System sprawozdawczości z realizacji zadań w zakresie typizacji w budownictwie.

Monitor Polski

M.P.1961.53.231

Akt utracił moc
Wersja od: 11 lipca 1961 r.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KOMITETU BUDOWNICTWA, URBANISTYKI I ARCHITEKTURY
z dnia 10 czerwca 1961 r.
w sprawie systemu sprawozdawczości z realizacji zadań w zakresie typizacji w budownictwie.

W związku z przepisem § 5 uchwały nr 35 Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z dnia 26 stycznia 1960 r. w sprawie organizacji prac typizacyjnych w budownictwie oraz na podstawie art. 8 ust. 1 dekretu z dnia 31 lipca 1946 r. o organizacji statystyki państwowej i o Głównym Urzędzie Statystycznym (Dz. U. Nr 41, poz. 239 z późniejszymi zmianami) zarządza się, co następuje:
Dla uzyskania niezbędnych danych dotyczących przebiegu i efektów prac typizacyjnych realizowanych zgodnie z przepisami uchwały nr 285 Rady Ministrów z dnia 2 lipca 1959 r. w sprawie przyjęcia tez dotyczących typizacji w budownictwie (Monitor Polski Nr 70, poz. 365), uchwały nr 507 Rady Ministrów z dnia 31 grudnia 1959 r. w sprawie uzupełnienia tez dotyczących typizacji w budownictwie (Monitor Polski z 1960 r. Nr 23, poz. 109) oraz załączonych do nich tez - ustala się zasady sprawozdawczości według wzorów i w terminach podanych w niniejszym zarządzeniu.
Ministerstwa, urzędy centralne oraz prezydia wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) składają Komitetowi Budownictwa, Urbanistyki i Architektury roczne sprawozdania opisowe z wykonania zadań, wynikających dla nich z przepisów uchwał wymienionych w § 1. Sprawozdania opisowe, o których mowa, należy opracowywać rozdziałami w układzie odpowiadającym podziałowi zadań, ustalonych dla ministerstw (urzędów centralnych).
1.
Ministerstwa oraz urzędy centralne wykonujące plan typizacji w budownictwie składają Komitetowi Budownictwa, Urbanistyki i Architektury półroczne i roczne sprawozdania z wykonania tego planu (formularz według wzoru KUA - typ 1, KUA - typ 2).
2.
Biura projektów kierujące typizacją składają ministerstwom (urzędom centralnym), dla których wykonują bądź organizują wykonanie prac typizacyjnych objętych planem - półroczne i roczne sprawozdania z wykonania tych prac (wzór KUA - typ 1, KUA - typ 2).
3.
Wzory sprawozdań ministerstw (urzędów centralnych) oraz biur projektów kierujących typizacją wraz z instrukcją o sposobie opracowywania sprawozdania zawiera załącznik nr 1 do zarządzenia.
1.
Wojewódzkie, a w miastach wyłączonych z województw miejskie wydziały architektury i nadzoru budowlanego składają Komitetowi Budownictwa, Urbanistyki i Architektury następujące sprawozdania z realizacji budownictwa kubaturowego na podstawie projektów typowych:
1)
sprawozdanie półroczne i roczne z realizacji budownictwa kubaturowego opartego na projektach typowych na podstawie rejestru udzielonych zezwoleń na budowę (wzór KUA - typ 3),
2)
sprawozdanie półroczne i roczne z realizacji budownictwa kubaturowego opartego na projektach typowych na podstawie rejestru udzielonych zezwoleń na użytkowanie (wzór KUA - typ 3).
2.
Wzory sprawozdań oraz instrukcje określające sposób ich sporządzania zawiera załącznik nr 2 do zarządzenia.
3.
Sprawozdania wojewódzkich (miejskich) wydziałów architektury i nadzoru budowlanego są opracowywane na podstawie meldunków nadsyłanych przez wydziały architektury i budownictwa prezydiów powiatowych (miejskich, dzielnicowych) rad narodowych - zgodnie z § 5 niniejszego zarządzenia.
1.
Wydziały architektury i budownictwa prezydiów powiatowych (miejskich, dzielnicowych) rad narodowych sporządzają dla właściwych wojewódzkich (miejskich) wydziałów architektury i nadzoru budowlanego meldunki o udzielonych zezwoleniach na rozpoczęcie budowy i meldunki o użytkowaniu obiektów budownictwa kubaturowego (wzór KUA - typ 4).
2.
Wzór meldunku oraz instrukcję określającą sposób jego sporządzania zawiera załącznik nr 3 do zarządzenia.
Ustala się następujące terminy składania sprawozdań, o których mowa w §§ 2-5:
1)
sprawozdania opisowe, o których mowa w § 2, należy składać w terminie do dnia 31 stycznia każdego roku za rok ubiegły;
2)
sprawozdania z wykonania planu typizacji w budownictwie, o którym mowa w § 3:
a)
półroczne:

