Rozdział A - EKSPLOATACJA I TRANSPORT. - Stosowanie oszczędności drewna w poszczególnych dziedzinach gospodarki narodowej.

Monitor Polski

M.P.1949.A-99.1171

Akt utracił moc
Wersja od: 4 lipca 1950 r.

A.

EKSPLOATACJA I TRANSPORT.

Skrócenie okresu produkcji.

1.
W celu skrócenia okresu produkcji, ponieważ dotychczasowe doświadczenia wykazały, że okres trwania eksploatacji łącznie z wywozem wynosił 8-12 miesięcy, a w znacznym procencie produkcji przekraczał ten. okres, co odbijało się wysoce niekorzystnie na jakości drewna, powodując sinienie i obniżając znacznie wartość techniczną drewna, Ministerstwo Leśnictwa:
a)
zorganizuje prace eksploatacyjne w taki sposób, by co najmniej 50% ściętej grubizny (w tym 60% użytku tartacznego, łuszczarskiego i okleinowego) było w dniu 1 stycznia przygotowane do wywozu (zrywki) lub też częściowo wywiezione,
b)
zakończy zasadniczą eksploatację lasów w terminie do 31 marca danego roku,
c)
w pełni wykorzysta łatwiejsze warunki wywozu zimowego w taki sposób, by wywóz i dowóz przeznaczonej do przerobu mechanicznego masy drzewnej (z wyjątkiem drewna opałowego) był zakończony w terminie do 31.V. każdego roku.
2.
Celem umożliwienia realizacji powyższych zadań Ministerstwo Leśnictwa:
a)
stworzy system premiowania wywozu drewna w okresach powyżej przewidzianych,
b)
przeprowadzi remonty ciągników, samochodów i przyczep własnych ALP w terminie najdalej do 30 października każdego roku,
c)
zrewiduje stan dróg wywozowych i zakończy ich remont w terminie do 30 września roku poprzedzającego kampanię,
d)
zarządzi kontrolę stanu przygotowań do eksploatacji i wywozu przez Nadzorcze Władze w okresie między 15-30 września roku poprzedzającego kampanię eksploatacyjną (liczebność i jakość narzędzi i środków wywozowych),
e)
wyjawi przed rozpoczęciem kampanii braki i niedostateczny stopień przygotowania do eksploatacji i wywozu i wyda wszystkie niezbędne zarządzenia przed rozpoczęciem kampanii,
f)
ustali osobistą odpowiedzialność kierowników eksploatacji za niedotrzymanie terminów wywozowych oraz premiowanie ich za wcześniejsze wykonanie planu wywozu.

Eksploatacja gatunków liściastych.

Wobec ostrego deficytu drewna liściastego Ministerstwo Leśnictwa:
a)
zaniecha sortowania w lesie i podziału na surowiec tartaczny i sklejkowy,
b)
zarządzi odsyłanie całej grubizny do składu przy fabrykach sklejek i tartakach, lub w razie niemożności - do składów przy stacjach kolejowych, portach i t. p.,
c)
opracuje plan ograniczenia drewna liściastego na cele opałowe, przeznaczając je na produkcję ekstraktów garbnikowych (dąb) i na cele przerobu chemicznego (buk, grab, brzoza, olcha) oraz na wyrób drewna generatorowego i inne cele użytkowe.

Ministerstwo Leśnictwa opracuje do 31 grudnia 1949 roku plan powiększenia produkcji drewna bukowego drogą udostępnienia nieeksploatowanych dotychczas masywów leśnych (np. górny bieg Sanu), aby tą drogą zastąpić import tarcicy bukowej oraz złagodzić niedobór szeregu podstawowych sortymentów. W zakresie buczyny należy stosować tylko ścinkę zimową.

Wyrzynki osikowe właściwych wymiarów i jakości winny być wyłączone z masy drewna opałowego, układane w oddzielnych stosach i przeznaczone na zapałczankę.

Cenne gatunki kłód i dłużyc liściastych winny być zabezpieczone od popękań drogą stosowania odpowiednich zabiegów (klamry, malowanie itp.).

Eksploatacja gatunków iglastych.

Należy zwrócić baczną uwagę na składowanie drewna w miejscach wyrębu w lesie i zarządzić składowanie na legarach, celem uniknięcia psucia się drewna.

Ministerstwo Leśnictwa zleci Instytutowi Badawczemu Leśnictwa opracowanie w terminie jednomiesięcznym od wydania uchwały wytycznych dla prowizorycznego stosowania środków antyseptycznych, zabezpieczających drewno ścięte od psucia się.

Drewno przeznaczone do sprzedaży w stanie okrągłym winno być ściśle skontrolowane, czy nie zawiera ono odziomków zdatnych na wyrób materiałów stolarskich. Kontrola winna być dokonana przez organy administracyjne, przy czym Minister Leśnictwa może w tym celu powołać Komisję z udziałem czynnika społecznego, ustalając jednocześnie tryb urzędowania tej komisji.

Drewno iglaste, które nie odpowiada przepisom obowiązującym dla drewna użytkowego z powodu wymiarów lub jakości, winno być w każdym razie wywiezione z lasu i przeznaczone do przerobu chemicznego.

Ministerstwo Leśnictwa przeprowadzi kursy szkoleniowe dla robotników i pracowników leśnych celem przyswojenia racjonalnych i oszczędnych metod eksploatacji.

W każdym nadleśnictwie może być ustanowiona przez Ministerstwo Leśnictwa społeczna kontrola metod eksploatacyjnych pod względem stosowania się do przepisów właściwej wysokości pniaków, prostopadłości rzazu, dokładności okrzesania sęków, użycia właściwego surowca na materiał ciosany i t. d.

Skład i tryb urzędowania tej komisji ustali Minister Leśnictwa.