Rozdział B - PRZEMYSŁ LEŚNY. - Stosowanie oszczędności drewna w poszczególnych dziedzinach gospodarki narodowej.

Monitor Polski

M.P.1949.A-99.1171

Akt utracił moc
Wersja od: 4 lipca 1950 r.

B.

PRZEMYSŁ LEŚNY.

Przerób drewna liściastego.

a)
Dla przerobu drewna liściastego Ministerstwo Leśnictwa wyodrębni oddzielne tartaki położone w odpowiednich dla koncentracji miejscach w pobliżu większych liściastych baz surowcowych oraz linii transportowych.

Przerób drewna liściastego winien odbywać się tylko w tartakach wyspecjalizowanych, zaopatrzonych w piły taśmowe i tokarnie dla łat meblowych oraz urządzenia do produkcji fryzów, deszczułek posadzkowych i oklein, posiadających sprawnie działające parzelnie (buczyna).

W zakładach tych należy położyć szczególny nacisk na składowanie tarcicy. Składowanie wyższych klas jakości należy urządzić pod dachem.

b)
Ministerstwo Leśnictwa wyda polecenie organizowania składowania surowca na klocowiskach, stosując dokładniejsze sposoby sortowania według klas jakości i średnicy. Drewno przerobione, przeznaczone do wysyłki, winno znajdować się w stanie załadowczo suchym. Wysyłka drewna niedostatecznie wysuszonego jest niedopuszczalna. Kontrola suszarń winna się odbywać przy uwzględnieniu nowoczesnych metod naukowych.

Przerób drewna iglastego.

a)
Okres przerobu drewna sosnowego w tartakach winien być wydatnie skrócony celem uniknięcia psucia się drewna (z wyjątkiem tartaków posiadających urządzenia dla konserwacji drewna).

Całość przerobu sosny na tartakach winna być zakończona do dnia 1 lipca każdego roku.

b)
Celem wykonania tego zadania Ministerstwo Leśnictwa zorganizuje równomierne, nie przekraczające zdolności produkcyjnej tartaków, zaopatrzenie w surowiec, uwzględniające zalecenie podane w punkcie III.
c)
Należy dążyć do wprowadzenia pracy na 2 zmiany we wszystkich tartakach przerabiających przeważnie surowiec sosnowy.
d)
Nowobudowane tartaki przerabiające ponad 20.000 m3 drewna należy wyposażyć w traki szybkobieżne oraz mechaniczne urządzenia dla obsługi traków.
e)
Większe tartaki należy łączyć z fabrykacją skrzyń i zaopatrzyć je w konieczne do tego celu urządzenia, jak również w strugarki.
f)
Tartaki te winny być najdalej do końca 1951 roku zaopatrzone w suszarnie, w których należy suszyć całość produkowanej stolarki i innych cennych asortymentów.

Niedopuszczalna jest wysyłka drewna mokrego dla dostaw na cele budownictwa.

g)
Drewno przeznaczone dla użytku budownictwa (Dział C, p. 1 lit. h) niniejszej uchwały z wyjątkiem drewna wysyłanego do nasycalń, należy poddać procesom konserwacyjnym przez stosowanie środków przeciwgnilnych na tartaku przed wysyłką.

Minister Leśnictwa wyda stosowne zarządzenia, by Instytut Badawczy Leśnictwa w ciągu trzech miesięcy od daty uchwały rozpracował tymczasowe metody konserwacji.

h)
Nowobudowane tartaki oraz większe tartaki istniejące winny być w granicach możliwości wyposażone w baseny dla konserwacji drewna.
i)
Składowanie surowca i fabrykatów winno odbywać się na składach odpowiednio przygotowanych, t. j. na gruntach posypanych żużlem lub szutrem, lub w ostateczności suchym piaskiem.

Składowanie gatunków cenniejszych winno nastąpić w szopach pod dachem, po uprzednim przeschnięciu na powietrzu.

j)
Minister Leśnictwa wyda w terminie 3 miesięcznym instrukcję do pktu a-i.

Normalizacja, typizacja, planowanie.

Reorganizacja systemu dyspozycji przetarciem winna oprzeć się na następujących zasadach:
a)
dotychczasowa praktyka, według której przecierano tylko małe ilości wg gotowych specyfikacyj wymiarów i jakości, a przeważnie wg ramowych ogólnych dyspozycyj Ministerstwa Leśnictwa i D.L.P. musi ulec zmianie. W zasadzie należy przecierać w szczególności dla celów eksploatacji według specyfikacji zawierających wszystkie elementy charakteryzujące konkretne zapotrzebowanie (grubość, długość, szerokość, jakość).

Asortyment zaopatrzenia winien opierać się na normach zgodnie z działem "C" (budownictwo) niniejszej uchwały.

Standaryzacja i normalizacja elementów winna uwzględnić potrzeby regionalnych odrębności w stylach budownictwa wiejskiego.

