§ 1. - Stawki podatku akcyzowego dla wyrobów przemysłu spirytusowego i drożdżowego, niektórych innych napojów alkoholowych, paliw do silników, wyrobów tytoniowych oraz zwolnienia od tego podatku.

Monitor Polski

M.P.1993.24.241

Akt utracił moc
Wersja od: 7 listopada 1993 r.
§  1.
1.
Ustala się tabelę stawek podatku akcyzowego dla wyrobów przemysłu spirytusowego i drożdżowego oraz niektórych innych napojów alkoholowych produkowanych w kraju, stanowiącą załącznik nr 1 do zarządzenia.
2.
W przypadku odprzedaży spirytusu na inny cel niż określono w zamówieniu, podatek akcyzowy stanowi różnicę między urzędową ceną, która powinna być zastosowana przy tej odprzedaży, a ceną nabycia.
3.
Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio w przypadku zużycia spirytusu na inny cel niż określono w zamówieniu.
4.
Przy sprzedaży spirytusu rektyfikowanego, otrzymywanego w procesie jednoczesnego przerobu brzeczki melasowej i spirytusu surowego, stosuje się:
1)
dla rektyfikatu otrzymanego ze spirytusu - stawki wymienione w pozycji 5 załącznika nr 1,
2)
dla rektyfikatu otrzymywanego z brzeczki melasowej - stawki wymienione w pozycji 6 załącznika nr 1.
5.
Producenci spirytusu i wyrobów spirytusowych, uprawnieni na podstawie odrębnych przepisów do stosowania urzędowych cen zaliczeniowych, niezależnie od podatku określonego w ust. 1-4, płacą podatek akcyzowy w wysokości:
1) 1
różnicy między wartością spirytusu, obliczoną według urzędowych cen zaliczeniowych, a wartością tego spirytusu obliczoną według urzędowych cen zbytu; nie dotyczy to spirytusu odpadowego, zlewek przeznaczonych do dalszego przerobu oraz spirytusu przeznaczonego do produkcji paliw silnikowych,
2)
różnicy między wartością odprzedanego w stanie nie przerobionym spirytusu luzem a wartością tego spirytusu według urzędowej ceny zaliczeniowej, powiększonej o 5%,
3)
50% różnicy między wartością spirytusu o obniżonej jakości, obliczoną według urzędowych cen zaliczeniowych, a wartością tego spirytusu obliczoną według cen zakupu.
6.
Producenci spirytusu surowego przy sprzedaży tego spirytusu, z wyjątkiem sprzedaży podmiotom uprawnionym na podstawie odrębnych przepisów do stosowania urzędowych cen zaliczeniowych spirytusu, płacą podatek akcyzowy w wysokości różnicy między urzędową ceną spirytusu surowego właściwą ze względu na jego przeznaczenie, wymienioną w przepisach w sprawie cen spirytusu luzem, a ceną zbytu tego spirytusu ustaloną dla podmiotów gospodarczych uprawnionych do stosowania urzędowych cen zaliczeniowych.
7.
Zwalnia się od podatku akcyzowego:
1)
producentów spirytusu i wyrobów spirytusowych, uprawnionych do stosowania urzędowych cen zaliczeniowych, w części stanowiącej kwotę 22.000 zł od 1 dm3 100% spirytusu zawartego w nabytych wyrobach spirytusowych i spirytusie, pochodzących z konfiskat dokonanych przez uprawnione organy,
2)
próby wyrobów spirytusowych i spirytusu, pobierane przez organy kontroli, oraz spirytus przekazywany przez jednostki gospodarcze do prób i analiz w zakresie potrzeb kontroli produkcji, jeżeli jednorazowa próba nie przekracza 2 l produktu.
1 § 1 ust. 5 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 3 listopada 1993 r. (M.P.93.56.519) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 7 listopada 1993 r.