Stawki podatku obrotowego od niektórych obrotów jednostek produkcyjnych państwowego przemysłu terenowego.

Monitor Polski

M.P.1952.A-102.1574

Akt utracił moc
Wersja od: 1 czerwca 1952 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 29 sierpnia 1952 r.
w sprawie stawek podatku obrotowego od niektórych obrotów jednostek produkcyjnych państwowego przemysłu terenowego.

Na podstawie § 15 uchwały Nr 62 Rady Ministrów z dnia 3 lutego 1951 r. w sprawie podatku obrotowego od jednostek gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski Nr A-12, poz. 175) zarządza się, co następuje:
1.
Obroty, osiągnięte przez jednostki produkcyjne państwowego przemysłu terenowego ze sprzedaży (wymiany) produktów wytworzonych przy użyciu wyłącznie odpadków zamiast pełnowartościowego surowca podstawowego, podlegają opodatkowaniu podatkiem obrotowym przy zastosowaniu stawki podatkowej w wysokości 1%.
2.
Podatek przypadający od obrotów, osiągniętych przez jednostki produkcyjne państwowego przemysłu terenowego ze sprzedaży (wymiany) produktów wytworzonych przy użyciu odpadków zamiast surowca pełnowartościowego, obniża się o 50% w stosunku do stawek określonych w zarządzeniu Ministra Finansów z dnia 15 marca 1952 r. w sprawie wysokości podatku obrotowego i podatku od operacji nietowarowych dla jednostek gospodarczych państwowego przemysłu terenowego, o ile co najmniej 50% surowca pełnowartościowego, mierzonych jego wartością wyrażoną w cenie nabycia, zostało zastąpione odpadkami.
3.
Stawkę podatkową określoną w ust. 1 i zniżkę podatku, o której mowa w ust. 2, stosuje się pod warunkiem, że:
1)
w fakturze dostawcy będzie wyraźnie zaznaczone, iż dostarczony surowiec jest odpadkiem; w przypadku zużytkowania własnego surowca odpadkowego okoliczność powyższa powinna być zaznaczona na dokumencie stanowiącym podstawę do księgowania przesunięcia odpadków pomiędzy poszczególnymi oddziałami produkcji jednostki wytwórczej;
2)
w księgowości finansowej zostaną wydzielone związane z produkcją z odpadków:
a)
nakłady na materiały oraz
b)
realizacja;
3)
w kontroli ilościowej zostaną wyodrębnione wyroby gotowe wykonane z odpadków;
4)
podatnicy przy każdym nowowprowadzonym na rynek produkcie z odpadków i na każde żądanie organów finansowych dostarczą zaświadczenia właściwej jednostki nadrzędnej, że produkty korzystające z ulg, o których mowa w ust. 1 i 2, odpowiadają warunkom w tych przepisach przewidzianym.
1.
Obroty, osiągnięte przez jednostki produkcyjne państwowego przemysłu terenowego ze sprzedaży (wymiany) produktów wytworzonych z surowców miejscowych, podlegają opodatkowaniu podatkiem obrotowym przy zastosowaniu stawki podatkowej w wysokości 1%.
2.
Za surowce miejscowe w rozumieniu ust. 1 uważa się surowce wymienione w tabeli stanowiącej załącznik do niniejszego zarządzenia, o ile zużywane są przez jednostki produkcyjne państwowego przemysłu terenowego, położone bądź w obrębie województwa, w którym surowce te zostały wydobyte lub zebrane, bądź w województwie sąsiednim.
3.
Ograniczenie terytorialne, o którym mowa w ust. 2, nie stosuje się do surowców miejscowych wymienionych w lp. 10-12 tabeli.
1.
Ulgową stawkę podatkową, o której mowa w § 2 ust. 1, stosuje się w okresie pierwszych dwóch lat od chwili uruchomienia produkcji z danego surowca miejscowego i tylko do tych obrotów, które zostały osiągnięte ze sprzedaży (wymiany) produktów wytworzonych przy użyciu surowców miejscowych jako materiału podstawowego (surowca bezpośredniego).
2.
Obroty, osiągnięte ze sprzedaży (wymiany) produktów wytworzonych przy użyciu surowców miejscowych jako materiału pomocniczego, nie korzystają z ulgowego opodatkowania.
1.
Ulgową stawkę podatku obrotowego, o której mowa w § 2 ust. 1, w odniesieniu do produktów już wytwarzanych z surowców miejscowych stosuje się pod warunkiem, że podatnicy:
1)
dostarczą w terminie do dnia 15 stycznia 1953 r. zaświadczenia jednostek bezpośrednio nadrzędnych, że produkty te wytworzone zostały przy użyciu surowca miejscowego jako materiału podstawowego (surowca bezpośredniego);
2)
określą dokładną datę uruchomienia produkcji z danego surowca miejscowego.
2.
Przy każdym nowowprowadzonym na rynek produkcie z surowców miejscowych i na każde żądanie organów finansowych podatnicy obowiązani są dostarczyć danych, o których mowa w ust. 1.
Zarządzenie obowiązuje od dnia 1 czerwca 1952 r. Równocześnie traci moc zarządzenie Ministra Finansów z dnia 4 września 1951 r. w sprawie stawek podatku obrotowego od niektórych obrotów jednostek produkcyjnych drobnej wytwórczości.

ZAŁĄCZNIK 

TABELA SUROWCÓW MIEJSCOWYCH

1.
Piasek, z wyjątkiem przypadku użycia go do wyrobu szkła.
2.
Żwir.
3.
Kamienie drogowe i budowlane.
4.
Ziemia okrzemkowa.
5.
Glina i glinki.
6.
Wapień.
7.
Muszle.
8.
Torf.
9.
Węgiel brunatny.
10.
Rogożyna (pałka wodna).
11.
Trzcina.
12.
Wiklina.
13.
Sitowie.
14.
Słoma.
15.
Rośliny dziko rosnące, z wyjątkiem ziół leczniczych.
16.
Łyko.
17.
Kasztany i żołędzie.