Rozdział 1 - Postanowienia ogólne. - Statut Tymczasowego Zarządu Państwowego.

Monitor Polski

M.P.1945.15.52

Akt utracił moc
Wersja od: 4 sierpnia 1945 r.

I.

Postanowienia ogólne.

§  1.
Tymczasowy Zarząd Państwowy majątków opuszczonych i porzuconych z wyjątkiem gospodarstw rolnych sprawuje pod nadzorem Ministra Skarbu Główny Urząd Tymczasowego Zarządu Państwowego, któremu podlegają wydzielone z administracji ogólnej wojewódzkie oddziały Tymczasowego Zarządu Państwowego oraz ich ekspozytury.
§  2.
1)
Tymczasowy Zarząd Państwowy jest osobą prawną; może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania w granicach uprawnień wynikających z ustawy o majątkach opuszczonych i porzuconych.
2)
Budżet Tymczasowego Zarządu Państwowego objęty jest budżetem Ministerstwa Skarbu.
§  3.
1)
Siedzibą Głównego Urzędu T.Z.P. jest miasto Łódź.
2)
Wojewódzkie oddziały T.Z.P. organizuje się w siedzibach Izb Skarbowych. Minister Skarbu może zezwalać na otworzenie ekspozytur oddziałów wojewódzkich T.Z.P. w innych miejscowościach.
§  4.
1)
Zarządzenia ogólne o charakterze publicznym oraz instrukcje w sprawach Tymczasowego Zarządu Państwowego ogłasza się w Dzienniku Urzędowym Ministerstwa Skarbu i w Monitorze Polskim.
2)
Obwieszczenia, komunikaty, ogłoszenia przetargów itp. Tymczasowy Zarząd Państwowy publikuje przez ogłoszenie w Monitorze Polskim, a jeśli względy celowości przemawiają za tym - również przez ogłoszenie w prasie.
§  5.
1)
Na czele Głównego Urzędu T.Z.P. stoi Dyrektor, którego mianuje i zwalnia Minister Skarbu. Do Dyrektora Głównego Urzędu T.Z.P. należy ogólne kierownictwo działalnością Tymczasowego Zarządu Państwowego, za którą jest on przed Ministrem Skarbu odpowiedzialny.
2)
Na wniosek Dyrektora Głównego Urzędu T.Z.P. Minister Skarbu mianuje i zwalnia jego zastępcę (wicedyrektora). Wicedyrektor Głównego Urzędu T.Z.P. kieruje pod nadzorem Dyrektora zleconym mu przez niego działem spraw Tymczasowego Zarządu Państwowego i zastępuje Dyrektora, gdy ten nie może pełnić obowiązków służbowych lub korzysta z przysługujących mu urlopów.
§  6.
Dyrektor Głównego Urzędu T.Z.P. składa Ministrowi Skarbu sprawozdania o działalności i zamierzeniach Tymczasowego Zarządu Państwowego w okresach ustalanych przez Ministra Skarbu.
§  7.
1)
Dyrektor Głównego Urzędu T.Z.P. jest zwierzchnikiem wszystkich funkcjonariuszów Tymczasowego Zarządu Państwowego, których - z wyjątkiem swego zastępcy - mianuje i zwalnia.
2)
Stosunki służbowe funkcjonariuszów Tymczasowego Zarządu Państwowego normują przepisy o państwowej służbie cywilnej.
3)
Stosownie do przepisów o państwowej służbie cywilnej Dyrektor Głównego Urzędu T.Z.P. może również przyjmować i zwalniać pracowników na podstawie zawartych z nimi umów.
4)
Uprawnienia swoje wynikające z postanowień niniejszego paragrafu Dyrektor Głównego Urzędu T.Z.P. może przekazywać podległym sobie urzędnikom.
§  8.
Ustanowieni przez Tymczasowy Zarząd Państwowy zarządcy poszczególnych majątków opuszczonych lub porzuconych nie są pracownikami państwowymi w rozumieniu przepisów o państwowej służbie cywilnej. Stosunki pomiędzy Tymczasowym Zarządem Państwowym a ustanowionymi przezeń zarządcami oparte są na zasadach zlecenia w ramach udzielonych im upoważnień.