Środki na zapobieganie i leczenie uzależnienia i chorób będących następstwem palenia tytoniu.

Monitor Polski

M.P.1991.26.177

Akt nienormatywny
Wersja od: 19 sierpnia 1991 r.

UCHWAŁA
SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 26 lipca 1991 r.
w sprawie środków na zapobieganie i leczenie uzależnienia i chorób będących następstwem palenia tytoniu.

Liczne badania przeprowadzone w kraju i na świecie dobitnie świadczą o dramatycznym wpływie nałogu palenia tytoniu na stan zdrowia populacji, a co za tym idzie niezdolność do pracy, konieczność intensywnego, drogiego leczenia, znaczną śmiertelność ze wszystkimi jej konsekwencjami.
Udowodniono, że co najmniej 1/3 nowotworów złośliwych zależy od nałogu palenia tytoniu. Palacze tytoniu 3 razy częściej chorują na chorobę wieńcową i 4 razy częściej umierają na zawał serca; tzw. palacze bierni są w podobnym stopniu narażeni jak i czynni.

Poza aspektami humanitarnymi powstają tu bardzo znaczne problemy ekonomiczne. Paląca część społeczeństwa wymaga kilkakrotnie wyższych nakładów na ochronę zdrowia i ubezpieczenia aniżeli niepalący. Leczenie chorób spowodowanych paleniem tytoniu wymaga środków nieproporcjonalnie wysokich do kosztów innych chorób.

W tej sytuacji uważamy, że występuje konieczność zmiany tego stanu rzeczy, gdzie niepalący ponoszą nakłady na rzecz palących, i uświadomienia palącym tytoń, że narażając społeczeństwo na znaczne straty ekonomiczne, winni, w części przynajmniej, rekompensować te nakłady.

Z uwagi na powyższe Sejm uznaje za konieczne:

- podwyższenie o 25% stawek podatku obrotowego pobieranych od wyrobów tytoniowych produkowanych w kraju, jak również importowanych,

- przeznaczenie wpływów ze wzrostu podatku na leczenie następstw nałogu palenia tytoniu, a w szczególności chorób układu krążenia, układu oddechowego, chorób nowotworowych i choroby wrzodowej,

- przekazanie dodatkowo uzyskanych w ten sposób środków do dyspozycji Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej,

- podjęcie działań zmierzających do całkowitego zakazu wszelkiej reklamy papierosów i innych wyrobów tytoniowych,

- wprowadzenie skutecznej ochrony prawnej tzw. palaczy biernych,

- wprowadzenie zakazu sprzedaży tytoniu i wyrobów tytoniowych dzieciom i młodzieży do lat 18,

- ustalenie norm jakościowych wyrobów tytoniowych.

Sejm wyraża przekonanie, że Rząd podejmie pilne działania prawno-administracyjne zmierzające do wykonania zaleceń wynikających z niniejszej uchwały.