Rozdział 1 - Środki własne przeznaczone na finansowanie inwestycji limitowych. - Środki własne przeznaczone na finansowanie inwestycji limitowych jednostek państwowych oraz zwroty środków inwestycyjnych.

Monitor Polski

M.P.1956.11.138

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1956 r.

I.

Środki własne przeznaczone na finansowanie inwestycji limitowych.

§  1.
1.
Do środków własnych przeznaczonych na finansowanie inwestycji zalicza się:
1)
przeznaczoną na finansowanie inwestycji część amortyzacji przedsiębiorstw, jednostek nadzoru inwestycyjnego i ich zakładów produkcji pomocniczej oraz działających na zasadach rozrachunku gospodarczego zakładów pomocniczych jednostek budżetowych,
2)
przeznaczoną na finansowanie inwestycji część zysku z działalności eksploatacyjnej przedsiębiorstw,
3)
wpływy z likwidacji środków trwałych czynnych przedsiębiorstw oraz działających na zasadach rozrachunku gospodarczego zakładów pomocniczych jednostek budżetowych,
4)
inne środki własne.
2.
Zasady i tryb akumulacji przeznaczonej na finansowanie inwestycji części amortyzacji i zysku, jak również wpływów z likwidacji środków trwałych regulują odrębne przepisy.
§  2.
1.
Do innych środków własnych zalicza się:
1)
wartość nieodpłatnej robocizny użytej przy wykonywaniu inwestycji,
2)
różnicę wartości materiałów inwestycyjnych, maszyn i urządzeń wymagających montażu oraz inwestycji rozpoczętych, o ile wartość ta w wyniku przeszacowania jest wyższa od dotychczasowej wartości,
3)
wartość nakładów inwestycyjnych ujawnionych w wyniku inwentaryzacji,
4)
wartość osiągniętych podczas działalności inwestycyjnej uzysków i produktów ubocznych (łącznie z wartością produktów otrzymanych przy próbnej produkcji wykonanej w związku z próbami technicznej sprawności oddziału produkcyjnego lub całego zakładu) po potrąceniu ewentualnych kosztów sprzedaży,
5)
równowartość nielegalnych nakładów inwestycyjnych (po zatwierdzeniu bilansu rocznego),
6)
zysk z działalności inwestycyjnej (po zatwierdzeniu bilansu rocznego).
2.
Zysk z działalności inwestycyjnej stanowi źródło finansowania inwestycji w wysokości różnicy między osiągniętymi w ciągu całego roku zyskami z działalności inwestycyjnej a poniesionymi w tym samym okresie stratami. Do zysków z działalności inwestycyjnej zalicza się związane z tą działalnością:
1)
kary umowne i ewentualne odszkodowania otrzymane przez inwestora,
2)
otrzymane odsetki za zwłokę,
3)
nadwyżki na materiałach oraz maszynach, urządzeniach, narzędziach i inwentarzu,
4)
zobowiązania przedawnione i prekludowane,
5)
zysk samodzielnych oddziałów wykonawstwa inwestycyjnego, wynikający z ich kwartalnych bilansów,
6)
ewentualne inne zyski,

a ponadto tylko w jednostkach nadzoru inwestycyjnego:

7)
zyski ze sprzedaży wyrobów i materiałów, ze świadczenia usług oraz z wykonywania robót systemem gospodarczym,
8)
zyski z gospodarki ubocznej,
9)
dochody osiągnięte przy likwidacji środków trwałych,
10)
zyski zakładów produkcji pomocniczej działających na zasadach pełnego wewnętrznego rozrachunku gospodarczego, ustalone w bilansach rocznych tych zakładów.