W ramach produkcji tartaków L. P. należy uwzględnić stałą produkcję znormalizowanych elementów budownictwa wiejskiego w ramach ustalonych specyfikacyj.

b)
należy wprowadzić nowy pogłębiony system planowania jakościowego produkcji tartacznej w oparciu o następujące zasady:

Mające w dniu 1.I.1950 r. rozpocząć swoją działalność C.Z.L.P. i R.Z.L.P. za pośrednictwem C. H. "Paged" dostarczą Okręgowym i Rejonowym Zarządom Przemysłu Lekkiego harmonogramy charakteryzujące miesięczny bieg zaopatrzenia w surowiec w oparciu o system planowania jakościowego wprowadzonego w L. P. w roku 1950, określającego jakość i asortyment produkowanego surowca drzewnego tak, że każdy tartak winien znać ilość i jakość surowca, który otrzyma w każdym miesiącu produkcji.

Na zasadzie powyższego harmonogramu, jak również na zasadzie zgłoszonej przez Centralę Handlową "Paged" szczegółowej specyfikacji, Centralny Zarząd Przemysłu Leśnego opracuje ogólny, a Okręgowe Zarządy szczegółowy plan przetarcia (dla każdego tartaku) według wymiarów i jakości.

Plan przetarcia uwzględni zarówno wykonanie bieżących zamówień jak i produkcję "na skład" znormalizowanych elementów budownictwa wiejskiego i meblarstwa.

Zostaną sporządzone bieżące kwartalne wykazy zapasów, z których pierwszy obejmie całość zapasów istniejących obecnie. Wykazy te będą podstawą planu dystrybucji (p. rozdz. dystrybucja).

c)
zaopatrzenie budownictwa przemysłowego i miejskiego nastąpi przeważnie na zasadzie ścisłych specyfikacyj złożonych do wykonania za pośrednictwem systemu dystrybucji przy uwzględnieniu maksymalnych norm zużycia ustalonych w dziale C ("budownictwo") niniejszej uchwały.
d)
przemysł meblarski i stolarski ustali w ramach swojej standaryzacji typów mebli standartowych zapotrzebowanie na jednostkę najliczniej produkowanych elementów. Te standartowe specyfikacje będą również składową częścią planów produkcji tartaków.
e)
przydział drewna na cele przetwórcze.

Ministerstwo Przemysłu Lekkiego zleci Polskiemu Komitetowi Normalizacyjnemu opracować do 31 stycznia 1950 r. w porozumieniu z C.Z.P.D. standartowe wymiary tarcicy konieczne dla fabrykacji standartowych typów mebli. Wykonanie takich specyfikacyj będzie powierzone tartakom nie należącym do C.Z.P.D., podczas gdy tartaki należące do C.Z.P.D. i pracujące dla obsługi przemysłu meblowego otrzymują surowiec na zasadach określonych dla tartaków L. P., to jest na zasadzie jakościowego planu pozyskania drewna oraz harmonogramu zaopatrzenia w drewno. Minister Przemysłu Lekkiego wyda na podstawie niniejszej uchwały szczegółową instrukcję.

Minister Leśnictwa wyda w ciągu dwóch miesięcy od daty uchwały zarządzenie zgodnie z pkt. III ust. c) niniejszej uchwały.

Fabrykacja skrzyń.

a)
Polski Komitet Normalizacyjny opracuje i wyda w terminie do dnia 1 czerwca 1950 r. normy ograniczonej ilości standartowych typów skrzyń. W normach powinna być uwzględniona zasada, że przy produkcji skrzyń będą używane deski świerkowe i jodłowe V i VI klasy.
b)
Znormalizowane standarty zostaną wprowadzone w życie w drodze zarządzenia Ministra Leśnictwa w porozumieniu z Ministrem Handlu Wewnętrznego i Ministrem Handlu Zagranicznego, zabraniającego zarówno odbiorcom jak i sprzedawcom sektora uspołecznionego używania skrzyń niezaliczonych do standartowych, zarówno w obrocie krajowym jak i w eksporcie. Skrzynie wg innych standartów, będące obecnie w użyciu, mogą być używane aż do wyczerpania zapasów lub zniszczenia przez zużycie.
c)
Ministerstwo Handlu Wewnętrznego ustali w ciągu miesiąca od daty niniejszej uchwały, jakie rodzaje towarów, do opakowań których dotychczas używano skrzynie, mogą być opakowane sznurami metalowymi, drutami lub też innymi opakowaniami zastępczymi.
d)
Ustala się zasadę, że w obrocie wewnętrznym skrzynie muszą być wielokrotnie używane; sposób używania tych skrzyń określi specjalne zarządzenie Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
e)
Należy wprowadzić w powszechne i obowiązujące użycie narzędzi do wyciągania gwoździ - oszczędzające wieka skrzyń;

Minister Handlu Wewnętrznego w porozumieniu z Ministrem Leśnictwa i Państwową Komisją Planowania Gospodarczego wyda szczegółowe zarządzenie w sprawach uregulowanych w punktach d) i e).

f)
Produkowane skrzynie należy w miarę możności zabezpieczyć przed zniszczeniem drogą zaopatrzenia ich w okucia metalowe.

Papierówka.

Polski Komitet Normalizacyjny opracuje i wyda w terminie do dnia 15 lutego 1950 r. normy określające jakość surowca (w tym odpadów tartacznych) przeznaczonego dla przemysłu papierniczego.

Dystrybucja.

Państwowa Komisja Planowania Gospodarczego opracuje w porozumieniu z właściwymi Ministerstwami w ciągu jednego miesiąca od daty niniejszej uchwały nowy system dystrybucji drewna w oparciu o jej zasady.