Sytuacja w Republice Kuby.

Monitor Polski

M.P.2010.16.165

Akt nienormatywny
Wersja od: 30 marca 2010 r.

UCHWAŁA
SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 19 marca 2010 r.
w sprawie sytuacji w Republice Kuby

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, pamiętając o polskiej tradycji walki o wolność i nawiązując do dziedzictwa "Solidarności", potępia działania władz kubańskich wymierzone w przedstawicieli opozycji demokratycznej. Restrykcje te łamią zobowiązania wynikające z Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych przyjętego przez władze kubańskie.
Mimo wysiłków organizacji międzynarodowych, szczególnie Unii Europejskiej, sytuacja ponad dwustu więźniów politycznych na Kubie pozostaje bardzo trudna. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża ubolewanie z powodu śmierci Orlanda Zapaty Tamayo, zmarłego po 85 dniach protestu głodowego, i apeluje do władz kubańskich o uwolnienie wszystkich więźniów politycznych, w tym Guillermo Farinasa.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zwraca się do władz kubańskich o respektowanie postanowień Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Przypomina, że zgodnie z nią "każdy człowiek ma prawo do życia, wolności i bezpieczeństwa swej osoby". Sejm Rzeczypospolitej Polskiej apeluje do władz Kuby o rozpoczęcie dialogu z przedstawicielami opozycji, którego celem powinno być stworzenie demokratycznego systemu politycznego w Republice Kuby.