Świadczenia emerytalne dla robotników zatrudnionych w zespołach formujących szkło.

Monitor Polski

M.P.1954.A-32.468

Akt utracił moc
Wersja od: 14 kwietnia 1954 r.

UCHWAŁA NR 132
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 27 marca 1954 r.
w sprawie świadczeń emerytalnych dla robotników zatrudnionych w zespołach formujących szkło.

Ze względu na warunki pracy oraz w celu zachęty do wyuczenia zawodu hutnika szklarskiego Prezydium Rządu, po porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych, uchwala, co następuje:
1.
Robotnikom zatrudnionym w zespołach formujących szkło, którzy:
a)
na skutek choroby zawodowej lub wypadku w zatrudnieniu utracili całkowitą zdolność do każdej pracy bądź
b)
ukończyli 60 lat życia i przepracowali co najmniej 20 lat w zespołach formujących szkło,

przyznać rentę w wysokości 60% przeciętnego zarobku z ostatnich 12 miesięcy przed powstaniem niezdolności lub ukończeniem 60 roku życia.

2.
Robotnikom zatrudnionym w zespołach formujących szkło, którzy na skutek choroby zawodowej lub wypadku w zatrudnieniu utracili całkowitą zdolność do wykonywania dotychczasowego zawodu, lecz mogą pracować w innym zawodzie, przyznać rentę w wysokości 45% przeciętnego zarobku z ostatnich 12 miesięcy przed powstaniem niezdolności. Jeżeli wypadek miał miejsce w drodze do pracy lub z pracy, warunkiem przyznania renty w tej wysokości jest przepracowanie przez robotnika co najmniej 10 lat w zespołach formujących szkło.
3.
Podstawa wymiaru renty określonej w ust. 1 i 2 nie może przekraczać kwoty 1.620 zł miesięcznie.
4.
Renty wymienione w ust. 1 i 2 przyznaje i wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
1.
Robotnicy zespołów formujących szkło, którzy przed dniem wejścia w życie niniejszej uchwały na skutek niezdolności do wykonywania zawodu z powodu choroby zawodowej lub starości zostali przydzieleni do innej pracy z zachowaniem zarobku w wysokości 75% wynagrodzenia pobieranego przed zaistnieniem niezdolności, otrzymują rentę określoną w § 1, przy czym podstawę do jej wymiaru będzie stanowić przeciętny zarobek robotnika tej samej kwalifikacji i zatrudnionego w zespole tego samego typu, w jakim rencista pracował przed powstaniem niezdolności, obliczony według zasad wynagradzania wprowadzonych uchwałą nr 106 Prezydium Rządu z dnia 13 marca 1954 r. w sprawie zasad wynagradzania robotników oraz pracowników umysłowych w zakładach pracy przemysłu szklarskiego, z zastrzeżeniem podanym w § 1 ust. 3.
2.
Pozostali robotnicy przemysłu szklarskiego, którzy przy zmianie pracy spowodowanej niezdolnością do wykonywania zawodu otrzymują dotychczas 75% wynagrodzenia pobieranego przed zaistnieniem niezdolności, nie mają prawa do renty określonej niniejszą uchwałą. Wysokość wynagrodzenia tych robotników nie ulega zmianie i jest w dalszym ciągu wypłacana przez zakład pracy.
Robotnikom zatrudnionym w zespołach formujących szkło, którzy utracą zdolność do pracy, a co do których nie istnieją warunki do przyznania im renty określonej w § 1 ust. 1 i 2, oraz pozostałym pracownikom przemysłu szklarskiego renty będą wymierzone według ogólnie obowiązujących przepisów ubezpieczenia społecznego.
Przyznana renta według zasad określonych w § 1 zastępuje wszystkie inne świadczenia rentowe z tytułu ubezpieczenia społecznego.
Wdowy i sieroty pozostałe po robotnikach zespołów formujących szkło otrzymują świadczenia rentowe według ogólnie obowiązujących przepisów ubezpieczenia społecznego.
Ministrowie: Zdrowia, Pracy i Opieki Społecznej, Przemysłu Materiałów Budowlanych oraz Przemysłu Drobnego i Rzemiosła po zasięgnięciu opinii właściwych zarządów głównych związków zawodowych określają choroby zawodowe w przemyśle szklarskim.
Ministrowie: Pracy i Opieki Społecznej, Przemysłu Materiałów Budowlanych oraz Przemysłu Drobnego i Rzemiosła po zasięgnięciu opinii właściwych zarządów głównych związków zawodowych określają zawody, które zalicza się do zespołów formujących szkło.
Upoważnia się Ministra Przemysłu Drobnego i Rzemiosła do wprowadzenia w porozumieniu z Centralnym Związkiem Spółdzielczym postanowień niniejszej uchwały w stosunku do robotników zatrudnionych w zespołach formujących szkło w zakładach pracy przemysłu szklarskiego w spółdzielczości.
Niniejszą uchwałą nie są objęte:
1)
zakłady produkujące ozdoby choinkowe;
2)
zakłady przetwórstwa szkła.
Tracą moc postanowienia Układu zbiorowego pracy dla przemysłu mineralnego z 1949 r. - Aneks branży szklarskiej, w zakresie unormowanym niniejszą uchwałą.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrom: Finansów, Pracy i Opieki Społecznej, Przemysłu Materiałów Budowlanych, Przemysłu Drobnego i Rzemiosła oraz Ministrowi Zdrowia.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.