Rozdział 9 - Rady terenowe. - Statut Rady Czytelnictwa i Książki.

Monitor Polski

M.P.1952.A-75.1196

Akt utracił moc
Wersja od: 8 września 1952 r.

IX.

Rady terenowe.

§  31.
Wojewódzka rada czytelnictwa i książki jest powoływana przez prezydium wojewódzkiej rady narodowej. Ogólna liczba jej członków wynosi od 15 do 18 osób. Skład wojewódzkiej rady czytelnictwa i książki zostaje zatwierdzony przez Sekretariat Generalny Rady.
§  32.
Wojewódzką radę czytelnictwa i książki stanowią:
1)
prezydium, w skład którego wchodzą:
a)
członek prezydium wojewódzkiej rady narodowej, sprawujący nadzór nad wydziałem oświaty i wydziałem kultury – jako przewodniczący oraz
b)
kierownik wydziału kultury,
c)
przedstawiciel Związku Nauczycielstwa Polskiego,
d)
przedstawiciel organizacji społecznej prowadzący prace kulturalno-oświatowe,
e)
kierownik wojewódzkiej biblioteki publicznej,
f)
dyrektor ekspozytury wojewódzkiej przedsiębiorstwa państwowego "Centrala Obrotu Księgarskiego Dom Książki",
g)
członek wojewódzkiej komisji oświaty i kultury

– jako członkowie prezydium; spośród członków prezydium wybierani są zastępca przewodniczącego i sekretarz rady wojewódzkiej;

2)
członkowie wojewódzkiej rady czytelnictwa i książki, powoływani przez prezydium wojewódzkiej rady narodowej spośród członków organizacji społecznych prowadzących prace kulturalno-oświatowe oraz spośród organizatorów i aktywistów czytelnictwa i pracowników bibliotecznych i księgarskich.
§  33.
Powiatową radę czytelnictwa i książki powołuje prezydium powiatowej rady narodowej w składzie 12–15 osób. Skład jej zatwierdza prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
§  34.
Powiatową radę czytelnictwa i książki stanowią:
1)
prezydium, w którego skład wchodzą:
a)
członek prezydium powiatowej rady narodowej, sprawujący nadzór nad wydziałem oświaty i oddziałem kultury – jako przewodniczący, oraz
b)
przedstawiciel Związku Nauczycielstwa Polskiego,
c)
kierownik biblioteki powiatowej,
d)
przedstawiciel organizacji społecznej prowadzący prace kulturalno-oświatowe,
e)
przedstawiciel delegatury powiatowej przedsiębiorstwa państwowego "Centrala Obrotu Księgarskiego Dom Książki"

– jako członkowie prezydium; spośród członków prezydium wybierani są zastępca przewodniczącego i sekretarz rady powiatowej;

2)
członkowie powiatowej rady czytelnictwa i książki, powoływani przez prezydium powiatowej rady narodowej spośród członków organizacji społecznych prowadzących prace kulturalno-oświatowe oraz spośród organizatorów i aktywistów czytelnictwa.
§  35.
Gminną radę czytelnictwa i książki powołuje prezydium gminnej rady narodowej w składzie 9 osób. Skład jej zatwierdza prezydium powiatowej rady narodowej.
§  36.
Gminną radę czytelnictwa i książki stanowią:
1)
przewodniczący prezydium gminnej rady narodowej jako przewodniczący rady,
2)
przedstawiciele masowych organizacji społecznych prowadzących prace kulturalno-oświatowe,
3)
kierownik szkoły,
4)
kierownik świetlicy wzorcowej,
5)
kierownik biblioteki gminnej,
6)
członek zarządu gminnej spółdzielni "Samopomoc Chłopska" oraz
7)
przedstawiciele aktywistów i organizatorów czytelnictwa

– jako członkowie rady.

§  37.
Struktura rad czytelnictwa i książki m. st. Warszawy i m. Łodzi jest analogiczna do struktury wojewódzkiej rady czytelnictwa i książki; w powiatowych miastach wydzielonych analogiczna jest do struktury powiatowej rady czytelnictwa i książki; w miastach wydzielonych nie stanowiących powiatów – analogiczna do gminnej rady czytelnictwa i książki.
§  38.
Przy terenowych radach czytelnictwa i książki działają 2 stałe komisje: komisja do spraw czytelnictwa i komisja do spraw upowszechnienia książki. Przewodniczącymi komisji są członkowie prezydium rady czytelnictwa i książki. W skład komisji wchodzą członkowie tej rady.
§  39.
Na zebrania komisji mogą być zapraszani rzeczoznawcy, aktywiści pracy kulturalno-oświatowej, aktywiści organizacji społecznych, pracownicy biblioteczni i księgarscy.
§  40.
Prezydia terenowych rad czytelnictwa i książki wszelkich szczebli są obowiązane do nadzorowania działalności rad czytelnictwa i książki niższych szczebli.
§  41.
Za udział w pracach terenowych rad czytelnictwa i książki wynagrodzenia nie pobiera się.
§  42.
Prezydia właściwych rad narodowych obowiązane są zapewnić terenowym radom czytelnictwa i książki lokal wraz z opałem, światłem i sprzętami biurowymi, a także materiały kancelaryjne oraz niezbędną obsługę kancelaryjną (przez wyznaczenie jednego z pracowników prezydium rady narodowej z wydziału oświaty lub wydziału kultury do obsługi biurowej rady czytelnictwa i książki).
§  43.
Szczegółowy zakres pracy rad terenowych określą regulamin i instrukcje dla rad terenowych, opracowane przez Sekretariat Generalny, który jest obowiązany zapewnić radom terenowym potrzebną pomoc instrukcyjną i informacyjną.