych jednostkach organizacyjnych.
2.
Kolokwium habilitacyjne odbywa się na posiedzeniu rady wydziału (rady naukowej) z udziałem recenzentów. Kolokwium powinno stanowić podstawę dyskusji nad rozprawą habilitacyjną i wykazać wiedzę habilitanta w zakresie aktualnej problematyki dyscypliny naukowej stanowiącej przedmiot habilitacji. Po zakończeniu kolokwium rada wydziału (rada naukowa) podejmuje uchwałę co do jego wyniku.
3.
W razie negatywnej oceny kolokwium habilitacyjnego, może ono być za zgodą rady wydziału (rady naukowej) powtórzone w terminie nie krótszym niż 6 miesięcy i nie więcej niż jeden raz.
4.
W razie pozytywnej oceny kolokwium habilitacyjnego, habilitant wygłasza przed radą wydziału (radą naukową) wykład habilitacyjny na temat wskazany przez radę spośród trzech tematów zgłoszonych przez habilitanta.
5.
Po zakończeniu wykładu habilitacyjnego rada wydziału (rada naukowa) biorąc pod uwagę ocenę rozprawy habilitacyjnej i całego dorobku naukowego habilitanta oraz ocenę przebiegu kolokwium habilitacyjnego i wykładu habilitacyjnego podejmuje uchwałę w sprawie nadania lub odmowy nadania stopnia naukowego doktora habilitowanego w określonej dziedzinie nauki i dyscyplinie naukowej.
6.
Jeżeli o uzyskanie stopnia naukowego doktora habilitowanego na podstawie rozprawy zespołowej ubiega się w tej samej jednostce organizacyjnej więcej niż jedna osoba, należy:
1)
przeprowadzić kolokwium habilitacyjne dla wszystkich habilitantów równocześnie,
2)
wysłuchać wykładów habilitacyjnych na tym samym posiedzeniu rady wydziału (rady naukowej),
3)
podejmować uchwały w sprawie wyniku poszczególnych etapów przewodu habilitacyjnego oddzielnie dla każdego habilitanta.
§  23.
1.
Uchwałę o nadaniu stopnia naukowego doktora habilitowanego wraz z dokumentacją przewodu habilitacyjnego przekazuje się w terminie czternastu dni od jej podjęcia Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej do Spraw Kadr Naukowych w celu zatwierdzenia.
2.
Po uprawomocnieniu się uchwały o nadaniu stopnia naukowego doktora habilitowanego następuje promocja habilitacyjna i wręczenie dyplomu, zgodnie z zasadami ustalonymi w szkole wyższej, placówce naukowej Polskiej Akademii Nauk, placówce typu naukowo-dydaktycznego lub instytucie naukowo-badawczym. Wzór dyplomu habilitacyjnego określa załącznik nr 2 do zarządzenia.