§ 5. - Szacowanie oraz ustalanie ryczałtów wartości pieniężnej świadczeń w naturze dla celów podatku od wynagrodzeń.

Monitor Polski

M.P.1953.A-28.339

Akt utracił moc
Wersja od: 12 kwietnia 1963 r.
§  5. 3
1.
Wartość pieniężną jednej tony węgla, jak również równowartość 750 m3 gazu, odpowiadających 1 tonie węgla, jako deputatu branżowego, ustala się na 500 zł.
2.
Ryczałt wartości świadczeń w naturze w postaci węgla jako deputatu branżowego ustala się w ten sposób, że przysługującą rocznie ilość węgla na podstawie przepisów układu zbiorowego pracy, wycenioną na podstawie ust. 1, dzieli się przez ilość okresów wypłaty wynagrodzenia w roku kalendarzowym; iloraz tej sumy stanowi podstawę opodatkowania w poszczególnym okresie wypłaty wynagrodzenia.

Jeżeli jednak podatnik otrzymuje deputat węglowy wyłącznie w naturze w ilości nie przekraczającej 2,5 tony rocznie i nie otrzymuje żadnego ekwiwalentu pieniężnego za deputat węglowy lub dodatku opałowego, a w wyniku dodania wartości pieniężnej deputatu w naturze do wynagrodzenia w gotówce następuje przejście podstawy opodatkowania z niższego do wyższego szczebla skali podatkowej, przy czym przekroczenie górnej granicy poprzedniego szczebla jest mniejsze niż połowa wartości deputatu w naturze, podatek oblicza się według stopy procentowej właściwej dla bezpośrednio niższego szczebla skali, zgodnie z przykładem zamieszczonym w załączniku do zarządzenia. Przy opodatkowaniu deputatów węglowych wydawanych w naturze maszynistom kolejowym, przepis zdania poprzedzającego stosuje się bez względu na ilość tego deputatu.

3 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 10 kwietnia 1963 r. (M.P.63.31.161) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 12 kwietnia 1963 r.