Statut "Medalu 10-lecia Polski Ludowej".

Monitor Polski

M.P.1954.A-45.636

Akt utracił moc
Wersja od: 15 maja 1954 r.

UCHWAŁA
RADY PAŃSTWA
z dnia 12 maja 1954 r.
Statut "Medalu 10-lecia Polski Ludowej".

Opis, wymiary i wzór rysunkowy Medalu.
Odznakę "Medalu 10-lecia Polski Ludowej" stanowi medal jednostronny o średnicy 40 mm; obwodowa część medalu jest nacięta rowkami, tworzącymi płaszczyzny zwężające się ku środkowi, oraz przedzielona w sześciu równych odstępach ornamentami z liści dębowych, wysuniętymi nieznacznie poza krąg medalu; w środkowej części medalu znajduje się wklęsła powierzchnia o średnicy 20 mm, obramowana otokiem szerokości 5 mm, na której umieszczona jest grupa składająca się z trzech postaci: pośrodku postać robotnika trzymającego oburącz sztandar o barwach narodowych, po prawej stronie postać chłopa ze snopem na ręku, po lewej zaś postać inteligenta trzymającego książkę; w dolnej części otoku znajduje się napis: "1944 22 VII 1954", a w górnej jego części ornament z liści laurowych; medal zawieszony jest przy pomocy kółka i 2 uchwytów na prostokątnej o ściętych rogach baretce; na baretce znajduje się rzymska cyfra "X"; obwodowa część medalu, powierzchnia z grupą figur i uchwyty są oksydowane, otok zaś złocony; sztandar i baretka są wykonane z czerwonej i białej emalii; odwrotna strona medalu jest gładka, srebrzona i lekko zmatowana; do odwrotnej strony baretki jest przymocowana agrafka.
Wzór rysunkowy odznaki Medalu zawiera załącznik do niniejszej uchwały.

Zasady nadawania Medalu.

Medal nadawany będzie:

- robotnikom, chłopom, technikom, inżynierom, pracownikom komunikacji i łączności, budownictwa, handlu, spółdzielczości i innych działów gospodarki narodowej,

- pracownikom nauki, kultury, oświaty i ochrony zdrowia,

- pracownikom administracji państwowej i gospodarczej,

- żołnierzom Sił Zbrojnych oraz pracownikom organów bezpieczeństwa publicznego,

- działaczom politycznym i społecznym, którzy w okresie dziesięciolecia Polski Ludowej wyróżnili się całokształtem swojej pracy zawodowej lub działalności społeczno-politycznej, przyczyniając się do wykonywania zadań budownictwa socjalistycznego i pomnożenia sił Ojczyzny.

W szczególności Medal nadawany będzie ludziom pracy, którzy zasłużyli się w dziedzinie:

- podnoszenia wydajności pracy i ulepszania jej metod, racjonalizatorstwa i wynalazczości, usprawnienia procesów produkcyjnych, wprowadzenia postępu technicznego, ulepszania bezpieczeństwa i higieny pracy,

- systematycznego wykonywania i przekraczania planowych zadań w przemyśle, rolnictwie, budownictwie, komunikacji i łączności, obrocie towarowym oraz w innych działach gospodarki narodowej,

- wzorowego prowadzenia gospodarstwa rolnego, zwiększenia plonów i wzrostu hodowli, organizowania i umacniania spółdzielni produkcyjnych, wzorowego wykonywania dostaw obowiązkowych i umów kontraktacyjnych,

- wprowadzania i skutecznego realizowania systemu oszczędności w produkcji, komunikacji i łączności, budownictwie, obrocie towarowym i w administracji,

- rozwijania obrotu towarowego, zwiększenia sieci placówek handlowych i usługowych, podnoszenia kultury handlu i usług, sumiennego zaspokajania potrzeb odbiorców,

- rozwoju nauki, powiązania jej osiągnięć z praktyką budownictwa socjalistycznego, upowszechniania wiedzy,

- rozwoju kultury i sztuki oraz ich upowszechniania wśród najszerszych mas,

- rozwoju szkolnictwa ogólnego i zawodowego, wychowania młodzieży w duchu miłości Ojczyzny oraz przyswojenia jej wiedzy opartej na naukowej myśli postępowej,

- rozwoju urządzeń służby zdrowia, umiejętnej i troskliwej opieki nad chorymi, zapobiegania chorobom i podnoszenia stanu sanitarnego miast i wsi,

- rozwoju kultury fizycznej i sportu oraz upowszechniania ich wśród najszerszych mas,

- podnoszenia na wyższy poziom pracy rad narodowych i pogłębiania ich więzi z masami,

- usprawnienia administracji i obniżenia jej kosztów, skutecznego zwalczania biurokracji, umacniania praworządności ludowej,

- bojowego i politycznego wyszkolenia Sił Zbrojnych, wzrostu ich zdolności bojowej, usprawnienia pracy organów bezpieczeństwa publicznego,

- podnoszenia politycznej aktywności mas pracujących oraz organizowania ich do wykonywania zadań budownictwa socjalistycznego i walki o pokój.