Do strat na działalności inwestycyjnej zalicza się związane z tą działalnością:

1)
kary umowne i odszkodowania płacone przez inwestora,
2)
kary za zwłokę płacone przez inwestora,
3)
koszty postępowania arbitrażowego i sądowego,
4)
kary administracyjne,
5)
niedobory nie obciążające osób odpowiedzialnych za ich powstanie (niedobory nie zawinione),
6)
opłaty postojowe,
7)
koszty robót zabezpieczających przed awarią, które nie powstały z winy wykonawcy,
8)
koszty związane z upłynnieniem zbędnych remanentów maszyn i urządzeń oraz materiałów zakupionych ze środków inwestycyjnych,
9)
koszty remontu maszyn i urządzeń przed oddaniem ich do montażu,
10)
należności umorzone zgodnie z obowiązującymi przepisami,
11)
należności przedawnione i prekludowane,
12)
straty w rzeczowych składnikach majątkowych, wynikłe na skutek działania siły wyższej,
13)
straty samodzielnych oddziałów wykonawstwa inwestycyjnego wynikające z ich kwartalnych bilansów,
14)
ewentualne inne straty,

a ponadto w jednostkach nadzoru inwestycyjnego:

15)
straty ze sprzedaży wyrobów i materiałów, ze świadczenia usług oraz z wykonywania robót systemem gospodarczym,
16)
straty na gospodarce ubocznej,
17)
koszty likwidacji środków trwałych,
18)
straty zakładów produkcji pomocniczej, działających na zasadach pełnego wewnętrznego rozrachunku gospodarczego, ustalone w bilansach rocznych tych zakładów.
§  3.
1.
Inne środki własne ewidencjonowane są w księgowości inwestora jako "finansowanie z innych źródeł".
2.
Środki wymienione w § 2 ust. 2 pkt 1, 2, 5, 9 i 10, jak również wpływy z uzysków i z produktów ubocznych (§ 2 ust. 1 pkt 4) odsprzedanych innym jednostkom lub przekazanych na cele działalności eksploatacyjnej podlegają wpłacie do banku specjalnego i zaliczane są na zmniejszenie dokonanych wypłat.
3.
Wpływy z tytułu zysków ze sprzedaży wytworzonych (lub zakupionych) przez jednostkę nadzoru inwestycyjnego wyrobów, materiałów oraz zysków ze świadczonych usług są przekazywane na rachunek inwestycyjny tej jednostki w łącznej kwocie zapłaty za te wyroby, materiały i usługi.
4.
Zaliczanie w księgowości inwestora innych środków własnych oraz wpłata ich do banku odbywa się w pełnej wysokości bez względu na to, czy i w jakiej wysokości zostały zaplanowane w planach sfinansowania inwestycji.
§  4.
1.
Zyski i straty samodzielnych oddziałów wykonawstwa inwestycyjnego są rozliczane między rachunkiem rozliczeniowym tego oddziału a rachunkiem inwestycyjnym inwestora według następujących zasad:
1)
na podstawie kwartalnych bilansów następuje przelew zysku z rachunku rozliczeniowego samodzielnego oddziału wykonawstwa inwestycyjnego na rachunek inwestycyjny inwestora (na zmniejszenie wypłat) albo pokrycie ewentualnej straty tego oddziału z rachunku inwestycyjnego na rachunek rozliczeniowy, z uwzględnieniem przelewu dokonanego z tytułu zysku lub pokrycia straty za ubiegły kwartał,
2)
w IV kwartale samodzielny oddział wykonawstwa inwestycyjnego dokonuje do dnia 15 grudnia zaliczkowej wpłaty na rachunek inwestycyjny w wysokości różnicy między planem produkcji a planem kosztów samodzielnego oddziału wykonawstwa inwestycyjnego na IV kwartał,
3)
ostateczne rozliczenie za cały ubiegły rok następuje po zatwierdzeniu rocznego bilansu samodzielnego oddziału wykonawstwa inwestycyjnego.
2.
Zyski i straty działających na zasadach pełnego wewnętrznego rozrachunku gospodarczego zakładów produkcji pomocniczej jednostek nadzoru inwestycyjnego rozliczane są na podstawie zatwierdzonego bilansu rocznego tych zakładów; na tej podstawie następuje przelew zysku z rachunku rozliczeniowego tych zakładów na rachunek inwestycyjny inwestora albo przelew na pokrycie straty z rachunku inwestycyjnego inwestora na rachunek rozliczeniowy tych zakładów.