Szczególne uprawnienia osób objętych szkoleniem wojskowym studentów.

Monitor Polski

M.P.1974.22.128

Akt utracił moc
Wersja od: 31 maja 1974 r.

UCHWAŁA Nr 135
RADY MINISTRÓW
z dnia 31 maja 1974 r.
w sprawie szczególnych uprawnień osób objętych szkoleniem wojskowym studentów.

W celu zapewnienia odpowiednich warunków rozpoczynania pracy zawodowej absolwentom szkół wyższych kierowanym w ramach przeszkolenia wojskowego do szkół oficerów rezerwy Rada Ministrów uchwala, co następuje:
Absolwentom szkół wyższych, którzy w okresie 12-miesięcznego przeszkolenia wojskowego przewidzianego w uchwale nr 240 Rady Ministrów z dnia 8 września 1972 r. w sprawie przeszkolenia w jednostkach wojskowych osób podlegających wojskowemu szkoleniu studentów oraz w sprawie szkolenia obronnego studentów (Monitor Polski Nr 45, poz. 239) ukończą z wynikiem pomyślnym szkoły oficerów rezerwy, złożą egzamin na stopień oficerski oraz odbędą praktykę w jednostkach wojskowych, zwanym dalej absolwentami, przysługują szczególne uprawnienia określone w uchwale.
1.
Absolwentów zwalnia się od obowiązku odbywania wstępnego stażu pracy obowiązującego absolwentów szkół wyższych, przewidzianego w odrębnych przepisach. Absolwentom tym przysługuje po podjęciu pracy wynagrodzenie na zasadach obowiązujących ogół pracowników po zakończeniu wstępnego stażu pracy.
2.
Podstawę do zwolnienia z obowiązku odbycia wstępnego stażu pracy stanowi zaświadczenie właściwego organu wojskowego.
3.
Odbycie przeszkolenia wojskowego stwierdza odpowiedni wpis w wojskowym dokumencie osobistym absolwenta.
1.
Absolwenci, którzy podejmą pracę w ciągu 3 miesięcy od dnia ukończenia przeszkolenia wojskowego, nabywają prawo do pierwszego urlopu wypoczynkowego w wymiarze przewidzianym w przepisach o pracowniczych urlopach wypoczynkowych w tym roku kalendarzowym, w którym podejmą pracę.
2.
W wypadku choroby powodującej niezdolność do pracy, stwierdzonej zaświadczeniem lekarskim, termin określony w ust. 1 uważa się za zachowany w razie zgłoszenia się absolwenta w zakładzie pracy w celu podjęcia zatrudnienia niezwłocznie po odzyskaniu zdolności do pracy.
3.
Urlopu, o którym mowa w ust. 1, udziela zakład pracy, w którym absolwent podejmuje pracę zawodową.
Okres przeszkolenia wojskowego zalicza się do okresu zatrudnienia w zakresie uprawnień uzależnionych od ilości lat pracy w danym zakładzie lub gałęzi pracy oraz w zakresie szczególnych uprawnień uzależnionych od wykonywania pracy na określonym stanowisku lub w określonym zawodzie, a także w zakresie uprawnień z ubezpieczenia społecznego.
1.
Okres odbywania przeszkolenia wojskowego w jednostkach wojskowych wlicza się do okresu pracy przewidzianego w ustawie o zatrudnianiu absolwentów szkół wyższych.
2.
Terminy, które stosownie do przepisów o zatrudnianiu absolwentów szkół wyższych liczy się od zakończenia studiów, w stosunku do osób powołanych do odbycia przeszkolenia wojskowego liczy się od dnia zwolnienia z odbywania przeszkolenia wojskowego.
1.
Absolwenci otrzymują przy zwolnieniu z przeszkolenia wojskowego odprawę pieniężną w wysokości jednomiesięcznego uposażenia zasadniczego żołnierza zawodowego w odpowiednim stopniu wojskowym i według stanowiska typowego dla tego stopnia.
2.
Jeżeli absolwent po ukończeniu przeszkolenia wojskowego posiada stopień kaprala lub niższy, dla obliczenia odprawy przyjmuje się stopień starszego kaprala.
1.
Absolwentom, którzy ukończą przeszkolenie wojskowe w szkołach oficerów rezerwy i zajmą pierwsze, drugie i trzecie miejsce (przodownicy wyszkolenia) oraz wyróżnią się w czasie praktyki w jednostkach wojskowych, przysługuje prawo do otrzymania mieszkania na zasadach określonych w § 5 uchwały nr 218 Rady Ministrów z dnia 31 sierpnia 1973 r. w sprawie studenckich książeczek mieszkaniowych (Monitor Polski Nr 41, poz. 244).
2.
Pozostałym absolwentom okres przeszkolenia wojskowego zalicza się na poczet okresu oczekiwania na mieszkanie w spółdzielni budownictwa mieszkaniowego, jeżeli w okresie 5 lat uzyskają członkostwo w spółdzielni.
3.
Jeżeli osoby, o których mowa w ust. 2, posiadają studenckie książeczki mieszkaniowe i spełniają warunki określone uchwałą nr 218 Rady Ministrów z dnia 31 sierpnia 1973 r., okres przeszkolenia wojskowego dolicza się do uzyskanego na podstawie tej uchwały okresu stażu oczekiwania na mieszkanie.
1.
Organy wojskowe wydają absolwentom opinię w celu przedstawienia w zakładzie pracy. Zakład pracy jest obowiązany uwzględnić tę opinię przy powierzaniu pracownikowi określonego stanowiska.
2.
Absolwentom, którzy podczas szkolenia w szkołach oficerów rezerwy uzyskali wyniki co najmniej dobre, a za okres praktyki uzyskali nienaganną opinię służbową, właściwy organ wojskowy wystawia dla zakładu pracy opinię ze specjalną rekomendacją.
3.
Rekomendacja, o której mowa w ust. 2, uwidoczniona jest w tytule opinii wystawionej dla zakładu pracy przez nadanie następującego brzmienia: "Opinia służbowa ze specjalną rekomendacją".
4.
Rekomendacja, o której mowa w ust. 2, stanowi dla zakładu pracy podstawę do:
1)
awansowania w pierwszej kolejności osób zatrudnionych na samodzielnych stanowiskach pracy na wyższe stanowiska służbowe w miarę wykazywania się konkretnymi osiągnięciami zawodowymi,
2)
wcześniejszego zatrudnienia na stanowisku kierowniczym, a także zaliczenia do rezerwy kadrowej - w razie stwierdzenia w rekomendacji wybitnych uzdolnień organizatorskich oraz potwierdzenia tych uzdolnień w toku pracy zawodowej.
Przepisy § 2-8 stosuje się odpowiednio do absolwentów zwolnionych ze względu na stan zdrowia z przeszkolenia wojskowego przed odbyciem go w pełnym wymiarze.
Osobom, które odbyły przeszkolenie wojskowe, a nie spełniają warunków określonych w § 1, przysługują uprawnienia przewidziane dla żołnierzy zwolnionych z zasadniczej służby wojskowej. Przepis § 8 ust. 1 stosuje się odpowiednio.
Tracą moc § 4-6 uchwały nr 240 Rady Ministrów z dnia 8 września 1972 r. w sprawie szkolenia w jednostkach wojskowych osób podlegających wojskowemu szkoleniu studentów oraz w sprawie szkolenia obronnego studentów (Monitor Polski Nr 45, poz. 239).
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 31 maja 1974 r.