Przy nadawaniu Medalu uwzględnia się postawę społeczną osoby przedstawionej do odznaczenia, jej aktywność i przodownictwo w pracy lub działalności oraz osiągnięte wyniki.
1.
Medal nadawany będzie osobom, które pracują w Polsce Ludowej od pierwszego roku po wyzwoleniu. Do wymaganego okresu pracy wlicza się czas odbywania służby wojskowej oraz nauki w szkołach wyższych lub specjalnych.
2.
W przypadkach szczególnie uzasadnionych Medal może być nadany również po krótszym okresie pracy w Polsce Ludowej.
Medal może być nadany zarówno osobie nie posiadającej innych orderów lub odznaczeń, jak i osobie już odznaczonej.

Przedstawianie wniosków o nadanie Medalu.

1.
Wnioski o nadanie Medalu przedstawiają Radzie Państwa: członkowie Rządu, kierownicy centralnych urzędów, naczelne władze organizacji politycznych, społecznych i spółdzielczych oraz prezydia wojewódzkich rad narodowych.
2.
Organy wymienione w ust. 1 przedstawiają wnioski o nadanie Medalu z własnej inicjatywy lub z inicjatywy podległych im organów.
1.
Wniosek o nadanie Medalu powinien zawierać:
a)
dokładne dane personalne osoby przedstawionej do odznaczenia,
b)
dane o przebiegu pracy zawodowej i działalności osoby przedstawionej do odznaczenia w okresie od 1944 r.,
c)
krótką charakterystykę całokształtu pracy zawodowej, działalności oraz postawy społecznej osoby przedstawionej do odznaczenia, uzasadniających nadanie jej Medalu.
2.
Wnioski o nadanie Medalu należy sporządzać na formularzach, ustalonych dla sporządzania wniosków o nadanie orderów i odznaczeń.
1.
Wnioski o nadanie Medalu powinny zawierać opinię kierownictwa zakładu pracy, w którym zatrudniona jest osoba przedstawiona do odznaczenia, oraz opinię zakładowej organizacji partyjnej i związkowej.
2.
Wnioski o nadanie Medalu chłopom indywidualnym i członkom spółdzielni produkcyjnych powinny zawierać opinię prezydium powiatowej rady narodowej.

Wręczanie Medalu.

1.
Medal wręcza w imieniu Rady Państwa: Przewodniczący Rady Państwa, członek Rady Państwa, członek Rządu, poseł na Sejm, wiceminister, kierownik centralnego urzędu, przewodniczący lub członek prezydium wojewódzkiej albo powiatowej (miejskiej) rady narodowej, a za granicą - szef polskiego urzędu dyplomatycznego lub konsularnego.
2.
Żołnierzom Sił Zbrojnych mogą również wręczać Medal w imieniu Rady Państwa dowódcy wojskowi upoważnieni przez Ministra Obrony Narodowej, a pracownikom organów bezpieczeństwa publicznego - osoby upoważnione przez Ministra Bezpieczeństwa Publicznego.
Wręczenie Medalu obejmuje wręczenie odznaki Medalu oraz dokumentu o jego nadaniu (legitymacji odznaczeniowej).
Wręczanie Medalu powinno mieć charakter uroczysty, mobilizujący pracowników danego zakładu pracy bądź mieszkańców danej miejscowości do zwiększania wysiłków w pracy i działalności dla dobra Polski Ludowej.
Medal należy wręczać w związku z uroczystościami obchodu 10-lecia Polski Ludowej, na uroczystych sesjach rad narodowych i akademiach. Medal można również wręczać na zebraniach związanych z uruchomieniem nowych zakładów pracy lub ich oddziałów, na zjazdach i konferencjach, w związku z inauguracją lub zakończeniem roku szkolnego i akademickiego, a także na zebraniach pracowników danego zakładu pracy lub zebraniach wiejskich.

Noszenie Medalu.

Medal nosi się po prawej stronie piersi.
1.
Medal nosi się w dniu świąt państwowych, na posiedzeniach Sejmu i rad narodowych, na uroczystych zebraniach i akademiach oraz przy otrzymywaniu orderu lub odznaczenia.
2.
Noszenie Medalu w innych okolicznościach zależy od uznania odznaczonego.

ZAŁĄCZNIK 

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................