§ 12. - Środki specjalne jednostek budżetowych.

Monitor Polski

M.P.1984.30.204

Akt utracił moc
Wersja od: 29 marca 1989 r.
§  12.
1.
Zmiany planów środków specjalnych, powodujące zwiększenie dotacji budżetowych ponad ustalenia, o których mowa w § 9 ust. 1 i § 10 ust. 1, mogą być dokonywane wyłącznie po wprowadzeniu odpowiednich zmian w budżecie.
2.
Zmiany planów środków specjalnych, powodujące zmniejszenie wpłat do budżetu w stosunku do ustaleń, o których mowa w § 9 ust. 1 i § 10 ust. 1, mogą być dokonywane za zgodą:
1)
Ministra Finansów - w zakresie środków specjalnych budżetu centralnego,
2)
terenowego organu administracji państwowej o właściwości ogólnej - w zakresie środków specjalnych budżetu terenowego.
3.
Rozchody ustalone w poszczególnych paragrafach planu finansowego środków specjalnych mogą być przez dysponenta przekraczane bez zmiany planu, jeżeli znajdują one pokrycie w ponadplanowych przychodach lub w środkach nie wykorzystanych w innych paragrafach, pod warunkiem, że nie spowoduje to:
1)
zwiększenia funduszu wynagrodzeń mającego charakter wiążący,
2)
zmniejszenia wpłaty do budżetu.
4.
Jednostki nadrzędne mogą sobie zastrzec prawo wyrażania zgody na przekraczanie przez podległych dysponentów rozchodów w stosunku do ustaleń planu środków specjalnych.
5.
W razie realizacji przez dysponenta ponadplanowych zadań, może być dokonana odpowiednia zmiana planowanego stanu funduszu obrotowego na koniec roku.
6.
Zwiększenie lub zmniejszenie środków finansowych na wynagrodzenia mające charakter wiążący, dokonane z mocy odrębnych przepisów przez jednostki nadrzędne, wymaga wprowadzenia odpowiednich zmian w planie środków specjalnych.