– biura projektów kierujące typizacją składają właściwym ministerstwom (urzędom centralnym), jako jednostkom zlecającym, w terminie do dnia 25 lipca każdego roku,

– ministerstwa (urzędy centralne) składają Komitetowi Budownictwa, Urbanistyki i Architektury w terminie do dnia 15 sierpnia każdego roku,

b)
roczne:

– biura projektów kierujące typizacją składają właściwym ministerstwom (urzędom centralnym) jako jednostkom zlecającym w terminie do dnia 10 lutego każdego roku następnego po upływie okresu sprawozdawczego,

– ministerstwa (urzędy centralne) składają Komitetowi Budownictwa, Urbanistyki i Architektury w terminie do dnia 28 lutego każdego roku następnego po upływie okresu sprawozdawczego;

3)
sprawozdania z realizacji budownictwa kubaturowego opartego na projektach typowych, o których mowa w § 4, wojewódzkie (miejskie) wydziały architektury i nadzoru budowlanego składają Komitetowi Budownictwa, Urbanistyki i Architektury:

- półroczne, za okres od 1 stycznia do 30 czerwca - do dnia 15 sierpnia każdego roku,

- roczne, za okres od 1 stycznia do 31 grudnia - do dnia 28 lutego każdego roku następnego po upływie roku sprawozdawczego;

4)
meldunki o udzielonych zezwoleniach na rozpoczęcie budowy i na użytkowanie obiektów powiatowe (miejskie, dzielnicowe) wydziały architektury i budownictwa składają właściwym wojewódzkim (miejskim) wydziałom architektury i nadzoru budowlanego do dnia 5 każdego miesiąca za miesiąc ubiegły.
1.
Obowiązek składania sprawozdań określanych w §§ 2 i 3 oraz w § 6 pkt 1 i 2 dotyczy okresu od dnia 1 stycznia 1961 r.
2.
Obowiązek składania meldunków i sprawozdań określonych w §§ 4 i 5 oraz w § 6 pkt 3 i 4 dotyczy okresu od dnia 1 lipca 1961 r.
3.
W sprawozdaniach według wzoru KUA 3, wprowadzonych na podstawie zarządzenia nr 3 Prezesa Komitetu do Spraw Urbanistyki i Architektury z dnia 5 kwietnia 1957 r. w sprawie sprawozdawczości terenowej służby architektoniczno-budowlanej, poczynając od sprawozdania za okres od 1 lipca do 31 grudnia 1961 r. - uchyla się obowiązek wypełniania pozycji V, VI i VIII.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

SPRAWOZDANIE PÓŁROCZNE - ROCZNE*)

grafika

INSTRUKCJA DOTYCZĄCA SPRAWOZDANIA Z WYKONANIA PLANU TYPIZACJI SPORZĄDZONEGO NA FORMULARZACH WEDŁUG WZORÓW KUA - typ 1 i 2

1.
Biura projektów kierujące typizacją sporządzają sprawozdania na formularzu według wzorów KUA - typ 1 i KUA - typ 2 i składają ministerstwom (urzędom centralnym), dla których wykonują bądź organizują wykonanie prac typizacyjnych objętych planem zgodnie z zakresem swego działania, w następujących terminach:
1)
sprawozdania półroczne za okres od dnia 1 stycznia do dnia 30 czerwca - do dnia 25 lipca każdego roku,
2)
sprawozdania roczne za okres od dnia 1 stycznia do dnia 31 grudnia - do dnia 10 lutego każdego roku następnego po upływie roku sprawozdawczego.
2.
Ministerstwa (urzędy centralne) realizujące plan typizacji budownictwa sporządzają sprawozdania na formularzu według wzorów KUA - typ 1 i KUA - typ 2 na podstawie otrzymanych sprawozdań biur projektów kierujących typizacją i składają je Komitetowi Budownictwa, Urbanistyki i Architektury dwukrotnie w ciągu roku, a w szczególności:
1)
sprawozdanie półroczne za okres od dnia 1 stycznia do dnia 30 czerwca - do dnia 15 sierpnia każdego roku,
2)
sprawozdanie roczne za okres od dnia 1 stycznia do dnia 31 grudnia - do dnia 28 lutego każdego roku następnego po upływie roku sprawozdawczego.
3.
Sprawozdania z wykonania planu typizacji dzielą się na dwie części, a mianowicie:
1)
formularz według wzoru KUA - typ 1 ujmuje dane obrazujące wykonanie poszczególnych tematów objętych planem typizacji,
2)
formularz według wzoru KUA - typ 2 ujmuje w formie zbiorczej dane ilościowe obrazujące wykonanie zadań określonych planem typizacji w poszczególnych działach i grupach budownictwa.

