Sytuacja w polskim cukrownictwie i prywatyzacja przemysłu cukrowniczego.

Monitor Polski

M.P.1999.41.620

Akt nienormatywny
Wersja od: 31 grudnia 1999 r.

UCHWAŁA
SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 22 grudnia 1999 r.
w sprawie sytuacji w polskim cukrownictwie i prywatyzacji przemysłu cukrowniczego.

Sytuacja cukrownictwa ma decydujący wpływ na poziom życia znacznej liczby rodzin zamieszkałych na wsi w wielu regionach Polski. Wynika to ze specjalnego znaczenia uprawy buraka cukrowego dla rolnictwa i powiązań przemysłu cukrowniczego z przemysłem spożywczym.
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża głębokie zaniepokojenie obecną sytuacją w branży cukrowniczej i przebiegiem prywatyzacji krajowego przemysłu cukrowniczego, przeprowadzonej pospiesznie, w najgorszym okresie kryzysu. Tak przeprowadzona prywatyzacja spowoduje zmniejszenie przychodów budżetu państwa i pozbawi plantatorów buraka cukrowego możliwości udziału w rzeczywistej prywatyzacji.

Obecnie sejmowa Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi intensywnie pracuje nad nową ustawą o regulacji rynku cukru i przekształceniach własnościowych w przemyśle cukrowniczym. W wyniku wprowadzenia jej w życie obecny kryzys tej branży, nie mający precedensu w ponad 170-letniej historii polskiego cukrownictwa, zostanie zażegnany i nie będzie mógł się powtórzyć.

W związku z tym Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wzywa Rząd do:

- podjęcia niezbędnych działań w celu umożliwienia terminowej zapłaty plantatorom za dostarczone buraki cukrowe,

- podjęcia pilnych działań organizacyjnych i prawnych do powołania spółki "Polski Cukier" S.A.