Rozdział 2 - Zwroty środków inwestycyjnych. - Środki własne przeznaczone na finansowanie inwestycji limitowych jednostek państwowych oraz zwroty środków inwestycyjnych.

Monitor Polski

M.P.1956.11.138

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1956 r.

II.

Zwroty środków inwestycyjnych.

§  5.
1.
Zwroty środków inwestycyjnych dokonywane są z tytułu:
1)
refundacji części kosztów utrzymania zarządów przedsiębiorstw w budowie, obciążających ich działalność eksploatacyjną,
2)
odpłatnego odstąpienia maszyn i urządzeń, narzędzi i inwentarza oraz materiałów opłaconych ze środków inwestycyjnych, a ponadto w odniesieniu do jednostek nadzoru inwestycyjnego z tytułu sprzedaży wyrobów i usług wytworzonych przez tę jednostkę (łącznie z wyrobami i usługami gospodarki ubocznej),
3)
spłaty udzielonych zaliczek na inwestycje wykonywane systemem gospodarczym przy użyciu własnych brygad inwestora lub samodzielnego oddziału wykonawstwa inwestycyjnego,
4)
nadpłat inwestora w stosunku do dostawców oraz wykonawców robót i usług,
5)
z innych tytułów.
2.
Zwroty środków inwestycyjnych następujące w okresie realizacji finansowej zadania inwestycyjnego, objętego odrębną dokumentacją projektowo-kosztorysową (do końca roku, w którym dokonywane są wypłaty na dane zadanie inwestycyjne) odprowadzane są na rachunek inwestycyjny inwestora w banku specjalnym i zaliczane są na zmniejszenie wypłat bieżącego roku.
3.
Jeżeli zwrot środków inwestycyjnych dokonywany jest w latach następujących po zakończeniu realizacji finansowej zadania inwestycyjnego, odpowiednie kwoty podlegają przekazaniu:
1)
w zakresie zwrotów dokonywanych na rzecz inwestorów będących jednostkami budżetowymi - na rachunek dochodów budżetowych jednostki budżetowej w Narodowym Banku Polskim,
2)
w zakresie zwrotów dokonywanych na rzecz przedsiębiorstw i zakładów działających na zasadach rozrachunku gospodarczego - na właściwe rachunki dochodów budżetowych w Narodowym Banku Polskim

-

naczelnych organów administracji państwowej i urzędów centralnych - w odniesieniu do przedsiębiorstw (zakładów) podległych im bezpośrednio,

-

centralnych zarządów (jednostek równorzędnych) - w odniesieniu do podporządkowanych im przedsiębiorstw (zakładów),

-

odpowiednich wydziałów prezydiów właściwych rad narodowych lub - w odniesieniu do podporządkowanych wojewódzkim zarządom przedsiębiorstw terenowych przedsiębiorstw (zakładów), rozliczających się z jednostkowym budżetem wojewódzkim - na rachunki tych zarządów.

4.
Dokonujący zwrotu dostawcy oraz wykonawcy robót i usług obowiązani są przesłać odpis polecenia przelewu inwestorowi bezpośredniemu.
5.
Dostawcy (wykonawcy) obowiązani są podawać w przelewach, o których mowa w ust. 4, numer rachunku jednostki budżetowej, na której rachunek dochodów przelew jest dokonywany, oraz nazwę inwestora bezpośredniego, którego zwrot dotyczy.
6.
Jednostki organizacyjne wymienione w ust. 3 pkt 2 są obowiązane zawiadomić bezzwłocznie o otrzymanym przelewie przedsiębiorstwo (zakład), którego zwrot dotyczy. Przedsiębiorstwo (zakład) dokonuje na podstawie tych zawiadomień odpowiednich księgowań w swojej księgowości.
7.
Jeżeli dostawca (wykonawca) na skutek upływu czasu nie jest w możności ustalić jednostki budżetowej, na której rachunek dochodów powinien nastąpić zwrot stosownie do ust. 3, dokonuje zwrotu na rachunek dochodów budżetowych właściwego naczelnego organu administracji państwowej (urzędu centralnego). Naczelny organ administracji państwowej (urząd centralny) jest obowiązany zawiadomić o zwrocie jednostkę, której zwrot dotyczy.