Podział na grupy budownictwa określa wykaz nr 6 opracowań i projektów typowych.

4.
Wyjaśnienia szczegółowe do formularza według wzoru KUA - typ 1.

W rubrykach 1-3 należy powtórzyć dane z rubryk 1-3 planu typizacji wprowadzonego zarządzeniem nr 27 Przewodniczącego Komitetu Budownictwa, Urbanistyki i Architektury z dnia 3 maja 1961 r.

W rubryce 4 literą N należy oznaczyć tematy wprowadzone po raz pierwszy jako stadia projektowania (a nie etapy) do planu typizacji danego roku (patrz instrukcja do wzoru nr 1 planu typizacji, rubryka 8), literą K - tematy przechodzące z roku (lat) ubiegłego(łych).

W rubrykach 5-7 należy podać dane według zatwierdzonego na dany rok (nie skorygowanego) planu typizacji; dane te są powtórzeniem odpowiednich rubryk planu (rubryka 5 formularza według wzoru nr 1 planu typizacji).

Dane w rubrykach 8-10 powinny być zgodne z umową i porozumieniami dodatkowymi zawartymi z biurami projektów na wykonanie prac określonych planem. Tematy rozpoczęte, a nie objęte zatwierdzonym planem typizacji należy wymienić po wyczerpaniu tematów z planu; w tym wypadku obowiązuje wypełnienie wszystkich rubryk sprawozdania poza rubrykami 5-7.

W rubrykach 11-14 należy podać dane faktyczne dotyczące wykonania zadań (tematów) objętych planem według stanu na koniec okresu sprawozdawczego zgodnie ze stwierdzeniem wynikającym z inwentaryzacji prac w biurach projektów, przeprowadzonej na dzień 30 czerwca bądź 31 grudnia każdego roku. Przyjmuje się (dotyczy to rubryki 12), że zaawansowanie rzeczowe opracowań nie może przekroczyć 99%, jeżeli praca nie została zatwierdzona; dane dotyczące zatwierdzenia powinny być stwierdzone w rubryce 15.

5.
Wyjaśnienia do formularza według wzoru KUA - typ 2.

W rubryce 2 należy wyszczególnić działy i grupy budownictwa według podziału ustalonego w wykazie nr 6 opracowań i projektów typowych.

W rubryce 3 w ramach każdej grupy budownictwa należy podać dane dotyczące planowanych i wykonanych zadań w następującym układzie:

a)
opracowania studialne,
b)
założenia generalne,
c)
założenia projektowe obiektów,
d)
projekty wstępne obiektów,
e)
projekty techniczne (techniczno-robocze i rysunki robocze obiektów),
f)
karty katalogowe obiektów,
g)
założenia projektowe elementów,
h)
projekty wstępne elementów,
i)
projekty techniczne (techniczno-robocze i rysunki robocze) elementów,
j)
karty katalogowe elementów,
k)
inne opracowania.

W rubrykach 4-11 należy podać sumę danych ilościowych i wartościowych dla wszystkich tematów (pozycji) wyszczególnionych w sprawozdaniu na formularzu według wzoru KUA - typ 1 kwalifikujących się do tego samego działu, grupy budownictwa (rubryka 2) oraz etapów bądź stadiów (rubryka 3). Tę cześć sprawozdania należy zakończyć podsumowaniem wartości podanych w rubrykach 5, 7, 10 i 11.

