§ 4. - Stosowanie ulg w ograniczeniach niezarobkowego transportu towarów samochodami ciężarowymi i ciągnikami.

Monitor Polski

M.P.1951.A-29.378

Akt utracił moc
Wersja od: 14 kwietnia 1951 r.
§  4.
1.
Poza przypadkami, przewidzianymi w § 3, można w poszczególnych przypadkach zarządzić niezarobkowy transport towarów samochodem ciężarowym na odległość ponad 50 km, określoną w § 9 ust. 1 zdanie pierwsze rozporządzenia, o ile zachodzi nagła, gospodarczo należycie uzasadniona konieczność wykonania takiego transportu.
2.
Osoba zarządzająca transport, o którym mowa w ust. 1, obowiązana jest sporządzić pisemne oświadczenie o konieczności jednorazowego wykonania takiego transportu; kopię tego oświadczenia obowiązana jest ona wręczyć kierowcy samochodu ciężarowego, który ma być w tym celu użyty, a oryginał oświadczenia - przesłać równocześnie do prezydium właściwej wojewódzkiej rady narodowej (wydział komunikacyjny). Każdy taki transport powinien być zanotowany w kolejno numerowanym rejestrze wydanych oświadczeń, prowadzonym w danej jednostce organizacyjnej, a zawierającym rubryki odpowiadające treści tych oświadczeń (ust. 4).
3.
Prezydium wojewódzkiej rady narodowej (wydział komunikacyjny w porozumieniu z branżowo właściwym wydziałem) ocenia konieczność dokonanego transportu po zasięgnięciu w razie potrzeby dodatkowych wyjaśnień u władz przełożonych osoby, która go zarządziła. Jeżeli prezydium wojewódzkiej rady narodowej uzna, że zarządzony transport nie był konieczny, przesyła odpisy otrzymanego oświadczenia (ust. 2) wraz ze swoją opinią do organów kontroli wewnętrznej i finansowej, właściwych dla kontroli działalności osoby zarządzającej transport.
4.
Oświadczenie, o którym mowa w ust. 2, powinno zawierać nazwę i siedzibę jednostki organizacyjnej eksploatującej samochód użyty do danego transportu, jego numer rejestracyjny i ładowność, rodzaj i ciężar przewożonych towarów, określenie drogi i odległości transportu, datę transportu, powód jego zarządzenia oraz - o ile chodzi o urzędy i jednostki gospodarki uspołecznionej - nazwy i adresy organów kontroli, określonych w ust. 3.