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

SPRAWOZDANIE PÓŁROCZNE - ROCZNE*)

grafika

INSTRUKCJA DOTYCZĄCA FORMULARZA WEDŁUG WZORU KUA - typ 3

w sprawie sprawozdania i realizacji budownictwa kubaturowego opartego na projektach typowych na podstawie rejestru udzielonych zezwoleń na rozpoczęcie budowy oraz na użytkowanie obiektów.

Formularz według wzoru KUA - typ 3 służy do opracowania dwóch oddzielnych sprawozdań, a mianowicie:

a)
sprawozdania z realizacji budownictwa kubaturowego opartego na projektach typowych na podstawie rejestru wydanych zezwoleń na rozpoczęcie budowy (odpowiednie meldunki kierowników wydziałów architektury i budownictwa prezydiów powiatowych (miejskich, dzielnicowych) rad narodowych),
b)
sprawozdania z realizacji budownictwa kubaturowego opartego na projektach typowych na podstawie rejestru wydanych zezwoleń na użytkowanie obiektów (odpowiednie meldunki kierowników wydziałów architektury i budownictwa prezydiów powiatowych (miejskich, dzielnicowych) rad narodowych).

W tytule każdego ze sprawozdań należy skreślić niepotrzebne wyrazy ("rozpoczęcie budowy" lub "użytkowanie").

Sprawozdanie sporządzają wydziały architektury i nadzoru budowlanego prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw).

Sprawozdanie należy opracować dwukrotnie w ciągu roku (w dwóch egzemplarzach), przy czym pierwsze za okres od 1 stycznia do 30 czerwca, a drugie za pełny rok kalendarzowy (od 1 stycznia do 31 grudnia), z których pierwsze należy wysłać w terminie do dnia 15 sierpnia każdego roku, drugie - do dnia 28 lutego następnego roku po upływie roku sprawozdawczego - do Komitetu Budownictwa, Urbanistyki i Architektury (Departament Typizacji, Normalizacji i Normatywów) - w jednym egzemplarzu, drugi egzemplarz pozostaje w aktach własnych.

Podstawą do sporządzania sprawozdań na formularzu według wzoru KUA - typ 3 są meldunki otrzymane z wydziałów architektury i budownictwa prezydiów powiatowych (miejskich, dzielnicowych) rad narodowych.

Sposób wykorzystania meldunków sporządzonych na formularzu według wzoru KUA - typ 4.

Otrzymane z wydziałów architektury i budownictwa prezydiów powiatowych (miejskich, dzielnicowych) rad narodowych meldunki za okres objęty sprawozdaniem należy:

- uzupełnić przez wpisanie w pozycji 1, umieszczonej w ramce w prawym górnym rogu meldunku, symbolu, działu i grupy budownictwa, odpowiedniego dla typu budynku wymienionego w treści meldunku, według "Wykazu działów i grup budownictwa", załączonego do niniejszej instrukcji, oraz przez skreślenie w pozycji 2 zbędnych określeń,

- posegregować kolejno:

- na poszczególne działy i grupy budownictwa według symboli podanych w pozycji 1,

- w obrębie każdego działu i grupy na budownictwo miejskie i wiejskie oraz uspołecznione i prywatne według określenia podanego w pozycji 2 (w ramce w prawym górnym rogu meldunku).

Wyjaśnienia szczegółowe do formularza według wzoru KUA - typ 3.

Przy wpływaniu na formularzu według wzoru KUA - typ 3 podliczonych liczb zezwoleń i kubatury w grupach, w których występują również obiekty należące do budownictwa prywatnego (w zasadzie budownictwo mieszkaniowe jednorodzinne i niektóre obiekty typu wiejskiego), należy wymienić najpierw obiekty budownictwa uspołecznionego i po oddzieleniu ich kreską poziomą wymienić obiekty należące do budownictwa prywatnego. Nad każdą częścią grupy zamieścić w tych przypadkach właściwy tytuł.

W nagłówku sprawozdania należy podać okres sprawozdawczy oraz siedzibę jednostki sprawozdawczej (województwo, miasto wyłączone z województwa).

W rubryce 2 i 3 podaje się podział na działy i grupy budownictwa według klasyfikacji podanej w załączniku do niniejszej instrukcji.

W rubrykach 4 i 5 oraz 9 i 10 - podaje się ogólną ilość i kubaturę wszystkich obiektów objętych rejestrem udzielonych zezwoleń (zarówno indywidualnych, jak i typowych oraz z typizacji lokalnej) z zachowaniem podziału na budownictwo miejskie i wiejskie według lokalizacji obiektu wykazanej w meldunku.

W rubrykach 6 i 7 oraz 11 i 12 - podaje się ilość i kubaturę obiektów objętych rejestrem udzielonych zezwoleń tylko na podstawie dokumentacji typowej zawartej w Centralnym Katalogu Budownictwa z zachowaniem podziału, jaki podano w wyjaśnieniach do rubryk 4, 5 i 9, 10.

W rubrykach 8 i 13 - podaje się ilość i kubaturę obiektów z typizacji lokalnej. Rubryki te odnoszą się tylko do budownictwa miejskiego. Rubryka nie posiada podziału określonego wyżej. Dane te mogą dotyczyć tylko następujących działów budownictwa:

lp. I/3 - budownictwo mieszkaniowe indywidualne,

lp. I/4 - budownictwo mieszkaniowe wielorodzinne,

lp. II/10 - budownictwo przemysłowe.

Treść sprawozdania obejmuje między innymi zagadnienia realizacji budownictwa w ramach tzw. typizacji lokalnej.

Wobec tego, że zasad określających pojęcia, zakres i warunki stosowania typizacji lokalnej nie rozumie się jeszcze właściwie i jednoznacznie, podajemy następujące wyjaśnienia:

Zgodnie ze sformułowaniami pkt 1. 8 tez stanowiących załącznik do uchwały nr 285 Rady Ministrów z dnia 2 lipca 1959 r. w sprawie przyjęcia tez dotyczących typizacji w budownictwie (Monitor Polski Nr 70, poz. 365) oraz pkt 2. 4 okólnika nr 13 Prezesa Komitetu do Spraw Urbanistyki i Architektury z dnia 4 grudnia 1959 r. w sprawie obowiązku stosowania opracowań typowych - typizacja lokalna ma miejsce wówczas, gdy w odniesieniu do budownictwa większych zespołów osiedlowych czy innych zespołów urbanistycznych bądź przemysłowych, realizowanego w oparciu o poligonowy lub stacjonarny zakład prefabrykacji, szczegółowa analiza techniczno-ekonomiczna uzasadnia zastosowanie rozwiązań projektowych innych od rozwiązań objętych centralnym wykazem (katalogiem) opracowań i projektów typowych.

Warunki, jakim powinny odpowiadać te rozwiązania projektowe, określa pkt 1.8 tez załączonych do uchwały nr 285 Rady Ministrów z dnia 2 lipca 1959 r.

Uwagi uzasadniające odstąpienie w konkretnej sytuacji od stosowania powszechnie obowiązujących projektów typowych, a w szczególności warunkujące zastosowanie typizacji lokalnej, określa pkt 2.4 okólnika nr 13 Prezesa Komitetu do Spraw Urbanistyki i Architektury z dnia 4 grudnia 1959 r.

W ramach typizacji lokalnej w zasadzie nie można realizować budownictwa rozproszonego. Ten rodzaj budownictwa powinno się prowadzić na podstawie projektów typowych z wykazu centralnego, a w wyjątkowych właściwie uzasadnionych przypadkach na podstawie projektów indywidualnych.

Załącznik 

WYKAZ DZIAŁÓW I GRUP BUDOWNICTWA

do sprawozdawczości w zakresie realizacji budownictwa kubaturowego opartego na projektach typowych.
Lp.Dział budownictwaGrupa
123
I. Budownictwo typu ogólnego.
1Budownictwo administracyjne
2Budownictwo hoteli i burs
a)Hotele komunalne
b)Hotele pracownicze
c)Mieszkania zbiorowe dla uczącej się młodzieży
d)Mieszkania zbiorowe dla dzieci
3Budownictwo mieszkaniowe indywidualne
a)Budynki szeregowe
b)Budynki wolno stojące
c)Budynki bliźniacze
d)Budynki 3-rodzinne
e)Budynki wielorodzinne
4Budownictwo mieszkaniowe wielorodzinne
a)Budynki do 2,5 kondygnacji
b)Budynki do 3,5 kondygnacji
c)Budynki 4-5-kondygnacjowe
d)Budynki 6-7-kondygnacjowe
e)Budynki 8-11-kondygnacjowe
f)Budynki wysokie
5Budownictwo oświaty
a)Przedszkola
b)Szkoły podstawowe, ogólnokształcące bez sali gimnastycznej
c)Szkoły podstawowe, ogólnokształcące z salą gimnastyczną
d)Szkoły licealne
e)Szkoły zastępcze
f)Zasadnicze szkoły zawodowe
6Budownictwo sportowe
7Budownictwo socjalno-kulturalne
a)Domy kultury
b)Kina
8Budownictwo usługowo-handlowe
9Budownictwo służby zdrowia
a)Zakłady otwarte opieki lekarskiej
b)Zakłady lecznictwa zamkniętego
c)Szpitale
d)Żłobki
e)Budynki, pomieszczenia służby zdrowia
II. Budownictwo typu przemysłowego.
10Budownictwo przemysłowe
a)Obiekty produkcyjne
b)Obiekty składowe
c)Obiekty pomocniczo-usługowe
d)Obiekty zaplecza technicznego - budownictwo stałe
e)Obiekty zabezpieczenia zakładów przemysłowych
11Budownictwo transportu szynowego
12Budownictwo transportu bezszynowego
13Budownictwo komunalno-sanitarne
a)Wodociągi
b)Kanalizacja
c)Obiekty sanitarne
III. Budownictwo typu wiejskiego.
14Budownictwo mieszkaniowe i zagród wiejskich
15Budownictwo inwentarskie
16Budownictwo pomocnicze
17Budownictwo przetwórstwa rolnego
18.Budownictwo weterynaryjne

ZAŁĄCZNIK Nr 3

MELDUNEK

grafika

INSTRUKCJA DOTYCZĄCA FORMULARZA WEDŁUG WZORU KUA - typ 4

[Meldunek kierownika wydziału architektury i budownictwa prezydium powiatowej (miejskiej) rady narodowej o udzieleniu zezwolenia na rozpoczęcie budowy (użytkowanie) obiektów budownictwa kubaturowego].

Meldunki sporządzają wydziały architektury i budownictwa prezydiów powiatowych rad narodowych i miejskich rad narodowych miast stanowiących powiaty oraz dzielnicowych rad narodowych w miastach wyłączonych z województw przy udzielaniu zezwolenia na budowę lub rozbudowę oraz przy udzielaniu zezwolenia na użytkowanie obiektów budownictwa kubaturowego.

Meldunki te należy sporządzać dla każdego obiektu jednocześnie z załatwianiem formalności związanych z wydaniem zezwolenia.

Wymienione formularze według wzoru KUA - typ 4 powinno się przesyłać do wydziału architektury i nadzoru budowlanego prezydium wojewódzkiej rady narodowej w terminie do dnia 5 każdego miesiąca za miesiąc ubiegły w oddzielnych grupach według udzielonych zezwoleń:

a)
na rozpoczęcie budowy lub rozbudowy,
b)
na użytkowanie.

Wyjaśnienia szczegółowe:

W nagłówku meldunku należy podać nazwę powiatu, miasta (stanowiącego powiat) lub dzielnicy (w miastach wyłączonych z województw) oraz miejsce i datę sporządzenia meldunku.

Dane w ramce w prawym górnym rogu meldunku: Pozycji 1 nie wypełniać. W pozycji 2 skreślić niepotrzebne wyrazy, pozostawiając właściwe określenie rodzaju budownictwa. Np. "Uspołecznione miejskie", "Uspołecznione wiejskie", "Prywatne wiejskie", "Prywatne miejskie".

Adres - podać nazwę siedziby zwierzchniej władzy budowlanej.

Treść meldunku - podać datę wydania zezwolenia na rozpoczęcie budowy lub użytkowanie - skreślić niepotrzebne wyrazy - szczegółowo określić rodzaj budynku np. "dom mieszkalny jednorodzinny - szeregowy", "dom mieszkalny wielorodzinny 3-kondygnacjowy", "dom kultury z salą na 200 osób", - podać kubaturę obiektu w m3, należy określić rodzaj projektu skreślając zbędne wyrazy. W razie zastosowania projektu typowego podać jego numer według wykazu. W odniesieniu do projektów z typizacji lokalnej należy kierować się zasadami określonymi w instrukcji dotyczącej formularza według wzoru KUA - typ 3.

Uwaga: Obiekty realizowane według projektów z typizacji lokalnej wymagają decyzji na szczeblu głównego architekta województwa (m. wojewódzkiego). Meldunek powinien być podpisany przez kierownika wydziału.